Tradícia tkvie v akcii, ktorú iniciovalo ministerstvo kultúry spolu so Zväzom československých spisovateľov, nakladateľmi či knižnými obchodmi v roku 1955. Na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu (1796 – 1880) za mesiac kníh zvolili marec, keď sa milovník knižnej kultúry narodil aj zomrel. Tento legendárny šíriteľ slovenskej a českej literatúry a tým aj osvety a vzdelanosti bol slepý, no natoľko miloval knihy, že sa stali jeho osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral staré tlače a rukopisy a zachraňoval ich. Dnes úlohu Mateja Hrebendu plnia knižnice. Hoci knižné fondy sprístupňujú čitateľom po celý rok, v marci obzvlášť aktivizujú svoju činnosť.
Čo nám čítanie prináša
V minulosti knihy patrili len do rúk vzdelaných ľudí, zvyčajne mužov. Našťastie sa to už celkom zmenilo. Knihy dokázali rozpútať nejednu revolúciu a dnes kupujú aj čítajú viacej ženy. Aj keď je čítanie medzi mladými na ústupe, je dobré ich presvedčiť, že to má stále význam. Lebo čítanie rozvíja fantáziu a tvorivosť, zlepšuje pamäť i analytické schopnosti.
Posilňuje tiež sebavedomie, pretože ani si neuvedomíme a máme oveľa širšiu slovnú zásobu, argumentačnú silu i schopnosť presadiť sa. Knihy nás nútia premýšľať a hľadať odpovede. Vedci dávno dokázali, aké pozitívne účinky má na nás hoci aj polhodina čítania večer pred spaním.
Anketa: Čítate knihy?
Barbora (34)
Čítam veľmi rada. Nie som knihomoľ, skôr siahnem po niečom, čo mi odporučia kamaráti. Mám rada psychológiu, zaujímajú ma knihy o depresii a úzkostiach. Chcela by som čítať viac, momentálne sa však venujem synovi.
Nina (37)
Ani nie. Viac som čítala, keď som študovala, vtedy som veľa času strávila v knižnici. Zaujímajú ma historické príbehy, keď ľudia žili v starých hradoch a zámkoch.
Alena (53)
Áno, milujem čítanie, za týždeň zhltnem aj dve knihy. Keď som mala deti malé, nebol na to priestor. Teraz, keď majú vlastný život, vychutnávam pohodlie v kresle, prítomnosť psa a knihu v ruke.