Reklama

Ako oslavujú Dušičky vo svete? TENTO zvyk vás dostane: oltáre s obľúbeným jedlom zosnulého!

HAlloween

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

U nás je význam sviatkov posledných októbrových a prvých novembrových dní úplne jasný – spomienka na ľudí, ktorí už nie sú medzi nami a uctenie ich pamiatky. Ako je to však v iných krajinách?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    „Depka“ zo starnutia? Skoncujte s ňou: Vieme ako prijať pribúdajúce roky s otvorenou náručou!

    Iný kraj, iný mrav, hovorí sa.  A je to naozaj tak. Aj keď sa v mnohých krajinách sveta oslavuje počas Dušičiek všade dobre známy Halloween, ktorý sa dostáva čoraz viac do popredia aj u nás a u našich najbližších susedov, nie je to všade len o koledovaní a sladkostiach. Opýtali sme sa Sloveniek žijúcich v zahraničí, ako oslavujú tieto jesenné sviatky.

    Kalifornia/San Diego: Adriána Kecerová Punch: Deti prosia o sladkosť a ak im ju majiteľ domu nedá, vyparatia mu nejakú neplechu.
    Adriána vysvetľuje, že Američania oslavujú príchod jesene rôznymi udalosťami a tradíciami. Október sa u nich nesie v duchu Halloweenu. „Obchody sú už dávno zaplnené rôznymi hallo­weenskymi výzdobami, strašidlami, bosorkami na metlách, netopiermi, čiernymi mačkami a vyre-závanými tekvicami. Ľudia začínajú zdobiť svoje domy na veľkú halloweensku strašidelnú noc už v druhej polovici októbra. My nie sme veľmi halloweensky založení, takže naše vchodové dvere vyzdobím skôr jesenne kvetmi a tekvicami,“ priznáva Slovenka žijúca dvadsať rokov v Amerike a dodáva, že predsa pridá aj zopár vysvietených tekvíc a niekedy aj strašiaka na dvere, ale žiadne bláznivé dekorácie, ako je v USA zvykom, nepreferuje. „Víkend pred Halloweenom máme česko-slovenskú halloweensku párty, ktorú organizujú Slováci Veronika so Števom už azda 22 rokov. Dom majú vyzdobený ako z hororu, vždy sa tam stretne výborná partia a pobavíme sa,“ vraví. V deň Ha­lloweenu, keď sa začína stmievať, chodia deti po domoch a koledujú známu vetu „Trick or Treating“. Adriána vraví, že tomu dlhšie nevedela prísť na chuť: „Ale ako deti rástli, začala som vnímať čaro tejto tradície. Raz som si to prirovnala k nášmu Veľkonočnému pondelku a odvtedy to neriešim. Keď sa už začne stmievať, stretneme sa s našimi známymi o pár ulíc ďalej a halloweenske bláznovstvo sa môže začať. Deti prosia o sladkosť a ak im ju vlastník domu nedá, vyparatia mu nejakú neplechu. Vedeli ste však, že Halloween nemá korene v USA, ale v Británii a Írsku už od šestnásteho storočia? Do Ameriky ho priniesli kolonisti.“

    Zdroj: archív A. K. P.

    Synovia Adriány Kecerovej Punch v halloweenskych maskách počaskoledovania u nich v San Diegu

    Rakúsko: Dagmar Marchold
    V Rakúsku sú na Dušičky podobné tradície ako aj v okolitých krajinách. Ľudia kúpia pre svojich zosnulých kvety a vence a donesú ich na cintorín. Zapaľujú sviečky všetkým príbuzným. Halloween oslavujú tak, že vyrezávanými tekvicami zdobia domy či záhrady. Deti sa prezliekajú do rôznych strašidelných kostýmov a večer chodia od domu k domu a pýtajú si sladkosti. V škôlkach sa pre deti usporadúvajú halloweenske párty a mládež v mestách chodí v kostýmoch na rôzne podujatia.

    Belgicko : Michaela Ray: Belgičania chodia aj na cintorín.

    Michaela vysvetľuje, že Belgičania v tento sviatok chodia na cintorín. Je to však iba vtedy, ak v nedávnom čase zomrel niekto z najbližšej rodiny, napríklad rodič. „Nezvykne sa chodiť až tak veľa na hroby starých rodičov. Je to súkromná záležitosť. Každá rodina si to vybaví osobitne, žiadne stretnutia širokej rodiny, spoločné obedy a podobné záležitosti.“ Ani oslava Halloweenu nie je v Belgicku zvykom. „Tu sa hromadne nepraktizuje, ale pod vplyvom USA to začína byť populárnejšie napríklad ako aktivita v škole. S radosťou však Halloween využívajú komerčné zábavne parky, ktoré majú približne šesť týždňov špeciálnu zombie výzdobu. Ešte dopĺňam, že Belgicko je síce kultúrou viac-menej kresťanské, ale takmer nikto tu vieru nepraktizuje. Ľudia chodievajú do kostola maximálne raz za rok, aj to len preto, že niekto z rodiny mal prvé sväté prijímanie alebo birmovku. Deti sa vyjadrujú v zmysle toho, že dostanú nejaké darčeky a často ani neveria v Boha. Takže nikto z generácie pod štyridsať rokov sa tu za zosnulých nemodlí,“ vraví na záver.

    Írsko: Monika Barišová: Kelti zapaľovali oheň pre mŕtvych.
    Tento deň sa oslavuje v Írsku v predvečer Sviatku všetkých svätých (31. októbra). Mama troch detí opisuje, ako to vyzerá: „Podľa keltskej tradície sa v túto noc prelínajú svety mŕtvych a živých. Kelti zapaľovali oheň symbolicky preto, aby mŕtve duše našli cestu do príbytkov živých s cieľom zohriať sa a stráviť noc s pozostalými.“ Aj tu medzi halloweenske symboly neodmysliteľne patria tekvice, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba. „Spojenie slov ‚All Hallows a Eve‘, ktorými sa v staroangličtine označoval predvečer dňa všetkých svätých vytvorilo názov Halloween. ‚Trick or treating‘ v preklade znamená: ‚Dajte mi koledu, lebo vám niečo vyparatím‘, je asi najznámejšia tradícia Halloweenu. Deti v kostýmoch obchádzajú susedov, spievajú koledy a dostávajú za ne drobné sladkosti. Ak im majiteľ domu neotvorí, čaká ho drobné huncútstvo. Koledovať sa chodí vždy až po zotmení.

    Mexiko: Adriána Kecerová Punch: Týmto spôsobom sa duše mŕtvych môžu vrátiť do sveta živých.
    Adriána zároveň vysvetľuje, že tým, že sa San Diego nachádza priamo pri mexických hraniciach, keďže celá Kalifornia bola predtým súčasťou Mexika, je tam veľa mexických vplyvov, komunít a tradícií. No a Mexičania v tomto čase oslavujú „Deň mŕtvych“, teda „Día de los Muertos“. „Tento sviatok sa slávi v posledný októbrový deň a prvý až druhý novembrový deň. Je zameraný na spomínanie a oslavovanie zosnulých členov rodiny a priateľov. Má hlboké korene v mexickej kultúre a histórii. Tento sviatok, počas ktorého živí vyjadrujú lásku a rešpekt zosnulým, je farebný a radostný. V každej domácnosti nájdete vyzdobený oltár,“ prezrádza Adriána. Oltáre zdobia fotografiami zosnulých, kvetmi, sviečkami, jedlom a nápojmi, ktoré mali zosnulí v obľube. Veria, že týmto spôsobom sa duše mŕtvych môžu vrátiť do sveta živých a navštíviť svoje rodiny. Taktiež chodia na cintoríny, kde sa modlia, usporadúvajú pikniky, hrajú na gitarách a spievajú. Hlavným symbolom tohto sviatku je biela pomaľovaná lebka.

    Zdroj: archív A.K.P.

    Dia De los Muertos Deň mŕtvych

    Anglicko: Zuzana Švančárková: Sladkosti nechávajú aj pri svetlonosoch.
    Slovenka žijúca vo Veľkej Británii Zuzka vysvetľuje, že Dušičky v Anglicku nie sú také známe akov iných kresťanských krajinách. „Nie je to tu veľký sviatok. Je to skôr osobná záležitosť jednotlivcov, ako si uchovávajú pamiatku zosnulých. Viac známa a populárna je tradícia Halloweenu, ktorý pripadá na 31.október, čo je logické, keďže Halloween má korene práve v tejto krajine, konkrétne v Írsku a Škótsku,“ objasňuje učiteľka v materskej škole a dodáva, že isté zdroje naznačujú, že tento sviatok pochádza z deviateho storočia. Súčasná moderná verzia tohto sviatku bola však už prevzatá z Ameriky. Spájajú sa s ním tradície vykrajovania svetlonosov z tekvíc a zdobenie domov. „Samotný Halloween je veľká zábava hlavne pre deti. V skorých večerných hodinách posledného októbrového dňa sa oblečú do kostýmov veselých alebo strašidelných a idú hľadať svetlonosov od domu k domu. Ak je pred domom osvetlený svetlonos, môžu zaklopať, a potom kričia známu frázu ‚Trick or Treating‘ čiže ‚žartík alebo odmena‘. Deti obyčajne dostanú sladkú odmenu a pokračujú ďalej,“ vraví Zuzka. Podľa jej slov v nie-ktorých domácnostiach organizujú oslavy a niektoré školy organizujú diskotéky pre deti. Ak ľudia nechcú, aby deti zvonili, nechajú misku so sladkosťami pri svetlonosovi.

    Zdroj: archív Z.Š.

    Takto koledoval minulý rok syn Marek Zuzky Švančárkovej v Anglicku

    A ako oslavujú prelom októbra a novembra tu?

    Francúzsko
    Aj tu sa oslavuje Halloween podobne ako vo väčšine európskych krajín. Keď sa však pozrieme do minulosti, Francúzi si kedysi mysleli, že v predvečer všetkých svätých sa všetci duchovia túlajú po svete, a tak zvonári tradične zazvonili, aby ľuďí upozornili, že prichádzajú.
    Nemecko
    V Nemecku sa dodnes traduje povera, že 31. októbra sa majú v noci odložiť všetky nože, aby sa duchom zabránilo ublížiť živým. Zaujímavou tradíciou je aj vyrezávanie strašidiel z repy, aby tak vystrašili zlých duchov. Väčšou oslavou je sviatok sv. Martina (8.11.).
    Taliansko
    Tu sa rovnako ako u nás oslavujú spomienkou na zosnulých. Ale v niektorých oblastiach si deti ráno nájdu dar od zosnulých predkov.
    A ako oslavujú prelom októbra a novembra tu?

    Vedeli ste, že...
    ... Dušičky na Slovensku nepatria iba jednému dňu, ale skladajú sa ešte z dvoch ďalších dní? Ide o Sviatok všetkých svätých (1. novembra) a Pamiatku zosnulých (2. novembra). U nás sa tieto sviatky nesú v duchu spomienok na milovaných zosnulých. Uctievame si ich návštevou cintorína, kladením vencov na hroby a pálením sviečok. V minulosti mali naši predkovia aj iný zvyk, na stole nechali cez noc jedlo a pitie, aby mŕtvi neplakali a namiesto toho mohli hodovať. Zapaľovanie sviečok symbolizovalo a doteraz symbolizuje večné svetlo, ktoré osvieti cestu zosnulým dušiam.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.