5 zaručených tipov, ako si poradiť s upchatým či zapáchajúcim odtokom v kuchyni a kúpeľni
8. 2. 2015, 7:00

Zdroj: Shutterstock
Upchatý odpad? Ide o jednu z najčastejších domácich "katastrof". Zvládnete to však aj bez inštalatéra, poradíme vám ako na to.
Zvyšky jedla, tuk, vlasy a chlpy, poznáte to... Zapáchajúci odpad, ktorý navyše ešte ani neodteká, už niekedy asi musel riešiť každý z nás. Nie je ale potrebné hneď volať inštalatéra. Poradíme vám, ako si odpad vyčistiť svojpomocne.
1. Nezabudnite na prevenciu
Nikdy nie je neskoro! Do odpadu v kuchyni aj kúpeľni nainštalujte sitká, ktoré zachytia tak mechanické nečistoty, ako aj fúzy a vlasy, ktoré robievajú najväčšiu neplechu. Táto vychytávka je lacná a zaobstarať si môžete sitka plastové v najrôznejších farbách alebo kovové. Nesmiete zabúdať sitká pravidelne čistiť.
2. Siahnite po zvone
Prvá vec, ktorú v prípade ťažkostí vyskúšajte, je klasický gumový zvon na odpad. Ten by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Na trhu dostať niekoľko typov - gumové s drevenou rukoväťou, gumové s plastovou rukoväťou i celoplastové. S pomocou zvonu vytvoríte silný tlak, ktorý upchávku prerazí. Vaše úsilie bude ale zbytočné, ak dobre neupcháte prepadový otvor. Ak nemáte práve niekoho po ruke, použite napríklad kuchynskú hubku alebo handričku. Potom sa silnými pohybmi snažte nečistoty alebo pevné prekážky odstrániť. Až bude odpad zase voľne odtekať, prepláchnite ho prúdom horúcej vody, nasypte do neho šálku soli alebo vrecúško jedlej sódy, nechajte 10 minút pôsobiť a potom znovu prepláchnite horúcou vodou.
3. Vyčistite sifón
Ak sa vám zvonom nepodarí odpad uvoľniť, pôjde zrejme o problém závažnejšieho charakteru. Teraz prichádza na rad vyčistenie sifónu. Najskôr pod neho postavte vedro, ktoré zachytí odtekajúcu vodu a nečistoty. Odskrutkujte uzáver, ak si trúfate, tak aj celý sifón, a dôkladne vyčistite. Potom všetko zase starostlivo zoskrutkujte a dobre utiahnite.
4. Kúpte si inštalatérske pero
Môže sa stať, že vyčistenie sifónu nepomôže. Potom máte zrejme upchaté aj rúrky. Na ich prečistenie je najlepšie použiť tzakzvané inštalatérske pero čiže špirálu na čistenie odpadov. Znovu odskrutkujte sifón, vsuňte ju do potrubia a natlačte ju až k prekážke. Až sa špirála zastaví o prekážku (niekedy aj o koleno), začnite točiť rukoväťou a mierne ju tlačte do potrubia. Skúste točiť na obe strany. Ak začne voda z potrubia odtekať, máte vyhrané. Nasaďte sifón a vyskúšajte, či odpad riadne odteká.
5. Použite chémiu
Pre uvoľnenie upchatého odpadu môžete tiež použiť chemické prípravky. Väčšinou ide o prípravky na báze hydroxidu sodného. Prípravok od prípravku sa líšia najmä koncentráciou obsiahnutého hydroxidu. Pri práci s týmito prostriedkami buďte opatrná. Ide totiž o žieravinu, ktorá leptá pokožku a obzvlášť nebezpečná je pre oči. Preto radšej celý proces absolvujte v gumových rukaviciach a s maximálnou opatrnosťou. Príliš sa nenakláňajte tvárou k odpadu, pretože žieravina môže prudko vybublať. Vždy postupujte podľa návodu, ale pozor pri starých plastových rúrkach, ktoré by ste mohli zničiť. Pri kontakte lúhu s vodou totiž dochádza k chemickej reakcii, pri ktorej vznikajú vysoké teploty, ktoré by mohli takéto rúrky zdeformovať a zničiť. Pri nových polypropylénových rúrkach nič také nehrozí.