Ako rozpoznám kvasinkovú infekciu počas dojčenia?
7. 6. 2012, 2:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:47)

Zdroj: PR článok
Bolestivé bradavky sú častým dôvodom predčasného odstavenia bábätka. Mamička má totiž tendenciu dojčenie ukončovať skôr.
Bábätko nedojčí dostatočne dlho, pre bolesť ho má na prsníku len nevyhnutný čas. Prsníky sa zle vyprázdňujú, postupne dochádza k úbytku mliečka a potrebe dokrmovať či k odmietaniu prsníkov. Preto je dôležité infekciu vyliečiť čím skôr. Lokálne lieky – masti bábätko neohrozujú a dokážu zabrať v priebehu niekoľkých hodín.
Príznaky infekcie na bradavkách kvasinkami typu Candida albicans:
- Bolesť bradaviek, ktorá začína až po určitom období, kedy dojčenie bolesť nespôsobovalo. Napriek tomu, že existujú aj niektoré iné možné príčiny bolesti bradaviek, ktorá nastupuje neskôr, kandidóza je najčastejšou príčinou.
- Pálivá bolesť bradavky, ktorá pokračuje a pretrváva počas dojčenia, niekedy aj po dojčení, niekedy začína v uprostred dojčenia, keď dieťa stále dobre pije.
- Bolesť v prsníku pociťovaná ako „vystreľujúca“ či „pálivá“, ktorá prechádza až do matkinho chrbta či ramena. Táto bolesť sa väčšinou ku koncu dojčenia zhorší a po dojčení sa stále ďalej zhoršuje. Často bolesť neustúpi ani v noci.
Liečba a starostlivosť o prsníky pri candidovej infekcii:
- poškodené bradavky vetrať – držať v suchu a na vzduchu
- ak sú na nich ragády – liečiť ich lokálnymi antibiotickými a antimykotickými prípravky, napr. Canesten krém, čím skôr. Canesten krém je účinné širokospektrálne antimykotikum s účinnou látkou klotrimazol, ktorá bráni rozmnožovaniu pôvodcov kožnej mykózy. Canesten je biely krém mäkkej konzistencie, veľmi dobre sa nanáša i roztiera na postihnutú plochu a rýchlo sa vstrebáva
- extrakt z grapefruitových semienok na potieranie bradaviek i vnútorné užívanie
- ak je dojčenie nepríjemné, ak si uvedomujeme, že “máme bradavky” , je to znak infekcie a treba ju liečiť
- správne bradavky sú také isté ako v období keď nedojčíme
- kontrola ústočiek dieťaťa, či tiež nemá infekciu (biely povlak na jazyku, biele vločky na slizniciach úst)
- ak dieťatko nemá múčnatku / soor/ prsia je vhodné jemne pred kojením umyť vodou
Na koho sa treba obrátiť pri pretrvávajúcich ťažkostiach?
V prvom rada na svojho gynekológa, ktorý lieči prsníky zvnútra ( mastitída – zápal prsníka, hrčky v prsníku …) a na kožného lekára, ktorý lieči pokožku- teda postihnutie bradavky, či dvorca.