„Prilba vás ochráni pred množstvom bolestivých poranení hlavy. Pri kolízii alebo páde je schopná pohltiť veľkú časť energie a takmer úplne eliminuje vznik tržných rán,“ odôvodňuje jej nutnosť Rastislav Littva zo špecializovaného lyžiarskeho e-shopu Snowbox.

„Povinnosť nosiť lyžiarsku prilbu platí v Rakúsku. V Taliansku, vo Francúzsku a Švajčiarsku je prilba povinná pre deti do 14 rokov. Osobne ju však odporúčam, minimálne deťom, aj na našich svahoch. Nečakajte, kým bude aj u nás povinná,“ radí špecialista.

Ani veľká, ani malá

Aj podľa jeho slov sa z prilby stáva módna záležitosť. „Preto sa okrem veľkosti prilby líšia hlavne dizajnom a farebnosťou. Konštrukčne sú však prakticky rovnaké,“ vysvetľuje R. Littva a pokračuje: „Najdôležitejšie je, aby prilba dobre sedela na hlave. Nesmie byť veľká, nesmie sa vám voľne hýbať a padať do očí. Musí dobre držať aj bez zapnutia sťahovacím pásikom.“ Na druhej strane by vás nemala nikde tlačiť, lebo keby ste ju mali príliš tesnú, po čase by vás v nej mohla rozbolieť hlava. Pri detských prilbách odporúča odborník vybrať takú, ktorá je vybavená systémom regulácie veľkosti. „Ideálne je pri kúpe prilby vyskúšať si vždy viacero modelov. Ten, v ktorom sa budete cítiť najlepšie, je spravidla ten najvhodnejší.“

Môže sa dediť?

Ďalším dôležitým kritériom výberu prilby je jej výstelka. „Pri lacnejších modeloch nájdete iba čiastočnú výstelku. Pri lepších prilbách je výstelka nielen kvalitnejšia, ale je aj po celej jej vnútornej strane. Ideálne je, ak je vyberateľná a dá sa oprať,“ radí R. Littva. Okrem ochrannej funkcie pri páde totiž prilba chráni aj proti vetru, chladu, snehu či dažďu. „Jej životnosť výrobcovia udávajú okolo 4 až 5 rokov. Ale pokiaľ dôjde k poškodeniu alebo silnejšiemu nárazu, je lepšie vymeniť ju za novú, hoci by aj nemala viditeľné známky poškodenia,“ odporúča odborník. A ako je to s jej dedením? Podľa špecialistu je to vo väčšine rodín bežná prax. „Len treba dbať na to, aby vyhovovala v parametroch, ktoré sme už spomenuli. Teda aby najmä dobre sedela na hlave a nebola poškodená alebo príliš stará. Ideálna je, samozrejme, nová prilba. Ale lepšia aj staršia ako žiadna.“

Kupujeme prvú prilbu

Vyberáte prilbu po prvý raz? Mali by ste vedieť, že všetky lyžiarske a snoubordové prilby musia prejsť certifikáciou a spĺňať európsku normu EN 1077. Takto označenú prilbu môžete považovať za bezpečnú. Ak ste sa rozhodli svoju prvú prilbu kupovať cez internet, nie je to najlepší nápad. „Nákup prilby cez internet je jednoduchý, ak už máte svoju odskúšanú značku, s ktorou máte dobrú skúsenosť. Viete, že vám vyhovuje a poznáte aj veľkosť. Prvú prilbu by som však odporúčal kúpiť v kamennej predajni. Majú tam veľký výber a odborníkov, ktorí vám určite poradia a pomôžu nájsť tú vašu,“ radí R. Littva. V prípade, že s ňou budete spokojní, môžete si už pokojne ďalšiu objednať aj cez internet. Vrátenie tovaru a jeho výmena v prípade, že by prilba nesadla, je možná.

Ako vybrať okuliare?

Aj v oblasti prilieb existujú rôzne vychytávky. „Obľube sa tešia prilby vybavené audiosystémom, pri ktorých môžete počúvať hudbu z mp3 alebo prebrať hovor bez potreby vyberať telefón z vrecka,“ upresňuje odborník a radí, že ak pri lyžovaní používate aj okuliare, mali by ste si ich vybrať už pri skúšaní helmy. „Hoci sú takmer všetky dobré okuliare kompatibilné s rôznymi druhmi heliem, predsa len sa môže stať, že v záplave dizajnov a veľkostí nesadnú. Okuliare by mali kopírovať okraj prilby iba s miernou medzerou potrebnou na odvetranie. Prilba ich nesmie odťahovať z tváre ani tlačiť na nos,“ uzatvára R. Littva.

Náš tip

Pre dámy: RIDE Pearl

- ultra ľahká prilba s audiosystémom

- ZoneFlex konštrukcia pre flexibilitu a tvarovateľnosť

- kvalitná semišová výstelka pre maximálny komfort

- zabudovaný Ride Premium Audio Kit

- vyberateľné slúchadlá integrované v prilbe

- pasívne odvetranie

Cena: 120,60 €

Pre pánov: DEMON Phantom Team

- ultra ľahká prilba s audiosystémom

- ľahká PC konštrukcia

- kvalitná výstelka

- zabudovaný Demon audio kit, s ktorým pohodlne vybavíte aj telefonáty

- slúchadlá integrované v prilbe

- pasívne odvetranie

Cena: 68,00 €

Pre deti: BERYL

- juniorská kvalitná prilba za dobrú cenu 

- ľahká konštrukcia

- kvalitná výstelka pre maximálny komfort

- regulácia veľkosti

- pasívne odvetranie

Cena: 39,60 €