Existuje viacero spôsobov, ako si vybrať ubytovanie na Slovensku alebo v zahraničí. Pamätajte, že cestovanie je biznis, a preto si treba dávať pozor na podvodníkov. Ako nájsť ubytovanie podľa svojich predstáv?

1 Google Maps

Cez Google Maps je vhodné vyberať ubytovanie, ak viete, do ktorej destinácie máte namierené. Ak ste sa rozhodli napríklad pre letovisko v  Španielsku, do vyhľadávania v Google Maps zadajte „hotels“ a dátum vašej dovolenky. Vyhľadajú sa všetky dostupné ubytovania na danom mieste. Keď si mapu priblížite, uvidíte všetky ubytovania a dokonca si môžete pozrieť, ako ďaleko sú od letiska, obchodov, reštaurácií. Skvelé je, že sú tu dostupné aj hodnotenia a recenzie. Má to aj iné výhody, napríklad vidíte reálne fotky od používateľova zároveň ceny na rôznych portáloch. Zobrazí sa vám aj webová stránka hotela, čo vám umožní vybrať si najvhodnejšiu ponuku. Takéto vyhľadávanie cez Google Maps viete aplikovať aj na ubytovanie na Slovensku.

2 Booking.com

Ak ešte nie ste rozhodnuté, ktorému typu ubytovania dať prednosť, navštívte stránku Booking.com. Tento portáls ubytovaním je jeden z najväčších a ponúka ubytovanie v hoteloch, apartmánoch aj v hosteloch. Vďaka filtrom si dokážete nastaviť maximálny cenový limit, typ zariadenia, lokalitua vyhľadávač je preložený aj do slovenčiny. Výhodou je, že ponúka veľkú databázu ubytovaní, je prehľadný, jednoduchý a nájdete na ňom množstvo recenzií.

Ako zohnať výhodné letenky?
Zdroj: shutterstock

3 Airbnb.com

Táto služba sa v posledných rokoch stala veľmi populárnou. Môžete si prenajať voľnú izbu, byt alebo dom. Jednoducho si vyberiete také ubytovanie, ktoré je vám najsympatickejšie. Zarezervujete si ho, kontaktujete majiteľa, dohodnete s ním podrobnosti ohľadom príchodu, prebratia kľúčov, odchodu alebo platby. Pozorne si preštudujte recenzie, pretože vďaka nim sa môžete vyhnúť napríklad problematickému prenajímateľovi. Zároveň ponúka možnosť platby priamo na mieste ubytovania a zrušenie rezervácie bezplatne.

4 Couchsurfing.com

Ak ste o ňom ešte nepočuli, je to platforma, ktorá svojim členom ponúka ubytovanie cez hostiteľov v danej krajine. Obyvateľ mesta vám u seba doma bezplatne ponúkne miesto na oddych a zároveň vám poskytne o danom meste informácie ako niekto, kto v ňom trávi svoj život. Couchsurfing vám ponúka širokú ponuku ubytovaní, hostiteľov a zároveň prepája milovníkov cestovania. Hostitelia majú na svojom profile hodnotenia, no vždy si treba urobiť dôkladný prieskum. Poctivý hostiteľ by mal mať profilovú fotografiu, profil detailne vyplnený a čo najviac pozitívnych hodnotení. Zároveň by mal mať verifikáciu priamo od platformy Couchsurfing. Tento spôsob ubytovania si treba rozhodne premyslieť, pretože nie je pre každého.

Stanovte si kritéria
Zdroj: shutterstock

Ako zohnať výhodné letenky?

Zrejme každý chce cestovať čo najvýhodnejšie. Dnes možno letieť na dovolenku naozaj za pár eur, a to vďaka častým ponukám lacných leteniek. Ponúkame zopár tipov, ako zohnať dobré a výhodné letenky:

● Využívajte nízkonákladové spoločnosti.

● Časová flexibilita je vašou výhodou.

● Porovnajte ceny za tú istú letenku prostredníctvom rôznych portálov.

● Sledujte aerolínie a ich akcie, prípadne weby, ktoré ich uverejňujú.

● Viete, kam a kedy chcete letieť? Nie je nič jednoduchšie, ako nastaviť si „strážneho psa“. Keď vás systém upozorní na naozaj nízku cenu letenky, rýchlo si ju zabezpečte, pretože počet miest v danej tarife je vždy obmedzený.

● Spočítajte si dodatočné náklady, ktoré sú spojené s lacným letom – strava na letisku počas prestupu, prípadne aj ubytovanie. Ujasnite si, či je takáto letenka pre vás naozaj výhodná.

Stanovte si kritériá

Petra Belková
Zdroj: archív

Petra Belková, manažér zákazníckeho servisu - pobyty CK Pelikán

Tu je pár základných tipov, na čo myslieť pri výbere najbližšej dovolenky.

Výber destinácie

V prvom rade si treba skontrolovať, aké podmienky a reštrikcie platia v krajine či regióne, ktorý si zvolíte za cieľovú destináciu. Dôležité je tiež myslieť na podmienky návratu domov a fakt, že podmienky sa ešte môžu zmeniť. Tento rok odporúčame staviť na overené klasiky a vyhnúť sa experimentovaniu. Úžasnými a zároveň bezpečnými miestami v kontexte pandemickej situácie sú grécke ostrovy, Malorka či Malta.

Nezabudnúť na poistenie

Aj keď je momentálne situácia na cestovanie priaznivejšia, netreba zabúdať na cestovné poistenie. Mnohé poisťovne sa prispôsobilia ponúkajú krytie udalostí spojené s koronavírusom, a to krytie liečebných nákladov či nákladov spojených s karanténou v destinácii. Bonusom sú poistenia, ktoré uhradia storno poplatky v prípade pozitívneho testu na COVID-19 pred cestou.

Výhodné sú flexibilné pobyty

Ponuka pobytov sa rozšírila o takzvané flexibilné pobyty, pri ktorých sa netreba obávať náhlej zmeny plánov. Či už niekto doma ochorie, alebo sa zmenia podmienky vycestovania, pri takýchto ponukách si môžu cestovatelia bezplatne zmeniť termín dovolenky napríklad 14 až 20 dní pred odchodom, a to bez udania dôvodu. Za túto službu sa môže niečo priplácať, aj tak však určite stojí za zváženie a klientom túto možnosť odporúčame.

Individuálne požiadavky a priority

Pri vyberaní ubytovania prichádzajú na rad aj individuálne túžbya priority. Medzi kritériá výberu hotela môže patriť napríklad vybavenie pre deti, bezplatná Wi-Fi, alkoholické nápoje v cene a podobne. Ak sa cestovatelia chystajú napríklad na romantickú dovolenku pre dvoch, môžu si zvoliť takzvané Adults Only hotely, do ktorých majú deti vstup zakázaný.

Pozor na typ izby

Odporúčame tiež vždy skontrolovať daný typ izby, pozor na „economy“ izbu a izbu typu „lowcost“, v niektorých prípadoch môžu byť znevýhodnené – napríklad nemajú okno, sú pri kuchyni, nemajú výhľad alebo smerujú do dvora.

Výber stravy

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý typ stravovania chcete, je dobré skontrolovať polohu hotela, či sú v blízkosti stravovacie možnosti aj za aké ceny. V niektorých prípadoch ubytovanie s all inclusive alebo s polpenziou vychádza rovnako ako s raňajkami, niekedy je dokonca výhodnejšie.

Recenzie – nesledovať skóre, ale obsah

Pri výbere často pomáhajú recenzie od ľudí, ktorí už konkrétne miesto navštívili. V tomto prípade však niekedy môže pozeranie na hviezdičky či číselné hodnotenie uškodiť. Čo je dôležité pre nich, nemusí byť dôležité pre nás. Ak dali miestu o hviezdičku menej, lebo nemalo posilňovňu, ktorú vy počas dovolenky nepotrebujete, netreba sa tým zaoberať. Odporúčame preto radšej čítať komentáre návštevníkov. Pozor tiež na staré recenzie, mohlo sa stať, že hotel medzičasom zmenil majiteľa či prešiel kompletnou rekonštrukciou. V tom prípade sa staršie recenzie stávajú bezpredmetnými, naďalej však platí napríklad hodnotenie týkajúce sa polohy hotela. Pre lepší obraz je vhodné porovnať si recenzie na rôznych portáloch.

 Najlacnejšie letenky nájdete na stránkach:

● Kayak.com

● Momondo.com

● Expedia.com

● Skyscanner.net

● TUI.pl.