Ilustračné foto
Zdroj: Budiš

Voda z vodovodu, alebo dojčenská voda?

Asi by bolo najjednoduchšie a najpohodlnejšie pre mamičku spoľahnúť sa na pitnú vodu z vodovodu. Tak si poďme povedať za a proti.
Po chemickej i bakteriologickej stránke je voda z vodovodu naozaj bezpečná. Keďže je telíčko dojčaťa (do 1. roka) stále vo vývoji, niektoré chemické prvky a zlúčeniny ho môžu zaťažovať:

• Voda z vodovodu obsahuje jednotky až desiatky miligramov sodíka. Nariadenie vlády tvrdí, že liter vody môže obsahovať najviac 200 mg sodíka. Obličky bábätka v dojčenskom veku ale nie sú na takú záťaž pripravené. Pre porovnanie, napr. dojčenská voda Zlatíčko, z prameňa z Lúky, obsahuje len 1,8 mg /liter.

• Aby pitná voda mohla byť dopravená až k nám domov, je do nej pridávaný chlór kvôli dezinfekcii. Dojčenská voda je bez chemickej úpravy, nie je potrebné ju dezinfikovať.

• Pre dojčatá do dovŕšenia prvého roka je určená maximálna koncentrácia dusičnanov na 10 mg/l, pretože vysoké množstvá u nich môžu spôsobiť vznik tráviacich ťažkostí, modrastého sfarbenia pokožky, pier a problémy s dýchaním (methemoglobinémia). Dojčenské vody obsahujú menej ako 10 mg/l dusičnanov, konkrétne Zlatíčko iba 6,06 mg/l.

• „Balenie“ vody z vodovodu a dojčenskej vody je otázkou pohľadu. Možno ste eko pozitívna. No buďme úprimné, väčšina dojčenských fliaš a pohárikov sú z plastu, bez obsahu toxickej látky BPA.

• Dojčenská voda, rovnako tak ako aj prevažná väčšina potravín, ktoré nakupujeme, sú balené v nezávadnom plaste, ktorý je praktický a ľahký. Je na každej z nás, ako so všetkými plastami v domácnosti naložíme.

Ilustračné foto
Zdroj: Budiš

A čo mamičky, ktoré už nemôžu dojčiť?

Podľa informácií od odborníkov, je pre bábätká do 12. mesiacov na pitie a prípravu pokrmov najvhodnejšia dojčenská voda. Takisto je vďaka optimálnemu chemickému zloženiu a najprísnejším kritériám odporúčaná aj tehotným a dojčiacim ženám.
Čas na dojčenskú vodu skôr či neskôr príde. Pretože, ak by sme aj kojiť chceli, nie vždy je to možné. K príkrmu teda automaticky patrí voda. Dojčenská voda je dôležitým doplnkom každého umelého mlieka. Narozdiel od materského mlieka, umelé mlieko nenahrádza pitný režim.

Odborníci preto odporúčajú doplniť bábätku pitný režim v podobe kvalitnej dojčenskej vody.
Ak chcete pre vaše bábätko to najlepšie, spoľahnite sa na mikrobiologicky bezchybnú pramenitú dojčenskú vodu Zlatíčko, vyvierajúcu z podzemia. Môžete byť bez obáv, brušku a zdraviu vášho bábätka určite prospeje.

"Rodičia pozor, teraz máte šancu vyhrať pitný režim vody Zlatíčko na jeden mesiac ! Zapojiť sa môžete tu:

 Príkrm pre bábätko

Ilustračné foto
Zdroj: Budiš

Hokkaido tekvicová kaša s batátom
Ingrediencie: 300 ml dojčenskej vody Zlatíčko, 50 g tekvice Hokkaido, 30 g batátu.

1. tekvicu zbavíme jadrovníka, batát ošúpeme
2. obe zeleniny nakrájame na menšie kúsky a povaríme s dojčenskou vodou Zlatíčko domäkka
3. vodu zlejeme a uvarenú zeleninku rozmixujeme.

Zostáva nám už len zaželať zdravé bruško a dobrú chuť vášmu zlatíčku :)