Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Andorra: Nielen daňový raj...

Archív

Zdroj: Eva

Reklama

Daňový raj. Sen všetkých šopoholikov. Kozmopolitné mravenisko značiek, „fejkov” a konzumu obklopené majestátnymi vrcholmi Pyrenejí.

Všetky cesty vedú do Ríma. Toto príslovie pravdepodobne pochádza z čias dávno minulých. Dnešná doba ich postupne presmerovala železničnými výhybkami, dopravným značením či vzdušnými trasami. Ak sa chcete obliecť, pošlú vás do Milána, ak máte chuť kávičkovať – do Viedne, ak si želáte ku káve kúsok kultúry či trblietajúcu sa kovovú konštrukciu – Paríž. Ak jediným vaším vnemom z historických pamiatok sú pľuzgiere na nohách, s najväčšou pravdepodobnosťou skončíte niekde na Severoamerickom kontinente. Sex nájdete v Holandsku, lacný sex v Thajsku a za pokojom choďte do Tibetu. (Vatikán sa po predchádzajúcich slovných spojeniach neopovážim spomenúť.) A teraz urobíme z toho všetkého, ako pani učiteľka na základnej vravievala, stručný výťah. Ten bude v mojom prípade jednoslovný. Andorra.

Obehni kravu

Na cestu do tohto, ako Andorru mnohí nazývajú, daňového raja sme z Barcelony vyrazili okolo deviatej hodiny ráno. Štyria študenti – krajina pôvodu: Slovensko, Holandsko, Francúzsko a Kalifornia. Jedno čerstvo prenajaté auto. VOLUME na hranici maxima. Spoločný jazyk – španielčina a angličtina. Ak absolvujete serpentíny vedúce k Andorrskému kniežatstvu, zainteresovaní sa vás zaručene opýtajú na počet zastávok, ktoré ste museli absolvovať. Cesta je natoľko kľukatá, že doslova kopíruje pyrenejské štíty. Tentoraz bola moja noha tá, ktorá šliapala na pedál, a to je asi vysvetlenie, prečo som ako jediný zvládol cestu bez žalúdočných ťažkostí. Výhľad zhora do údolí, na horizont i vysoké hory je úchvatný a miestami svojou krásou pripomína počítačovú hru s dokonalou grafikou. Ak by jednou z úloh v „mojej hre“ bolo zraziť kravu a získať tak tisíc bodov, moje skóre by rástlo geometrickým radom. Doslova na každej zákrute na vás toto zviera zazerá. Po desiatich minútach jazdy po serpentínach mi obiehanie kravy cez plnú čiaru v štvorcifernej nadmorskej výške už ani nepripadalo ako výnimočne špeciálny zážitok. Asi aj na to je dobrá retrospektíva.

Iné cesty

Najbližšie medzinárodné letisko sa nachádza v hlavnom meste Katalánska Barcelone. Od Andorry je vzdialené približne 220 km. Tam si možno prenajať auto, prípadne nastúpiť na autobus, ktorý odtiaľ odchádza dvakrát denne. Francúzsko, ako aj Španielsko vedú svoje železničné trate popri Andorre, kde je jedna zo zastávok. Tu sa napája autobusová linka, ktorá vás zvezie do hlavného mesta.

Entering Andorra

Po trojhodinovej jazde sme dorazili k hraniciam. Prekvapujúco sme nepredkladali pasy, čím náš kalifornský spolucestujúci prišiel o vytúženú pečiatku. Prvé zistenie: kravy sú preč. Druhý fakt: asi každú kravu, ktorú sme po ceste stretli, nahradil Shopping centre. Anette, kamarátka z Nórska, absolvovala podobnú jazdu dva týždne pred nami a upozornila nás, že „Andorra is just one road“ (Andorra – to je len jedna cesta). Tá sa začína v Sant Julii, pokračuje cez Andorru la Vella, kúpeľné mestečko Les Escaldes (preslávené svojimi blahodarnými účinkami na ľudí trpiacich reumatizmom či kožnými ochoreniami), nasledujú Encamp, Canillo a Soldeu. Ľahko sa môže stať, že sa zrazu ocitnete vo Francúzsku. Táto veta rezonovala počas celej cesty. Smerovali sme do hlavného mesta tohto miništátu – Andorra la Vella. Myslím, že predtým než sa vrhneme na nákupy, je práve teraz vhodný čas uviesť zopár faktov.

(aj) O firmách v kniežatstve

Andorrské kniežatstvo s rozlohou 468 km2 patrí medzi najmenšie štáty matky Zeme a nájdete ho na hranici medzi Španielskom a Francúzskom. Práve tieto dva štáty uznali jeho úplnú nezávislosť až v roku 1993, keď sa zároveň stal členom OSN. Rok 1994 priniesol Andorre členstvo v Rade Európy s poradovým číslom 33. O tri roky nato sa tam konali prvé parlamentné voľby, ktoré vtedy vyhral Liberálny zväz Andorry. Tie posledné sa konali v roku 2005 a vtedajší víťaz si obhájil svoju pozíciu. Hlavou štátu je francúzsky prezident spolu s biskupom zo Sea de Urguel.

Daň z príjmov, prípadne daň z pridanej hodnoty sa v slovnej zásobe 71 200 obyvateľov neskloňuje práve najčastejšie. Tento fakt napomáha rozvoj bánk a inšpiruje mnohých podnikateľov k zakladaniu sídel svojich podnikov a firiem práve v tomto kniežatstve. Na druhej strane poľnohospodárstvo nie je téma, na ktorú by ste sa s obyvateľmi Andorry výdatne porozprávali. Ani priemysel nie je v tomto kraji veľmi rozvinutý. To, z čoho obyvatelia žijú, je turizmus. Ročne prekročí hranice okolo 8 miliónov turistov. A ich cieľ je zväčša rovnaký – nákupy.

Zvliekací hormón

Predpokladám, že nikto z vašich známych sa pri debate o Andorre nezačne rozplývať nad jej prírodným bohatstvom. Pamäťovým háčikom v hlave je práve spomínaný daňový systém, ktorý odzrkadľuje ceny produktov. Múdro povedané. V preklade to znamená asi toľko, že po vstupe do hlavného mesta sa ženskej časti posádky rapídne zvýši hladina zvliekacieho hormónu. Vysvetlím. Tento hormón má na svedomí, že plazy zvliekajú svoju kožu, aby sa prispôsobili novým podmienkam. Efekt na ženy to má asi taký, že pri pohľade na cenovky sa MUSIA zvliecť zo svojej kože a kúpiť si novú. Spravidla sa to začína topánkami a končí niekde od pliec vyššie. Pozor – nová koža pozostáva z viacerých vrstiev! Aby som bol spravodlivý, aj chlapi neraz odlúpnu nejakú tú šupinku. Mojou misiou bol iPod.

Kým sa celé to šialenstvo spustí, treba zaparkovať. Pri tejto misii si spomeniete na Toma Cruisa. Mission Impossible! Z vlastnej skúsenosti odporúčam veľké nákupné centrá, kde sú parkoviská minimálne päťposchodové a platené. Ak však nakúpite v tom istom nákupnom centre, obyčajne vám darujú dve hodiny zadarmo. Ak by ste si chceli pohyb po Andorre uľahčiť, existuje tam spoločnosť, ktorá prenajíma helikoptéry. Nájdete ju online. Ako všetko...

Ak vykročíte do uličiek hlavného mesta ešte počas bieleho dňa – a to nie je žiadna referencia na problémy s parkovaním, nemusíte sa obávať slova siesta. Tu totiž nefunguje. Najmä cez víkendy sa vám určite nestane, že by boli obchody popoludní zatvorené. Mesto je v plnej prevádzke až do neskorých nočných hodín.

Las Vegas v Pyrenejach

Andorra la Vella leží v údolí. Obkolesujú ju kopce, na ktorých prevažuje borovica, a kontrast medzi živelnosťou prírody a masívnym kozmopolitným životom vsadeným do jej srdca je až zarážajúci. Po zotmení sa človek neubráni prirovnaniu k pyrenejskému Las Vegas. Šuštia tu bankovky, cinkajú pokladnice a adrenalín stúpa podobne ako pri hazarde. Pred rokom 2002 sa tu používali pesety, prípadne francúzske franky. To, čo Slovensko čaká na budúci rok, sa v Andorre udialo pred piatimi rokmi. Prijatím eura sa zjednodušilo platenie v Andorre. Pri nákupoch však treba dávať pozor. A to sa týka viacerých vecí. Pri cestopisoch mám stále rovnaké nutkanie – spomenúť tému vreckových zlodejov. Nakoniec dám priestor iným témam. Tu sa však zlodejom vyhnúť prakticky nedá, a preto, teraz budem znieť ako hlas z trolejbusu, venujte zvýšenú pozornosť svojim osobným veciam. V obchodoch neraz narazíte na kópie originálnych značiek, ktoré sa cenou výrazne odlišujú od originálov. Túto voľbu však vôbec neodporúčam, lebo málokedy ju možno nazvať šťastnou. Ak vám stačí, že radosť z nového rádia, vysávača či GPSka bude trvať najviac dva mesiace, pokojne siahnite po kópiách. V opačnom prípade sa oplatí loviť medzi značkami, ktoré sú v tomto miniatúrnom konzumnom meste zastúpené v hojnom počte a nejedna z nich opakovane. Anne, francúzska časť posádky, nás obohatila o nové poznanie. Zatiaľ čo turisti zo vzdialenejších štátov vláčia domov elektroniku, oblečenie a parfumy, Francúzi cestujú do Andorry s vidinou dvoch vecí. Alkohol a cigarety. To vysvetľuje závratný počet obchodov, obchodíkov i megacentier popri diaľnici. Na hraniciach je však stanovený limit. Do Francúzska si smiete odniesť najviac dva kartóny cigariet na osobu.

Občania

V jednom z výťahov, ktoré majú kovový interiér a obrovské zrkadlá, sa k nám pridala mladá rodinka. Zviezli sme sa spolu tri poschodia a počas toho nám stihli odporučiť najväčšie vychytávky v meste a tunajšie víno. Pán vodič musel odolať, preto sa s vami teraz nepodelí o dojmy. Spomínaná rodinka bola španielska, no v Andorre bývajú, žijú a pracujú už sedem rokov. Neviem to vysvetliť, no z niektorých miest mám dojem, že tam ozajstní občania, obyvatelia, ľudia, nežijú. Pokojne by som uveril, keby mi niekto povedal, že večer obchody zavrú, všetci ľudia odídu domov a Andorra la Vella ostane na noc prázdna. Už pol roka napríklad bojujem s predstavou, že ani Ibiza sa koncom septembra neponorí pod morskú hladinu a neprečká zimu. Preto rozhovory s obyvateľmi miest tohto charakteru považujem za obohacujúce. Andorru tvoria Andorrčania, Španieli, Francúzi a Portugalčania. Deväťdesiatštyri percent z nich sa hlási ku kresťanstvu a jediným úradným jazykom ja katalánčina. Tú v „rebríčku používateľov“ nasleduje španielčina a francúzština.

Time to go

Misia iPod je splnená, na môj cestovateľský zoznam pribudol ďalší zaplnený riadok a my pomaly vyrážame k hraniciam s pocitom, že veľa zostalo neobjaveného. Cestovné príručky hovoria o jazere ľadovcového pôvodu Pessons, ktoré je známe tým, že každé dve minúty mení farbu svojej hladiny. Vo výške 2 856 m.n.m. sa nachádza horský masív Alt del Grio – tiež vyhľadávaná turistická destinácia. Tesne za mestom zastavíme na benzínke, aby sme pred dlhou cestou doplnili nádrž. Vystúpil som z auta a počas tankovania som sa otočil smerom k mestu. Kopce nad Andorrou boli posiate domami, ktoré v noci tvorili pásiky popreplietaných svetielok naprieč svahmi. Žiara mesta sa strácala v úpätiach hôr a na chvíľu sa mi nechcelo opustiť tento ligotavý sen. Úplne posledná zastávka bola vo francúzskom štýle – nákup cigariet a fliaš na párty. V mojom košíku pribudli dve, pomerne ohyzdné, pohľadnice štátu, ktorý sme sa práve chystali opustiť.

Bodka

Najstaršia písomná zmienka o Andorre je z roku 805. Tento štát nemá vlastnú armádu a ženy tu dostali volebné právo až v roku 1970.

SKI SERVIS

Počas zimnej sezóny môžete v Andorre prepadnúť nielen nákupnej, ale aj lyžiarskej horúčke.
● Jednou z výhod oproti alpským strediskám sú „duty free ski pasy“.
● Lyžiarske centrá sú vybavené mnohými modernými lanovkami, takže dlhé rady tu nie sú problémom.
● V prípade nepriaznivého počasia sa svahy Pyrenejí zasnežujú, v prípade nešikovnosti klientov sú k dispozícii profesionálni inštruktori. Všetci rozprávajú po anglicky.
● Na rozdiel od Tatier je nočný život pomerne rušný, nápoje lacné... takže ak to zmiešame s vysokohorským slnkom – znie to ako celkom slušná párty.
● Odísť z Andorry a nevyskúšať Ice-Climbing je ako opustiť Prahu a nešliapnuť na Karlov most. Potrebujete mačky na nohy (kovové, nie živé), čakany do ruky, dostupný ľadopád a nekonečnú odvahu.

Šestoro Andorry


1. Pred odchodom do Andorry sa ubezpečím, že mám pri sebe dostatočnú hotovosť na zmiernenie nákupnej horúčky.
2. Všetky bločky si odkladám – poslúžia ako „parkovné“.
3. Kedykoľvek je to len možné, svoj pohľad sústredím na okolitú prírodu... prípadne obrúsim pyrenejské svahy svojím snowboardom.
4. Prírodné skvosty zvečním fotoaparátom a podelím sa o ne s blížnymi svojimi. Na tých si spomeniem i počas nákupov.
5. Návštevy Andorry si naplánujem „mimo sezóny“... teda vyhýbam sa jej v dňoch sviatočných, keď sa počet obyvateľov znásobuje turistami.
6. Pred odchodom z krajiny (výhodne) natankujem.

Vyberáme pre vás niečo PLUS