Hneď na úvod treba povedať, že nosenie rúšok je efektívne len vtedy, ak si popri jeho nosení aj správne umývate ruky. Ale aj so samotným rúškom treba vedieť správne zaobchádzať:

1. V prvom rade si pred zaobchádzaním s rúškom umyte ruky. Je to potrebné, aby ste náhodou nepreniesli na rúško vírusy z rúk.

Umývajte si dôkladne ruky aspoň 20 sekúnd v horúcej vode.
Zdroj: Shutterstock


2. Správne nasadené rúško by malo prekrývať váš nos aj ústa tak, že medzi tvárou a rúškom nie je medzera.

3. Ak sa stane, že papierové rúško zvlhne, jeho ochranná funkcia klesá. Nepoužívajte ich dlhodobo, ale pravidelne vymieňajte.

rúško
Zdroj: Shutterstock


4. Rúško, ktoré máte nasadené na tvári, nechytajte. Ak sa ho počas nosenia dotknete, umyte si alebo dezinfikujte ruky.

 

5. Pri skladaní rúška z tváre sa nedotýkajte prednej časti. Snažte sa dávať ho dole zozadu tak, že rozviažete šnúrky, alebo zložíte gumičky. Ruky si opäť po zložení rúška dezinfikujte.

Chirurgické rúško či respirátor poskytuje až 90 % ochrany.
Zdroj: SHUTTERSTOCK


Základom zabránenia šírenia vírusu je správne pravidelné umývanie rúk a samozrejme nosenie rúška. Aktívnu ochranu pred vírusom zabezpečia respirátory z nanovlákien s filtračnou triedou FFP2 a FFP3. Platí, že čím vyššia FFP, tým vyššiu ochranu respirátor dokáže poskytnúť. Je ich však v súčastnosti nedostatok a nosí ich len zdravotnícky personál. Ľudia, ktorí vlastnia respirátoy s ventilom, by mali cez ne nosiť rúška.