Bolestivé milovanie
6. 8. 2012, 2:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:43)

Zdroj: PR článok
Zápaly pošvy a takzvaný vaginálny (pošvový) diskomfort, t.j. farebný, alebo zapáchajúci výtok, svrbenie a pálenie, patria medzi najčastejšie problémy žien v gynekologickej ambulancii.
Mnohé štúdie poukazujú na skutočnosť, že viac ako 70 % všetkých žien trpí opakovanými problémami tohto druhu.
Vo väčšine prípadov je potrebné tieto stavy riešiť pomocou liekov (antibiotík, antimykotík).
Problémom však je tá skutočnosť, že tieto lieky pri častom používaní zničia okrem choroboplodných baktérií a plesní aj potrebné pošvové baktérie, (laktobacily), ktoré sú súčasťou normálneho zdravého pošvového prostredia.
Vzhľadom k anatomickej stavbe ženských pohlavných orgánov, väčšej exponovanosti pošvy pri pohlavnom styku, v priebehu tehotenstva, pri pôrode a iných gynekologických zákrokoch, je náchylnosť ženy k zápalom pohlavných orgánov pomerne vysoká
Trocha zložitejšiu situáciu majú ženy, ktoré výtok majú aj za bežných okolností, a tak sa musia viac sledovať a poznať, aby vedeli, kedy ho treba riešiť. V zásade však platí, že ak je výtok bez farby a zápachu, ide o „bežný“ výtok. Ak sa však mení jeho množstvo, farba, konzistencia a pridávajú sa aj iné nepríjemnosti, to už v poriadku nie je a treba pristúpiť na liečbu.
Čo trápi vás? Máte bolesť pri milovaní? Je to svrbenie alebo pálenie vo vaginálnej oblasti, a to obzvlášť v noci? Začervenalo vám a opuchlo okolie vulvy?
Možno sa k tomu pridala už aj bolestivosť počas močenia, ktorá sa môže čoraz viac zhoršovať. Pri týchto príznakoch ide väčšinou o kvasinkovú, teda mykotickú infekciu. Vzniká najmä pri narušení rovnováhy mikroorganizmov a kvasiniek, ktoré sa môžu premnožiť. Pre bakteriálnu vaginózu je typický zvýšený mliečny alebo žltý výtok so špecifickým rybacím zápachom. Výtok má tendenciu zhoršovať sa najmä po nechránenom pohlavnom styku, no svrbenie nie je až také intenzívne ako v prvom prípade, teda pri mykotickej infekcii.
Samoliečbu je vhodné začať čo najskôr a vtedy, ak máte istotu, že sa jedná o vaginálnu mykózu. Liečba kvasinkovej infekcie, ktorá sa začne už pri prvých príznakoch zápalu je veľmi jednoduchá. Pokiaľ ste si istá, že trpíte vaginálnou mykózou, máte už skúsenosti z predchádzajúceho ochorenia, zájdite si do lekárne pre moderný antimykotický prípravok, napríklad vaginálne tablety či vaginálne krémy rady Canesten. Rada Canesten sú všetko voľno predajné lieky na vonkajšie a vaginálne použitie. Obsahujú liečivo klotrimazol- širokospektrálne lokálne antimykotikum. Pôsobí proti mnohým choroboplodným hubovitým mikroorganizmom,. Pôsobí aj na niektoré druhy baktérií a Trichomonády.