Budete sa rozvádzať? Úradom sa nevyhnete, ale nakoľko to zaťaží vašu peňaženku? Poradíme vám!
1. 10. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:21)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Praktické rady a tipy...
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Niektoré manželstvá sa končia rozvodovým konaním. To sa začína podaním návrhu na rozvod príslušnému okresnému súdu v obvode, kde mali manželia posledné spoločné bydlisko, ak v obvode toho súdu býva aspoň jeden z manželov. V prípade, že to tak nie je, ste navrhovateľom a už s partnerom spolu nebývate, návrh na rozvod musíte podať na okresnom súde podľa partnerovho bydliska. Návrh môžete súdu doručiť osobne alebo poštou, prípadne elektronicky.
Čo musí návrh obsahovať?
Rozvodové papiere tvorí návrh na rozvod a príslušné dokumenty. K žiadosti budete potrebovať:
● osobné údaje navrhovateľa a partnera ako odporcu,
● listiny a doklady – sobášny list, rodné listy detí, potvrdenie mestského úradu o poslednom pobyte manželov, doklady o majetkových pomeroch,
● informácie o manželstve – vznik, priebeh, príčiny rozvratu manželského zväzku a dôvody, pre ktoré manželstvo už neplní svoj účel,
● ak ste zároveň rodičmi neplnoletých detí, z návrhu musí byť zrejmá vaša predstava o ich ďalšej starostlivosti, a to či budú zverené do výlučnej starostlivosti jedného z rodičov alebo máte záujem o striedavú či spoločnú starostlivosť, kto bude spravovať majetok maloletých detí a kto ich bude právne zastupovať, v návrhu zároveň treba spomenúť výživné.
Koľko to bude stáť?
Návrh na rozvod a príslušné dokumenty sa na súd posielajú v dvoch vyhotoveniach. Ak máte maloleté deti, tak v troch, pretože jedno dostane kolízny opatrovník. Návrh nezabudnite podpísať a uviesť dátum a miesto. Súdny poplatok – kolok, za návrh na rozvod manželstva je v súčasnosti 66 eur, v prípade elektronického podania 33 eur. Celkové náklady závisia aj od nutnosti potreby rozvodového právnika alebo vypracovania odborných psychologických posudkov. Pomoc právnika býva potrebná pri sporoch o maloleté deti, výživné a majetok. Pri bezproblémovom rozvode zaplatíte iba spomínaný kolok. Ten zvyčajne platí navrhovateľ a o úhrade ďalších súdnych trov sudca rozhodne v závere konania, ale zvyčajne sa delia rovným dielom.
Vznikajú osobám povinnosti voči ÚPSVaR pred svadbou, po svadbe alebo v prípade rozvodu?
Odpovedá Mgr. Katarína Dubovanová, námestníčka sekcie služieb zamestnanosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
V prípade evidencie uchádzačov o zamestnanie (UoZ) platí, UoZ má povinnosť oznamovať všetky skutočnosti rozhodujúce pre vedenie v evidencii UoZ. Ak občan zmenil meno, stačí to oznámiť úradu, nie je nutné vypĺňať žiadne tlačivo. Na nahliadnutie predloží sobášny list. To isté platí, čo sa týka rozvodu. Ak z manželstva pochádzajú maloleté deti v povinnej školskej dochádzke a rodič zostáva na ich starostlivosť sám (súdom ich má priradené na starostlivosť), je považovaný za znevýhodneného UoZ. Úradu práce predloží na nahliadnutie rozsudok súdu o rozvode manželstva a o starostlivosti o dieťa.
Oblasť štátnych sociálnych dávok a hmotnej núdze
Ak dôjde k zmene rodinného stavu (rozvod, sobáš), občan túto skutočnosť musí do ôsmich dní nahlásiť na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Zo zákona je totiž príjemca dávok povinný oznámiť každú zmenu vo všetkých skutočnostiach rozhodujúcich o trvaní nároku. V prípade, že prebieha konanie o rozvode a domácnosť je prijímateľom pomoci v hmotnej núdzi, úrad o tejto skutočnosti musí byť informovaný. Všeobecne platí, že občan, ktorý je poberateľom dávok prostredníctvom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, je povinný každú zmenu skutočnosti nahlásiť do ôsmich dní. Úrad následne posúdi, či táto zmena má vplyv na poskytovanie niektorej z dávok.