Na vyvýšenom svahu vo Veľkej Tŕni vyrastá zo zeme vyše tridsať kamenných portálov. Chvíľkami mám pocit, že prechádzam pomedzi obydlia škriatkov. Od miestneho vinára Martina Danka sa dozvedám, že v tufových pivniciach z 15. storočia sú schované najväčšie tekuté poklady.

Na východe sa vyrába aj šampanské.
Na východe sa vyrába aj šampanské.
Zdroj: Lucia Lukušová

Majú aj šampanské

Výnimkou nie je ani jeho priestor pod zemou. V drevených sudoch skladuje zhruba 1 500 litrov vína. Ide o polovicu z toho, čo každoročne vyrobí z hektárovej vinice. Najviac pyšný je na svoje šampanské. „Keď odrody furmintu, lipoviny a vlašského rizlingu dozreli na takzvaný rampáš, dal som ich do fliaš a uzatvoril kovovou korunkou, pričom na dne sa usadili kvasinky. Ide o rovnakú techniku výroby ako pri pravom šampanskom, len s tým rozdielom, že oni fľaše pravidelne otáčajú a kalu sa nakoniec zbavia,“ vysvetľuje vášnivý výrobca, ktorý je z tretej generácie vinárov. Kým dnes chodí do vinice s vášňou, ako dieťa doslova neznášal, keď ho dedo alebo otec poslal okopávať vinohrad. Výhodu oproti svojim rovesníkom mal však tú, že víno mal možnosť ochutnať oveľa skôr.

Ako dieťa vinohrad nemal rád, dnes je Martin Danko vášnivý vinár.
Ako dieťa vinohrad nemal rád, dnes je Martin Danko vášnivý vinár.
Zdroj: Lucia Lukušová

Sochy v dedine

Nielen v Martinovej pivnici, ale ani v ďalších sto, ktoré sa vo Veľkej Tŕni nachádzajú, sa nemožno dotýkať stien. Sú totiž pokryté plesňou, ktorá vínu dodáva špecifickosť. Dotyky sú však dovolené pri drevených sochách, ktoré zdobia neďalekú obec Čerhov. Každoročne sa tam koná drevársky plenér. Diela zručných majstrov následne zdobia dedinu. Podobne ako starý židovský cintorín. Nájdete tam približne dvadsiatku náhrobných kameňov alebo ich fragmentov.

Na kopci v obci Zemplín nájdete kostoly.
Na kopci v obci Zemplín nájdete kostoly.
Zdroj: Lucia Lukušová

Tri odrody v siedmich obciach

Vinicami prechádzam nielen v katastroch Veľkej Tŕne či Čerhova. Ale aj v obciach Bara, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto a Viničky. Len biele víno z odrôd lipoviny, furmintu či muškátu žltého v tejto sedmičke obcí nesie označenie tokaj. A zďaleka nemusí ísť o sladký alkoholický nápoj. Viac ako sedemdesiat percent všetkej produkcie je suchá. Suchá však nezostane ani jedna z vás, ktorej chýba kondička, a bude si chcieť pozrieť fotogenickú scenériu zvrchu. Ideálne je vyjsť po schodoch na dvanásťmetrovú vyhliadku v tvare suda. Stojí to za to. Strapce hrozna i úhľadné riadky budete mať ako na dlani.

Kláštor minoritov nájdete v Brehove.
Kláštor minoritov nájdete v Brehove.
Zdroj: Lucia Lukušová

Náš tip: Ticho na kopci

Vinohradnícka oblasť je súčasťou Zemplína. Nejde však len o názov regiónu, ale významná je obec s rovnomenným názvom. Archeológovia si v nej prišli na svoje. Úlomky keramiky, železné okovy, krčahy či náramky – niektoré nálezy pochádzajú ešte zo staršej bronzovej doby. Väčšinu z nich našli na obecnom kopci, kde dnes sídlia reformovaný kostol a gréckokatolícky chrám. Obe kultúrne pamiatky vyhľadávajú tí, ktorí sa chcú vytratiť z dohľadu dedinčanov. Vybehnú na kopec a vychutnávajú si také ticho prírody, z ktorého občas bolia uši. Podobná atmosféra je aj v Brehove vzdialenom sedem kilometrov, kde vtedajší zemepán daroval minoritom pozemky. Nenechali ich chátrať a postavili kláštor.

Takto vyzerajú stredoveké tufové pivnice.
Takto vyzerajú stredoveké tufové pivnice.
Zdroj: Lucia Lukušová

Stojí za to vyskúšať:

● domáce kravské syry zo salaša Maťov dvor v Hrani,
● plavbu loďou po Bodrogu z prístavu Viničky,
● prejsť sa na zrúcaninu nížinného hradu Parič východne od Trebišova.

Dotýkať sa stien s plesňou je zakázané.
Dotýkať sa stien s plesňou je zakázané.
Zdroj: Shutterstock