„Pri dlhšom cestovaní autom alebo lietadlom, a nielen počas dovolenkového obdobia, by sme mali preventívne občas naťahovať striedavo pätu a špičku či prejsť sa v uličke lietadla. A pozor aj na dehydratáciu. V dehydrovanom organizme má krv väčšiu tendenciu zrážať sa,“ vysvetľuje doc. MUDr. Juraj Maďarič, PhD., MPH, primár oddelenia kardiológie a angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, a dodáva:

„Všeobecne sa za vysoké riziko považuje aj dlhodobý pobyt v nemocnici, keď je pacient pripútaný na lôžko, chirurgický zákrok, napríklad operácia bedrového kĺbu alebo kolena, onkologické ochorenie, predovšetkým, ak je spojené aj s potrebou užívania chemoterapie, ale aj srdcové zlyhávanie.“

Čo je trombóza?

Žilová trombóza je ochorenie, pri ktorom vznikajú krvné zrazeniny najčastejšie v hlbokých žilách dolných končatín. Prejavuje sa opuchom a bolesťami nôh. Je nebezpečná najmä tým, že sa krvná zrazenina môže odtrhnúť a dostať sa do pľúc, srdca či mozgu. V takom prípade môže vzniknúť život ohrozujúca pľúcna embólia, infarkt alebo mozgová porážka.

Žilová trombóza je ochorenie, pri ktorom vznikajú krvné zrazeniny najčastejšie v hlbokých žilách dolných končatín.
Žilová trombóza je ochorenie, pri ktorom vznikajú krvné zrazeniny najčastejšie v hlbokých žilách dolných končatín.
Zdroj: Shutterstock