Róbert si pri lyžovaní v rakúskom Schladmingu zranil koleno: „Po niekoľkých vyšetreniach ma čakala operácia. Aby som mohol chodiť, dali mi podporné prostriedky. Po pár dňoch ma previezli domov.“ Keby nebol poistený, náklady na liečbu vo výške 5 500 € by znášal sám. „Zodpovednosť pri lyžovaní zahŕňa nielen správanie sa na svahu, ale aj uzavretie cestovného poistenia, ktoré kryje nečakané udalosti, ako zranenie, zodpovednosť za škodu či stratu batožiny. V prípade úrazu nemusíte platiť vysoké náklady za liečbu, ktoré sa napríklad pri zranení nohy môžu vyšplhať aj na viac ako 35-tisíc eur,“ hovorí Naďa Urbanová, hovorkyňa Poisťovne Poštovej banky.

Čo si uzavrieť

Nie je však poistenie ako poistenie. Obyčajné cestovné vám na lyžovačku do zahraničia nestačí. „Potrebujete pripoistenie buď rekreačných zimných športov, alebo adrenalínových (rizikových),“ vysvetľuje N. Urbanová. Ak s ním lyžujete na vyznačených trasách a zjazdovkách, kryje vám aj prípadný zásah horskej služby a prepravu vrtuľníkom. „U nás je lyžovanie na vyznačených tratiach a počas prevádzkových hodín tratí zahrnuté v základnej tarife poistenia, teda klient si tieto športy nemusí priplácať,“ radí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB Finančnej skupiny. Ak sa poistíte v Union poisťovni, uveďte, aké aktivity budete vykonávať. „Podľa toho sa stanoví riziková skupina Turista alebo Šport,“ vysvetľuje Judita Smatanová, hovorkyňa tejto poisťovne a odporúča individuálne komplexné cestovné poistenie. Jeho súčasťou je napríklad aj strata dokladov či náklady na advokáta a iné.

Ako sa poistiť

Na pobočke alebo cez internet. „Na výber máme tri balíky poistenia. Základný zahŕňa poistenie liečebných nákladov. Rozšírený má navyše poistenie batožiny a doplnkové asistenčné služby a komplexný je rozšírený aj o poistenie zodpovednosti za škodu a úrazové poistenie,“ vymenúva N. Urbanová. Cena poistenia môže byť už od 1,40 € za deň. V Unione sa môžete okrem už spomínaných možností poistiť aj cez SMS, mobilnú aplikáciu, telefonicky i u zmluvných partnerov, ako sú cestovné poisťovne či sprostredkovatelia poistenia. „V rámci individuálneho komplexného cestovného poistenia v kategórii Turista sa poistenie liečebných nákladov v zahraničí pohybuje už od 0,70 € na osobu a deň,“ spresňuje J. Smatanová. V ČSOB Poisťovni sa denná sadzba pre základné poistenie liečebných nákladov v zahraničí pohybuje vo výške 1,22 €, pričom v tejto cene sú zahrnuté aj asistenčné služby. „Pri online poistení je zľava na poistné 20 %. Deti do 15 rokov majú náklady o 33 % nižšie ako dospelí,“ dodáva Z. Eliášová.

Kedy vám nič nepreplatia

Na konkrétne podmienky sa informujte v poisťovni, zväčša však ide o prípady, ak lyžujete mimo vyznačené zjazdovky alebo pod vplyvom alkoholu či omamných látok. Nepreplatia vám ani preventívne prehliadky, očkovania, kontrolné vyšetrenia a úkony, ktoré neboli potrebné na zistenie diagnózy. Ani rehabilitácie či masáže. Aj pri nahlasovaní poistnej udalosti treba vždy postupovať podľa podmienok poisťovateľa. Hovorkyne však radia uložiť si číslo na asistenčnú nonstop spoločnosť do mobilu a v prípade poistnej udalosti ju kontaktovať. Uschovajte si lekársku správu (s uvedením diagnózy), účty za zdravotnú starostlivosť, lieky, prevoz, recepty liekov, policajný protokol, originály dokladov o úhrade v hotovosti a ostatné doklady, ktoré súvisia s poistnou udalosťou.

Najčastejšie zranenia Slovákov pri lyžovačke

Zlomenina stehennej kosti - 36 710 €

Zranenia chrbtice - 23 186 €

Poranenia brušnej dutiny - 19 451 €

Poranenia lebky - 14 371 €

Zlomeniny horných končatín - 11 174 €

Zlomenina členka - 9 632 €

Poranenia hrudníka - 5 716 €

Povrchové zranenia - 5 101 €

Poranenia tváre - 1 803 € (Zdroj: Poisťovňa Poštovej banky)

Zimné športy klasické:

● lyžovanie, snowboarding, monoski, bežecké lyžovanie, sánkovanie, bobovanie, snowtubing, korčuľovanie

Zimné športy adrenalínové:

● skialpinizmus, akrobatické lyžovanie, freestylové lyžovanie, horolezectvo, treking (vysokohorská turistika) nad nadmorskú výšku 2 000 m, ľadový hokej, skoky na lyžiach, alpinistika, turistika po značených aj neznačených cestách. (Zdroj: poisťovne)