Chystáte sa na dovolenku v zahraničí? Tu sú pravidlá kovidového semaforu: Na čo sa pripraviť?
23. 6. 2021, 6:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:32)

Zdroj: shutterstock, korona.gov.sk, mzv.sk
Obdobie prázdnin láka na dovolenku, no pre pandémiu, ktorá je síce na ústupe, no nie zažehnaná, sú s cestovaním spojené obmedzenia. V prípade, že sa chystáte za hranice, je dobré mať prehľad o aktuálnej situácii.
Vláda schválila cestovateľský semafor, podľa ktorého po návšteve niektorých krajín do karantény nepôjdete, ak máte negatívny test, no po návrate z iných sa karanténe nevyhnete. Posledná aktualizácia platí od 21. júna 2021 a od 14. júna je v platnosti aj nová definícia zaočkovanej osoby. Práve zaočkované osoby majú určité „výhody“ oproti neočkovaným, no ani tí, ktorí vakcináciu nepodstúpili, nemusia zúfať. Vycestovať môžu, len treba rátať s určitými obmedzeniami.

Zdroj: shutterstock, korona.gov.sk, mzv.sk
Mapa je aktuálna ku dňu redakčnej uzávierky 23. júna.
Zelené krajiny
Ak ste dovolenkovali v zelenej lokalite, pri návrate na Slovensko sa musíte registrovať na stránke korona.gov.sk/ehranica a bezprostredne ísť do domácej karantény, ktorú však môžete ihneď ukončiť negatívnym PCR alebo antigénovým testom urobeným na Slovensku. Ak pri návrate na Slovensko disponujete negatívnym PCR testom zo zahraničia, ktorý nie je starší ako 72 hodín, máte výnimku z karantény. Výnimky sa týkajú aj očkovaných, teda osôb, ktoré boli zaočkované prvou dávkou ľubovoľnej vakcíny a od jej podania uplynulo 21 dní. Rovnako tí, ktorí prekonali covid-19 za posledných 180 dní a majú o tom potvrdenie, a takisto deti do 18 rokov majú výnimku z karantény.
Andorra, Austrália, Belgicko, Bosna a Hercegovina,Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hongkong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macao, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Severné Macedónsko, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan, Taliansko.
Červené krajiny
Rovnako ako pri zelených krajinách, aj pri návrate z červených sa musí každý registrovať na korona.gov.sk/ehranica. Po návrate na Slovensko automaticky nasleduje 14-dňová karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym PCR testom. Ten však možno absolvovať najskôr 8. deň po návrate. Aj tu platia výnimky z karantény – pri červených krajinách ju majú len zaočkované osoby, ktoré zároveň spĺňajú jednu z doleuvedených podmienok. Pozor, netýkajú sa turistov!
● Výnimku z karantény majú osoby, ktoré majú uzatvorený pracovnoprávny vzťah, obdobný pracovný vzťah alebo miesto výkonu práce na území červeného štátu a zároveň majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku.
● Výnimka platí aj pre osoby, ktoré majú uzatvorený pracovnoprávny vzťah, obdobný pracovný vzťah alebo miesto výkonu práce na Slovensku a zároveň majú trvalý alebo prechodný pobyt v červenom štáte.
Zdroj: shutterstock, korona.gov.sk, mzv.sk
Všetky krajiny mimo zeleného a červeného zoznamu. Napríklad: Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Portugalsko, Mexiko, Seychely, Maldivy, Dominikánska republika, Egypt, India, Indonézia, celá Južná Amerika.
Čierne krajiny
Aj pri návrate z čiernej krajiny je potrebné registrovať sa na korona.gov.sk/ehranica. Keďže tieto krajiny sú považované za vysokorizikové, automaticky po návrate idete do 14-dňovej karantény, ktorú nie je možné ukončiť negatívnym PCR testom. Ak ste však očkovaní a prešlo viac ako 21 dní po podaní prvej dávky, vzťahujú sa na vás podmienky ako pri červených krajinách.
Všetky krajiny mimo zeleného a červeného zoznamu. Napríklad: Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Portugalsko, Mexiko, Seychely, Maldivy, Dominikánska republika, Egypt, India, Indonézia, celá Južná Amerika.
Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Čierna Hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko, Ukrajina.
Letecká preprava
Ak ste na územie Slovenskej republiky prišli z ktorejkoľvek krajiny leteckou prepravou, máte povinnosť vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia na stránke mindop.sk/covid.
Zdroj: shutterstock, korona.gov.sk, mzv.sk
Letecká preprava
Tranzit
Namieste je otázka, čo v prípade, keď sa chcete dostať letecky z jednej zelenej krajiny do druhej, ale priamy let nie je a prestup máte v čiernej zóne. Napríklad sa chystáte z Dánska na Slovensko s prestupom v Londýne. V prípade, že zastavíte v červenej alebo čiernej krajine s cieľom dopraviť sa zo zelenej krajiny do druhej zelenej krajiny, pričom toto zastavenie bolo kratšie ako osem hodín a bolo kvôli tranzitu cez letisko bez opustenia jeho priestorov, prípadne kvôli doplneniu pohonných hmôt, považuje sa toto zastavenie v čiernej alebo červenej krajine za návštevu štátu zaradeného do zoznamu zelených štátov.
Plne zaočkovaná osoba
✔ osoba, ktorej od podania jednodávkovej vakcíny uplynulo viac ako 21 dní, no menej ako 12 mesiacov
✔ pri dvojdávkovej vakcíne sa osoba považuje za plne zaočkovanú, ak ubehlo viac než 21 dní od podania prvej dávky a zároveň menej ako 90 dní (v prípade, že máte za sebou len prvú dávku)
✔ po druhej dávke sa osoba považuje za plne zaočkovanú, ak ubehlo viac ako 21 dní a menej ako 12 mesiacov od podania prvej dávky
Cestovateľský semafor
- ZELENÁ: Krajiny s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou
- ČERVENÁ: Krajiny s nepriaznivou epidemiologickou situáciou
- ČIERNA: Krajiny s nehodnovernými dátami alebo so šírením nebezpečných variantov