Čo robiť, aby vám kvety vo váze ostali dlhšie krásne? Pozrite, ako jednoducho im viete predĺžiť životnost!
25. 2. 2023, 14:30

Zdroj: Getty/CoffeeAndMilk
Kytica kvetov vždy poteší. Je očakávaným darom aj skvelým „udobrovačom“. Urobí oveľa viac radosti, keď ju dostanete len tak spontánne, bez oficiálneho sviatku.
S rezanými kvetmi už určite máte svoje skúsenosti, ale možno nepoznáte všetky triky. Pekne si vyumývajte vhodnú (radšej väčšiu) vázu, prisypte výživu, naplňte ju čerstvou vlažnou vodou (nie studenou)... a nechajte sa poučiť osvedčenými radami:
● Po vybalení z papiera treba kvety pred vložením do vázy najprv zrezať. Ostrým nožom pekne pod uhlom, aby bola dostatočná plocha sa príjem vody. Drevnaté stonky a slnečnice sa zarezávajú do kríža.
● Koľko naliať vody do vázy záleží od konkrétneho druhu. Ruže majú rady po 3/4 stonky, väčšina kvetov sa uspokojí s 2/3, naopak chryzantémam stačí málo vody, asi 3 cm od konca stoky.
● Nezabudnite zo stoniek odlúpnuť spodné listy a výhonky, ktoré by inak ostali ponorené vo vode. Práve tieto časti začnú hniť ako prvé.
Zdroj: Pexels/Anna Shvets
Ilustračný obrázok
Pokračovanie na ďalšej strane.
● Kvapka bielidla rozpustená vo vode zabráni množeniu baktérií. Kvety na lepšiu výdrž potrebujú výživu. Ak ste ju nedostali v priloženom vrecku z kvetinárstva, pridajte vo vody štipku cukru (uhľohydráty) alebo soli (sodík, draslík). Dobrú službu urobí aj rozpustený aspirín.
● Poslednou starosťou je pravidelne meniť vodu každých pár dní, pokojne aj každý deň. Tak vydržia vo váze až dvakrát dlhšie.
Kam s vázou? Neodporúča sa ju dávať k mise s ovocím (to uvoľňuje pre kvety škodlivý etylén), do prievanu a na miesto, kam praží teplé slnko. Skôr pre kvety vyberte chladnejšie miesto.
Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska
Ilustračný obrázok
Malá rada na záver: Tulipány, narcisy či ľalie nekombinujte vo váze s inými kvetmi. Ich výlučky vo vode ostatným kvetom škodia.
Autor: Liana Benz