Búrky v lete prichádzajú nečakane a rýchlejšie, než by sme chceli, preto sa im niekedy nevyhneme. Práve tie nárazové sa aj veľmi rýchlo končia, ale ak vás stretnú niekde vonku a trasiete sa od strachu, nie je to nič príjemné.

Kontrolujte ráno

Vždy ráno pred turistikou či výletom si skontrolujte počasie. Pri dnešných mobilných aplikáciách by to nemal byť problém. Na horách sa v letných mesiacoch mení počasie okolo obeda, čo znamená, že ak je ráno krásne slnečno, nemusí tak byť aj poobede. Preto je v tomto čase najlepšie plánovať výlety tak, aby ste vyrážali zavčas ráno a vracali sa okolo skorého poobedia. Práve poobede bývajú letné búrky a najlepšie je vyhnúť sa im.

Zostupujte čo najnižšie

Ak smerujete na vrchol kopca a počasie sa zvrtne, okamžite zostupujte smerom dole. A to čo najnižšie, ak je to možné. Šanca, že blesk zasiahne samotný vrchol alebo hrebeň, je až desaťnásobne vyššia, no ani horské sedlo nie je zárukou bezpečia. Žiadne skrývanie sa pod osamoteným stromom. Blesky priťahujú vyvýšené miesta, čo znamená, že osamotený strom na rovnom priestranstve je pre blesk dokonalým cieľom. Aký úkryt teda hľadať? Ideálne dom, horskú chatu alebo auto. Ak nič také v okolí nie je, zostúpte do lesa, v ktorom sa môžete bezpečnejšie ukryť pred dažďom i bleskmi.

Počasie sa v lete zvrtne najčastejšie okolo obeda.
Zdroj: Shuttestock

Nezostávajte v skupine

Ak ste veľká partia, rozptýľte sa. Čím väčšia skupina ľudí, tým väčšie je riziko zásahu bleskom na to dané miesto. Stačí aj pár metrov, aby ste na seba videli, ale neboli pri sebe. Nekráčajte. Existuje totiž takzvané krokové napätie, ktoré je taktiež nebezpečné. Skúste nájsť čo najsuchšie miesto, spojiť nohy k sebe a skrčiť sa kolenami k brade. Snažte sa zo seba vytvoriť čo najmenej vyčnievajúci predmet. Mobil nemusíte vypínať, aby ste v prípade potreby mohli zavolať pomoc, ale nepoužívajte ho, ak nemusíte. Mobil blesky pritiahnuť môže, no v porovnaní s „príťažlivosťou“ tela je to zanedbateľné.

Opýtali sme sa aj vás: Čo robíte, keď vás zastihne búrka?

Rita (32): Naši ma učili nezostávať pri osamelých stromoch ani na okraji lesa, radšej vojsť hlbšie do hory. A ak sa schovám pod skalný previs, mám si sadnúť do stredu a nechytať sa stien.

Vyhýbam sa osamelým stromom.
Zdroj: Shutterstock

Mária (52): Mňa vždy učili, že sa nesmie ľahnúť na zem, iba čupnúť do nejakej priehlbiny. A, samozrejme, ak máte blízko auto, to vás pred búrkou určite ochráni.

Neľahať na zem.
Zdroj: Shutterstock

Mojmír (38): Počas búrky sú najhoršie vrcholy hôr, horské hrebene, mokré skaly, voda, lúky... A treba odložiť preč kovové veci aj dáždnik, ak ho máte, či termosku.

Žiadny dáždnik ani kov.
Zdroj: Shutterstock