Reklama

Čo robiť, ak vás zastihne vonku búrka? Mobil nemusíte vypínať, ale v SKUPINE nezostávajte, ANI

Pod opustený strom sa neschovávajte.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Beata Suchá

Beata Suchá

editorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Sedieť doma v bezpečí a sledovať letnú búrku je niečo úžasné, ale byť vonku niekde v lese či horách, keď vás zaskočí dážď a blesky len tak šľahajú, je desivé. Čo je vtedy najlepšie urobiť?

Búrky v lete prichádzajú nečakane a rýchlejšie, než by sme chceli, preto sa im niekedy nevyhneme. Práve tie nárazové sa aj veľmi rýchlo končia, ale ak vás stretnú niekde vonku a trasiete sa od strachu, nie je to nič príjemné.

Kontrolujte ráno

Vždy ráno pred turistikou či výletom si skontrolujte počasie. Pri dnešných mobilných aplikáciách by to nemal byť problém. Na horách sa v letných mesiacoch mení počasie okolo obeda, čo znamená, že ak je ráno krásne slnečno, nemusí tak byť aj poobede. Preto je v tomto čase najlepšie plánovať výlety tak, aby ste vyrážali zavčas ráno a vracali sa okolo skorého poobedia. Práve poobede bývajú letné búrky a najlepšie je vyhnúť sa im.

Zostupujte čo najnižšie

Ak smerujete na vrchol kopca a počasie sa zvrtne, okamžite zostupujte smerom dole. A to čo najnižšie, ak je to možné. Šanca, že blesk zasiahne samotný vrchol alebo hrebeň, je až desaťnásobne vyššia, no ani horské sedlo nie je zárukou bezpečia. Žiadne skrývanie sa pod osamoteným stromom. Blesky priťahujú vyvýšené miesta, čo znamená, že osamotený strom na rovnom priestranstve je pre blesk dokonalým cieľom. Aký úkryt teda hľadať? Ideálne dom, horskú chatu alebo auto. Ak nič také v okolí nie je, zostúpte do lesa, v ktorom sa môžete bezpečnejšie ukryť pred dažďom i bleskmi.

Zdroj: Shuttestock

Počasie sa v lete zvrtne najčastejšie okolo obeda.

Nezostávajte v skupine

Ak ste veľká partia, rozptýľte sa. Čím väčšia skupina ľudí, tým väčšie je riziko zásahu bleskom na to dané miesto. Stačí aj pár metrov, aby ste na seba videli, ale neboli pri sebe. Nekráčajte. Existuje totiž takzvané krokové napätie, ktoré je taktiež nebezpečné. Skúste nájsť čo najsuchšie miesto, spojiť nohy k sebe a skrčiť sa kolenami k brade. Snažte sa zo seba vytvoriť čo najmenej vyčnievajúci predmet. Mobil nemusíte vypínať, aby ste v prípade potreby mohli zavolať pomoc, ale nepoužívajte ho, ak nemusíte. Mobil blesky pritiahnuť môže, no v porovnaní s „príťažlivosťou“ tela je to zanedbateľné.

Opýtali sme sa aj vás: Čo robíte, keď vás zastihne búrka?

Rita (32): Naši ma učili nezostávať pri osamelých stromoch ani na okraji lesa, radšej vojsť hlbšie do hory. A ak sa schovám pod skalný previs, mám si sadnúť do stredu a nechytať sa stien.

Zdroj: Shutterstock

Vyhýbam sa osamelým stromom.

Mária (52): Mňa vždy učili, že sa nesmie ľahnúť na zem, iba čupnúť do nejakej priehlbiny. A, samozrejme, ak máte blízko auto, to vás pred búrkou určite ochráni.

Zdroj: Shutterstock

Neľahať na zem.

Mojmír (38): Počas búrky sú najhoršie vrcholy hôr, horské hrebene, mokré skaly, voda, lúky... A treba odložiť preč kovové veci aj dáždnik, ak ho máte, či termosku.

Zdroj: Shutterstock

Žiadny dáždnik ani kov.

Autor článku

Beata Suchá

editorka týždenníka Nový Čas pre ženy
Mojou láskou je móda a beauty, mojou vášňou je cvičenie. Som totiž presvedčená, že pohyb je liek na telo i dušu! Cviky, ktoré prospejú vašej chrbtici i postave nájdete aj v mojich videách CVIČKO s BEOU. Prinášam vám tipy na štýlové outfity, šik účesy a trendy v líčení inšpirované svetom celebrít. Popritom som beznádejná knihomoľka, ktorá si historickými románmi dobrovoľne ničí zrak každú noc.