Čo robiť, keď vaše dieťa "visí" vkuse na mobile? S týmto by ste mali začať čo najskôr
19. 11. 2020, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:46)

Zdroj: shutterstock
Naše deti sú online deti doby digitálnej. Svet technológií majú v krvi a veľká časť ich života sa odohráva vo virtuálnom priestore. Ale čo ak tam trávia toho času priveľa?
Chatovanie, lajkovanie, storíčka, selfíčka, influenceri, followeri, youtuberi, TikTok, appky, online hry… Vitajte vo svete vašich tínedžrov. Tiež vás hnevá, že sa nedokážu pohnúť od svojho mobilu, nosia si ho do kuchyne za stôl, chodia s ním aj na vécko, a keď sa s nimi pokúšate prehovoriť, ledva odlepia od displeja oči?
A nedávate im náhodou nesprávny vzor aj vy? Zvládnite výchovu detí v digitálnom svete čo najlepšie aj pomocou portálu www.bezpecnenanete.sk
Hranice sú dôležité
Používať technológie je v poriadku. Ale používať technológie bez hraníc už môže byť problém. Štúdia uverejnená v časopise Child Development uviedla, že nadmerné užívanie technológií počas dňa prispieva k vzniku mentálnych problémov u adolescentov. Čím viac času s digitálnymi technológiami, tým sa zvyšujú symptómy ADHD, pribúdajú poruchy správania, zhoršuje sa sebaovládanie a pribúdajú pocity nenaplnenosti v reálnom živote. To pramení práve z neustáleho sa porovnávania s inými cez sociálne siete.
Správne návyky idú od vás
Možno sa sťažujete, že vaše dieťa stále visí na smartfóne a nikdy si neprečíta knihu, alebo sa nezahrá spoločenskú hru so súrodencom. Otázka znie, či vidí niekedy čítať vás a či ste ho k hraniu spoločenských hier motivovali. Psychologička PhDr. Jarmila Tomková radí na portáli www.bezpecnenanete.sk, že sebariadeniu a striedmosti, tak s technológiami ako aj inde, sa potrebujú deti naučiť.
"Nie je to o mobile, ale o hraniciach, vlastnej vôli, o výchove, rôznorodosti záujmov a aktivít offline. Môžeme vidieť, že deti, ktoré nie sú tak naviazané na mobil, majú rodičov, ktorí tiež nie sú tak silno naviazaní na mobil. Dieťa veľmi ovplyvňuje to, akým životným štýlom žije rodina a ako s technológiami narábajú rodičia.“
Psychologička pokračuje: „Tak ako má dieťa doma vidieť správne návyky v stravovaní, hygiene alebo v slušnom správaní, je dobré, aby doma videlo aj zdravé zaobchádzanie s médiami, aby videlo, že používanie nie je nutkavé, že má svoje intervaly, že mobily nie sú na stole pri jedle a podobne.“
Nemusíte sa technológiám vyhýbať
Radikálne sa vyhýbať technológiám nemá zmysel, pretože náš život je s nimi už príliš prepojený. Mali by ste však ukázať deťom, že existuje aj offline svet, ktorý môže byť rovnako, ak nie viac, zaujímavý. Ponúknite im rozmanitosť a aktivity, ktoré budú pre ne podnetné a venujte im najmä dostatok pozornosti, ktorú nedokáže nahradiť žiadna obrazovka.
Dohodnite sa na čase, ktorý deti môžu pred obrazovkami zábavou denne tráviť. Zohľadnite pritom spravodlivo vek detí. Ako šikovná pomôcka na obmedzenie času na ich smartfónoch alebo tabletoch vám môže poslúžiť aj aplikácia ESET Parental Control pre Android.
Čaro digitálneho detoxu
Choďte svojim deťom príkladom a ukážte im, aký fajn môže byť občasný digitálny detox (napríklad pár hodín večer alebo celú nedeľu). Žiadne vibrovanie, žiadne notifikácie, žiadne tlaky… Nemusíte na to ísť hneď radikálne a zbaviť sa všetkých technologických výdobytkov. Podstatné je, naplánovať si digitálny detox tak, aby bol pre vás znesiteľný. Tento proces je o nastavení zdravých hraníc a uistení sa, že používate techniku spôsobom, z ktorého máte úžitok a nie na úkor emocionálneho a fyzického zdravia.
Kedy by ste mali telefón úplne odložiť vy aj vaše deti
- počas jedenia a obzvlášť počas jedenia s inými ľuďmi
- keď vstávate a keď zaspávate
- keď trávite čas s rodinou a priateľmi
- keď vediete s niekým rozhovor
Čo vám to prinesie
Zredukovať prítomnosť digitálnych technológií a elektrosmogu v živote sa určite oplatí. Štúdie hovoria o tom, že už len samotná prítomnosť mobilu, aj keď ho nepoužívate, znižuje hladinu empatie aj kvalitu konverzácie s ľuďmi, ktorí sú pri vás. Tento fenomén vedci nazvali iPhone efekt. Čas bez technológií vám i vašim deťom prinesie kvalitnejšie a intenzívnejšie prežitý čas s blízkymi, lepšie pozorovanie vlastných myšlienok, väčšiu schopnosť sústrediť sa na jednu vec a hlbšie vnímanie prítomnosti, pocit voľnosti a slobody. Ukážte vašim deťom, že práve čas strávený v offline svete je ten, ktorý prináša najintenzívnejšie zážitky a spomienky.
Máte veľa nezodpovedaných otázok ako používať technológie v rodine? Aj preto pre vás odborníci z rôznych oblastí pripravili užitočný obsah, ktorý vás prevedie svetom technológií a pomôže zvládnuť výchovu detí v digitálnej dobe čo najlepšie. Praktické tipy aj rady odborníkov nájdete na www.bezpecnenanete.sk