Reklama

Na čom v domácnosti pri zariaďovaní nešetriť? Poradíme Vám

Ilustračné foto

Zdroj: leymandesign / stock.adobe.com

Reklama

Zariaďovanie domácnosti sa môže nepríjemne predražiť, pokiaľ sa necháte strhnúť nadšením, čo všetko (ne)potrebujete. Ako držať náklady pri zemi a zároveň byt vybaviť kvalitnými produktmi?

Prvým krokom je plán 

Všetci dozaista máme skúsenosť, že každý dobrý plán máva dodatky a prekvapenia. Pokiaľ však plán nemáte vôbec, prekvapenia bývajú veľmi drahé a dodatky nie vždy možné. Vetám typu „to sa dorieši za pochodu“ sa vyhnite. Áno, niektoré časti chcú čas, ale pre tie zásadné oblasti musíte mať pripravenú víziu. Ak sa chystáte rekonštruovať, je prvým krokom vedieť, akú podobu má mať výsledok. Na to sa totiž viažu také veci ako zásuvky, svetlá, maľovanie... Aj pri „obyčajnom“ vybavovaní bytu si najskôr urobte plán toho, čo by ste tu radi mali. Potom si vezmite veľký papier, nakreslite si dispozície bytu a začnite predmety presúvať. Dajte si prácu a dodržte pomery. Vedzte, že táto „hra“ vám ušetrí stovky až tisíce a mnoho starostí. 

Bez čoho sa nezaobídete? 

Dôležitou otázkou, ktorú si treba položiť je, bez čoho sa vo svojej domácnosti nezaobídete. Bez čoho si jednoducho nedokážete predstaviť svoj život. Pre niekoho je to kávovar, pre ďalšieho kvalitné osvetlenie alebo pohodlná, veľká posteľ, iný preferuje relaxačný sprchový kút ... Ak k sebe budete úprimní, zistíte, že vecí, bez ktorých sa nezaobídete, nie je zase toľko, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať . Pokiaľ to zjednodušíme, väčšina sa sústredí na posteľ, pohodlné varenie a kvalitne vybavenú kúpeľňu. A na týchto veciach nešetrite a vyberte si ich naozaj podľa seba. Akonáhle ustúpite zo svojich požiadaviek, obvykle to pár rokov vydržíte a vo finále si kúpite pôvodnú verziu, takže vás vybavenie bude stáť viac. 

Na vybavení kúpeľne sa šetriť neoplatí 

Jedným z miest, kde by sme šetriť rozhodne nemali, je kúpeľňa. Nielen, že tu hrozí viac pohrôm ako vo zvyšku bytu, ale aj vybavenie musí zvládnuť náročné prostredie (vlhkosť, kontakt s vodou, nečistotami, chemikáliami, striedanie teplôt ...). Stavte teda na kvalitnú sanitárnu techniku ​​a keramiku, kúpeľňový nábytok a nepodceňte ani zrkadlá do kúpeľne. Práve tie totiž môžu vo finále ušetriť. Moderné kúpeľňové zrkadlá v sebe často majú zabudované osvetlenie, a to dokonca v rôznych teplotách svetla, medzi ktorými ľahko prepínate a meníte tým atmosféru miestnosti. Kúpeľňové zrkadlá mávajú aj odhmlievacie funkcie, prípadne možnosť stmievania. 

Tam, kde naopak v kúpeľni môžete ušetriť, je stávka na ekologickú prevádzku vodovodných batérií či spŕch... Napríklad sprchové sety s ekologickou funkciou znižujú spotrebu vody bez negatívneho dopadu na užívateľský komfort. Určite sa zamerajte aj na WC s novými technológiami splachovania, ktoré zaisťujú perfektné odvedenie nečistôt pri zníženej spotrebe vody. 

Kde je šanca na úspory? 

Zatiaľ čo kúpeľňové zrkadlá alebo matrace v posteli vyžadujú vysokú kvalitu, existujú miesta, kde môžeme s nákladmi čarovať. Obvykle sa jedná o situačné vybavenie, napríklad detská izba nemusí byť od začiatku designová. Malé dieťa, do cca 5 rokov väčšinu času trávi v závese matky, takže izbička býva skôr miestom na odkladanie hračiek ako reálnou izbou. Vybavenie sa navyše pravdepodobne rýchlo mení. Viac pozornosti mu je potrebné venovať s nástupom dieťaťa do školy a potom vstupom do puberty. Ďalšou otázkou je, či naozaj všade potrebujete nábytok na mieru. Opäť to chce trochu úprimnosti k sebe a svojim potrebám, ale výsledkom býva odpoveď, nie. Ušetriť možno aj na prevádzke, napríklad osvetlenie. LED technológie bývajú drahšie na obstaranie, ale výrazne lacnejšie na prevádzku a životnosť. Namiesto celodrevenej podlahy môžete tiež staviť na dyhu alebo kvalitné plávajúce podlahy. Pokiaľ máte domáce zvieratá, vyplatí sa dokonca na podlahe skôr dlažba alebo napríklad marmoleum. 

PR článok