Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Dopravná nehoda: Viete, ako máte postupovať?

Trilógia o rakúskej cisárovnej Sissi poznamenala

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Niekedy stačí okamih nepozornosti a zrážke vozidiel či inej nehode už nemožno zabrániť. Mnoho ľudí však nevie, ako vtedy postupovať a na čo všetko majú myslieť.

Poniektorí sa s dopravnými nehodami stretávajú len v televíznych novinách, iní už mali tú „česť“ aj v živote. Niekedy ide len o „ťukance“, no ak sú v hre zranenia osôb či nebodaj ľudské životy, je to horšie. Povinnosťou každého občana je poskytnúť ranenému účinnú pomoc podľa svojich možností a schopností. Ak niekto opustí miesto dopravnej nehody alebo neposkytne prvú pomoc, klasifikuje sa to ako priestupok alebo ako trestný čin. V prípade priestupku mu môže byť uložený zákaz činnosti vedenia motorového vozidla, pri trestnom čine sankcie uloží súd.

Kto je vinníkom?

Určenie vinníka môže byť sporné, aj keď sa to tak nemusí javiť. Dôležité je, aby sa na vinníkovi dohodli všetci účastníci dopravnej nehody, prípadne ho určí privolaná polícia. Ak na mieste nehody neboli svedkovia, neznamená to, že nehodu nikto nevidel. Pre vinníka je lepšie zveriť sa do rúk polície, ako riskovať mimosúdne vyrovnanie s účastníkom nehody.

Kedy nevolať políciu?

Povinnosť zavolať políciu odpadá iba vtedy, ak neprišlo k usmrteniu osoby alebo jej zraneniu, k poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia, neunikli nebezpečné látky, vzniknutá hmotná škoda zrejme neprevyšuje desaťnásobok minimálnej mzdy a keď sa účastníci nehody výslovne dohodli. Výška terajšej minimálnej mzdy je 8 100 Sk, čiže vzniknutá škoda by nemala prevýšiť sumu 81 000 Sk.

Nahlásenie škôd poisťovni

Škodová udalosť sa dá nahlásiť osobne, poštou na vyplnenom tlačive, telefonicky alebo prostredníctvom internetu. Treba vyplniť formulár, kde musíte uviesť aj mená ostatných účastníkov, ich bydlisko, kontakt, ako aj evidenčné číslo a typ vozidla. S likvidátorom poistnej udalosti si dohodnite obhliadku poškodeného vozidla. Ak ste nehodu zavinili vy, vzniknutá škoda na vozidlách, majetku a zdraví ostatných účastníkov sa uhradí z vášho povinného zmluvného poistenia (PZP). Čo sa týka škôd vzniknutých na vašom vozidle, tie možno čerpať z havarijného poistenia. Ak také poistenie nemáte, opravu budete musieť hradiť z vlastného vrecka.

Keď nie ste vinníkom

Ak nie ste vinníkom vy, vzniknutá škoda na vozidle, majetku či zdraví osôb sa hradí z PZP vinníka dopravnej nehody. Riešiť to možno aj tak, že vozidlo si opravíte zo zdrojov vašej havarijnej poistky, pričom suma za opravu bude potom vyplatená z PZP vinníka. A to vrátane sumy za spoluúčasť z vášho havarijného poistenia, takže vás oprava nebude stáť ani korunu. Ak ste si auto opravili za vlastné, konečnú faktúru vám preplatia z PZP vinníka. Lehota nahlásenia škôd čerpaných z PZP je spravidla 15 dní odo dňa nehody, pokiaľ sa stala na Slovensku, v prípade zahraničia je to do 30 dní odo dňa nehody.

Vyberáme pre vás niečo PLUS