Ocitať sa každý deň na novom mieste, zaspávať a zobúdzať sa, kde chcete, má svoje neopísateľné čaro. A nielen to.

Cesta je cieľ

Už samotná cesta obytným autom je dovolenka. Môžete každý deň prejsť ďalší kus trasy, zastaviť na tom najkrajšom mieste a zdržať sa pár hodín alebo pokojne aj celý deň. Človek vďaka tomu stihne vidieť a zažiť oveľa viac vecí a pritom má svoje pohodlie stále k dispozícii.

Najväčšou pastvou pre oči je mestečko Vrbnik.
Zdroj: SIMONA ŠTRONCEROVÁ

Zastávka v Slovinsku

Počas cesty do Chorvátska si urobte zastávku v slovinskej jaskyni Postojnska jama a užite si famózny výlet do podzemia plného tunelov, galérií a nádhernej jaskynnej výzdoby. Hneď pri vstupe nasadnete na vláčik, ktorý vás prevezie do útrob jaskyne. Dajte si pozor na hlavu, okúsite pomerne rýchlu jazdu pomedzi vytŕčajúce kvaple. Zamierte aj k Predjamskému hradu. Ikonický hrad vám vyrazí dych.

SIMONA ŠTRONCEROVÁ
Zdroj: SIMONA ŠTRONCEROVÁ

Na ostrove Krk

Výhodou obytného auta je fakt, že odvezie takmer všetko. Bicykle, kolobežky, elektrický gril, paddleboard a nafukovačky všetkých veľkostí a tvarov. Dovolenka sa vďaka tomu stáva akčnou, intenzívnou a naplnenou zážitkami na vode i pevnine. Overený kemp a dobré kempovacie státie pocit z pohodového pobytu pri mori ešte znásobujú. Tieň a ticho pod píniovými stromami a vôňa rozkvitnutých oleandrov, bazény a vodný svet pre najmenších, reštaurácie a kaviarne, potraviny a pekáreň zabezpečia požadovaný komfort. Ideálny kemp má podľa nás dostatočne veľkú pláž a je v pešej dostupnosti do bližšieho centra mesta. Grilovanie v kempe má, samozrejme, svoje čaro – kuracie mäso a klobásky rozvoniavajú, šalát je pripravený. No ak by ste chceli špeciality dalmatínskej kuchyne a poprechádzať sa historickými uličkami, stačí len vyraziť. A keď sa už daného miesta a vodných radovánok nabažíte, stiahnete markízu, zbalíte vonkajšie sedenie a hor sa za novým dobrodružstvom. 

Môžete tu nájsť aj tajnú pláž ukrytú medzi skalami.
Zdroj: SIMONA ŠTRONCEROVÁ

 Oplatí sa vidieť

✔ Určite navštívte hlavné mesto ostrova, mesto Krk, známe svojou bohatou históriou a krásnymi plážami z jemného štrku, ocenené modrou vlajkou, čo je dôkazom toho, že je tu krištáľovo čisté more.

✔ Ďalej zamierte na juhovýchod ostrova do Bašky, najznámejšieho letoviska na ostrove. Vykúpať sa môžete na piesočnato-okruhliakovej pláži dlhej 2 kilometre a dosýta sa nabažiť vodných športov. Baška leží v nádhernej zátoke a je obklopená majestátnymi horami.

✔ Na jednom z kopcov nad Baškou sa týči kostolík svätého Jána Krstiteľa. Ku kostolu sa dá dôjsť pešo alebo priamo karavanom. Je odtiaľ fantastický výhľad na pevninu a blízky ostrov Rab.

✔ Najväčšou pastvou pre oči je bezkonkurenčne mestečko Vrbnik. Už samotný výhľad z karavanu na široké vinohrady lemujúce príjazdovú cestu je predzvesťou toho, že ide o oblasť s dlhou vinárskou tradíciou. Nájdete tu vychýrené vinárne, konoby – chorvátske reštaurácie –, tajnú pláž, ukrytú medzi skalnými útesmi, aj najužšiu uličku na svete, ktorá sa vinie romantickým centrom mesta ako vystrihnutým z filmu o Toskánsku.

Pri požičiavaní karavanu treba psíka nahlásiť ako člena posádky, väčšinou sa za psíka platí príplatok. Kempy potom vyberajte s označením „dog friendly“.
Zdroj: SIMONA ŠTRONCEROVÁ

Čo vedieť pred cestou karavanom

Kým si požičiate obytné auto, overte si, či vám podľa jeho veľkosti stačí vodičský preukaz skupiny B, tak ako na osobné. Plánujte si trasy vopred, pretože na rozdiel od cestovania osobným autom si musíte dávať pozor na výšku vozidla, ktorá si v niektorých miestach trasy nemusí „rozumieť“ napríklad s mostmi a inými podjazdmi. Dobré je tiež vedieť, že v Chorvátsku je kempovanie na voľných priestoroch mimo zaregistrovaných kempov alebo parkovísk pre karavany a obytné prívesy zakázané. Počas letnej sezóny si kempovacie miesto zarezervujte vopred.