Estetické zákroky: Pomáhajú sebavedomiu alebo ničia prirodzenú krásu? Kam až chceme zájsť?
9. 6. 2025, 7:00

Zdroj: shutterstock
Krása má mnoho tvárí a každý ju vníma inak. Niektorí ju oslavujú v prirodzenosti, iní ju hľadajú v rôznych vylepšeniach. Pomáhajú úpravy sebavedomiu alebo nás tlačia k nereálnej dokonalosti?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
V dnešnej dobe sú estetické zákroky bežnou súčasťou života mnohých ľudí. Od jednoduchých procedúr ako botox či výplne až po náročnejšie plastické operácie – možnosti sú široké a dostupné. Otázka znie: pomáhajú nám tieto zákroky skutočne zdvihnúť sebavedomie, alebo sme zabudli na prirodzený proces starnutia? Kde je tá hranica medzi zdravou starostlivosťou o seba a nebezpečným tlakom na dokonalosť?

Chcete mať prehľad o všetkom, čo vás baví?
Prihláste sa do nášho newslettra a už vám neunikne ani jedna klebeta o vašich obľúbených prominentoch, seriáloch či mužoch! Móda, sex, zdravie aj inšpiratívne príbehy – to všetko priamo do vašej schránky. Stačí kliknúť sem!
Pomoc alebo klam?
Mnohí ľudia, ktorí podstúpia estetické úpravy, tvrdia, že im to pomohlo cítiť sa lepšie vo vlastnej koži. „Keď vidím v zrkadle lepšiu verziu seba, mám viac energie a istoty v každodennom živote,“ hovorí jedna z pacientiek. Estetické zákroky môžu byť pre niektorých spôsobom, ako si dodať sebavedomie, zvlášť ak majú komplexy, ktoré ich dlhodobo trápia. Na druhej strane je však dôležité uvedomiť si, že skutočné sebavedomie vychádza z prijatia samého seba, vrátane prirodzených zmien, ktoré so sebou prináša vek. Ak sa človek spolieha výlučne na vonkajšie úpravy, môže sa ocitnúť v začarovanom kruhu neustáleho zlepšovania, ktoré vedie k závislosti na zákrokoch.
Prirodzené starnutie
Starnutie je nevyhnutný a prirodzený proces, ktorý prináša nielen zmeny na tele, ale aj na duši. Svetové celebrity ako napríklad aj Sarah Jessica Parker , ktorá stvárnila obľúbenú postavu Carrie Bradshaw v kultovom seriáli Sex v meste, že aj bez výrazných estetických zásahov možno starnúť s gráciou a dôstojnosťou. O rozruch sa v poslednom čase postarala bývalá playmate, ktorá ešte stále drží rekord v počte titulných strán pánskeho magazínu Playboy, herečka a modelka Pamela Andreson. Tesne pred šesťdesiatkou totiž zmenila svoju vizáž a na červený koberec priniesla trend „bez mejkapu“, čo je oproti jej minulosti obrovská zmena.
Počuli ste náš podcast?
Nový trend?
Prirodzený vzhľad týchto celebrít inšpiruje mnohé ženy, aby prijali svoje zmeny a neuspokojovali sa s nereálnymi ideálmi krásy. Prirodzené starnutie tiež znamená akceptovať, že naše telo sa mení a vyvíja, a namiesto boja s týmito zmenami môžeme hľadať spôsoby, ako ich čo najlepšie podporiť – zdravým životným štýlom, správnou starostlivosťou a pozitívnym myslením. Na opačnom póle prirodzeného starnutia stojí Kris Jenner, matka klanu Kardashianovcov, ktorá v 70 rokoch otvorene priznáva, že podstúpila viacero estetických zákrokov. Jej výrazné úpravy tváre a tela sú súčasťou jej osobného štýlu a spôsobu, ako si udržať mladistvý vzhľad. Kris je príkladom, že estetické zákroky môžu byť vedomou voľbou a nástrojom sebavyjadrenia, no zároveň vyvolávajú diskusiu o hraniciach medzi prirodzenosťou a túžbou po dokonalosti.
Zdravá hranica
Zdravá miera v estetických zákrokoch je veľmi individuálna a závisí od motivácie a prístupu človeka. Ak zákroky slúžia ako doplnok k celkovej starostlivosti o seba a pomáhajú prekonať konkrétne bariéry sebavedomia, môžu byť prospešné. Naopak, ak ide o reakciu na tlak spoločnosti alebo sociálnych sietí, kde vládne kult dokonalosti, hrozí, že človek stratí kontakt so svojou autentickou identitou. Psychológovia upozorňujú na nebezpečenstvo, keď sa ľudia stávajú obeťami neustáleho porovnávania sa s nereálnymi ideálmi na sociálnych sieťach. „Sociálne siete vytvárajú tlak na dokonalosť, ktorý môže viesť k psychickým problémom a nespokojnosti so sebou samým,“ upozorňuje odborník na duševné zdravie.
Realita verzus ilúzia
Sociálne siete sú často miestom, kde sa prezentujú len tie najlepšie a najvydarenejšie momenty života, vrátane úprav vzhľadu. Filtre a digitálne retuše vytvárajú obraz nedosiahnuteľnej krásy, čo mnohých ľudí núti hľadať riešenie práve v estetických zákrokoch. Tento fenomén vedie k zvýšenému počtu žiadostí o kozmetické procedúry, najmä medzi mladými. Avšak, uvedomelý prístup znamená vedieť rozlíšiť, kedy je zákrok ozajstnou pomocou a kedy ide len o reakciu na vonkajší tlak. Vedomé rozhodovanie a dôraz na vnútornú spokojnosť sú kľúčové.
Očami odborníčky
Mgr. Adela Masárová zo Štúdia estetickej starostlivosti v Trenčíne
Ako to vnímate vy, môžu estetické zákroky a úpravy zdvihnúť sebavedomie ženy?
– Dnešnú dobu považujem za krutú voči ženám. Spoločnosť ich masíruje tlakmi ako nikdy doposiaľ. Musia byť 100 % - tné matky, ženy, kolegyne, pracovníčky, múdre, štíhle, stále mladé, zhovievavé, chápajúce...Je tu priestor na otázky podobného znenia? Áno je, a vzápätí prichádza aj odpoveď. Našťastie súčasný trh disponuje takou škálou technológií, techník, produktov a možností, ktorými možno docieliť spokojnosť ženskej duši, mysli, či telu. A pocit komfortu sa dostaví.
Čo si dávajú ženy u vás v salóne upraviť najčastejšie?
– Teší ma skutočnosť, že prirodzenosť výzoru a zdravie pokožky sa dostáva na prvé miesto u nás v Štúdiu. Musím povedať, že tento trend sme nastavili našou samotnou filozofiou práce, k čomu vedieme i klientky. A vyzerá to tak, že sa nám to aj darí k spokojnosti obidvoch strán.
Máte od klientok spätnú väzbu, že im úprava, aj keď len drobná, pomohla lepšie fungovať v práci, vo vzťahu a celkovo v živote?
– Celé žitie, samotný život je o vzťahovej interakcii, o spolunažívaní. I ako ľudia to máme v popise, sme sociálne tvory. No a preto je pre nás úplne prirodzené hľadať spôsoby a následne ich podstupovať kvôli ľahšej asimilácii v spoločnosti, či akceptácii seba samých. I tento vzťah je dôležitý si pestovať. No a práve ten nás zaujíma najviac, ten sa snažíme vybudovať. Vhodným výberom zákrokov, či ošetrení pomáhame klientom prijať samých seba, objaviť v sebe „krásu“, cítiť sa vo svojom tele dobre a spokojne. Som o tom presvedčená, že spoločnosť, či ich najbližšie okolie to pocíti ako prvé. To vlastné prijatie, silnejšie sebavedomie, zaradenie sa, sála z človeka všetkými pórmi. A opäť musím pritakať, darí sa nám to.
V dnešnej dobe sú veľmi diskutované estetické úpravy, jedni sú za, iní zásadne proti, a v spoločnosti je isté pnutie. Aký je váš názor, zabudli sme prirodzene starnúť alebo je to niečo, čo si naša doba vyžaduje?
– Som človek, ktorý obdivuje a zároveň miluje krásu. Už v akomkoľvek zmysle. A to sa snažím pretransformovať nielen do svojej práce, ale i do vlastného života. Pracujem s krásou, považujem ju za niečo hmatateľné, niečo, čo môže a má každý jeden z nás. Vytrhnúť z kontextu „krásu“ je ako keby sme riešili, že už zase páli to slnko alebo konečne je leto. Dva pohľady, dva názory, dva postoje. Pokiaľ máte radi zimu, slnko vás bude páliť. Ak milujete leto, tešíte zo slnečných lúčov.
Dokážu zdanlivo také drobnosti ako - laminácia obočia, jemná korekcia nosa, úprava kontúr pier, vyhladenie očných vrások pomôcť žene, aby sa cítila lepšie vo svojom tele?
– Áno, áno, áno. I obyčajná depilácia nôh, vás naženie do tej krásnej sukne.
Kde je podľa vás tá zdravá hranica estetických zákrokov, kedy je to ešte v poriadku a kedy je to za vás už cez čiaru?
– Myslím, že je to o mieri/pokoji v nás. Niekto ho nájde po masáži tváre, iný po menších, či väčších kozmetologických úpravách. I tak najdôležitejšiu úlohu zohráva práve tá osoba, ktorá vás sprevádza na tej ceste hľadania. Mala by vás ovplyvniť tým správnym smerom. Hm, áno. Nositelia úprav demonštrujú vkus vykonávateľa. Je to prosté, ale je to tak.
Vplývajú na vykonávanie estetických zákrokov sociálne siete podľa vás? Akú máte skúsenosť?
– Áno a veľmi. A tu len stručne. Realita sa veľmi odlišuje od toho, čo nám ponúkajú sociálne siete. Či už v pozitívnom alebo negatívnom smere. Nie je všetko také jednoduché ako sa zdá a nie všetko je taký extrém ako vyzerá.