Hanbíte sa navštíviť TERAPEUTA? NEROBTE TO! Ak urobíte pred sedením TOTO, nemáte sa čoho báť...
28. 2. 2024, 10:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:26)

Zdroj: shutterstock
V dnešnom uponáhľanom svete sme často pod tlakom, stresom a obkolesené rôznymi neistotami či očakávaniami okolia. Je dôležité mať miesto, kde dokážeme otvorene vyjadriť svoje pocity či obavy a získať odbornú pomoc. Ako prekonať strach z návštevy terapeuta?
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Ako je možné, že i v súčasnosti je niečo také ako návšteva psychológa sprevádzaná pocitom hanby? Prirodzene nám napadajú otázky tipu: „Čo by si o mne pomyslelo okolie?“ alebo „Načo terapiu? Tá je iba pre bláznov.“ Takéto a rôzne iné obavy nahlodávajú naše podvedomie. Pritom terapia môže byť neuveriteľne prospešná všetkým oblastiam nášho života. Napomáha nám porozumieť emocionálnym reakciám, zvládať stresujúce situácie a budovať zdravé vzťahy. Môže sa stať pre nás miestom, kde sa budeme cítiť podporované, počúvané a neodsúdené.
Nie je znakom slabosti
Je dôležité si uvedomiť, že hľadanie dobrého terapeutického poradenstva nie je prejavom slabosti, ale skôr prejavom sily a starostlivosti o duševné zdravie. Terapia je predsa nástroj, ktorý vám môže pomôcť prekonať prekážky, riešiť problémy a dosiahnuť osobný rast a pohodu. Môžete ňou iba získať, nie stratiť.
Toto nás od nej odrádza
1. Predsudky
Jednou z hlavných obáv, ktoré môžeme cítiť, je istá stigma spojená s terapiou. Napriek tomu, že spoločnosť sa čoraz viac otvára diskusiám o duševnom zdraví, stále existuje určitá miera tabu spojeného s touto tematikou. Niektorí ľudia môžu cítiť zahanbenie alebo zlyhanie, keď potrebujú profesionálnu pomoc. Táto stigma môže byť ešte intenzívnejšia pre tých, ktorí vyrastali v rodinách, kde sa otázky duševného zdravia považujú za slabosť.
2. Odsúdenie
Často je strach z odsúdenia zo strany samotného terapeuta. Mnohé ženy sa môžu obávať, že ich problémy budú minimalizované, bagatelizované alebo nesprávne pochopené. Je prirodzené, že obzvlášť ťažké je to pre tých, ktorí majú negatívne skúsenosti s predchádzajúcimi terapeutmi alebo majú zlú skúsenosť ich blízki.
Vypočujte si náš podcast:
Článok pokračuje na ďalšej strane <<
3. Nedostatok financií
Mnohí ľudia sa obávajú aj finančných nákladov spojených so sedeniami. Dnes už mnohí terapeuti ponúkajú rôzne možnosti splácania sedení, na ktorých sa dá dopredu dohodnúť a zistiť tak, či je to vo vašich možnostiach.
4. Hľadanie terapeuta
Nájsť vhodného terapeuta, ktorý by vám, ako sa hovorí „sadol“, môže byť tiež ovplyvnené strachom. Niektorí z nás môžu mať špecifické problémy, a preto je dôležité nájsť takého, ktorý dokáže poskytnúť potrebnú podporu a pochopenie. Terapia by mala byť miestom, kde sa každý z nás môže cítiť vítaný a podporený v hľadaní lepšieho duševného zdravia.
Prvá terapiaje dôležitá
Radí terapeutka Mgr. MichaelaJombíková Janáková, PhD.
Hoci prvá terapia môže byť veľkým strašiakom a odhodlávať sa k nej môžete dlhšie, v skutočnosti to nie je nič iné. Práve pri prvom stretnutí si s terapeutom vymieňate tie najdôležitejšie informácie. Vysvetlíte terapeutovi, čo vás k nemu privádza, čo vás trápi alebo čo by ste chceli zmeniť. Terapeut vám zas vysvetlí, akým spôsobom bude s vami pracovať, ako často budete terapie potrebovať a čo bude cieľom vašich terapií. „Prvé sedenie je veľmi dôležité na zistenie, či sa s daným človekom cítite dobre a či u neho môžete nájsť pomoc,“ vysvetľuje terapeutka Mgr. Michaela Jombíková Janáková, PhD. a dopĺňa, že prvé stretnutie nie je len o organizácii.
Nenechajte sa odradiť
Mnohí sa k terapii odhodlávajú dlho, pretože majú strach či o svojich problémoch budú vedieť hovoriť s cudzím človekom, alebo sa obávajú samotného terapeuta. Tieto obavy sú úplne normálne. Dokonca je úplne bežné sa na prvej terapii nestretnúť s terapeutom, ktorý by vám vyhovoval. Môže to byť otázka sympatií alebo i štýlu práce. „Skúste byť úprimné a o svojich obavách či požiadavkách otvorene hovoriť. Niekedy takýto úprimný rozhovor môže viesť k zodpovedaniu otázky, či ešte dáte spoločným sedeniam druhú šancu, alebo nie. Terapeut sa nebude hnevať aj keď ho odmietnete, prešiel mnohými hodinami vzdelávania, rozumie, aké je dôležité, aby ste sa pri terapii cítili pohodlne a bezpečne,“ vysvetľuje terapeutka. Ak sa vám aj nepodarí na prvom sedení nájsť „toho pravého“, nenechajte sa odradiť. Pripomeňte si, prečo ste sa rozhodli terapiu vyhľadať, čo ňou chcete dosiahnuť a po akej zmene túžite.
Článok pokračuje na ďalšej strane <<
Ako sa pripraviť?
Základ je cítiť sa na terapii pohodlne a príjemne. Dôležité môžu byť na prvý pohľad nepodstatné veci, ako pohodlné oblečenie, v ktorom sa cítite dobre. Niektorým zasa pomôže nadobudnúť sebakontrol, ak si o terapii niečo naštudujú, aby vedeli, čo môžu očakávať. To najdôležitejšie je však i najťažšie – utriediť si myšlienky a zamyslieť sa nad tým, čo vás na terapiu privádza. „Nápomocná v tom môže byť predstava, ako by to vyzeralo, keby bola terapia účinná. Čo konkrétne by sa vo vašom živote zmenilo?“ hovorí terapeutka a dopĺňa, že dobrým pomocníkom na prvú terapiu je zoznam otázok alebo tém, ktoré chcete s terapeutom prebrať.
Nezľaknite sa
Úvodná návšteva však je ako všetko, čo vo svojom živote robíme úplne prvýkrát. „Prvá terapia býva veľmi vyčerpávajúca a môže umocniť pocit, že situácia človeka je zložitá a cesta k spokojnosti bude dlhá a náročná,“ vysvetľuje Mgr. Michaela Jombíková Janáková, PhD. a dodáva, že väčšina ľudí má po prvej terapii dobrý pocit, že v sebe našli silu urobiť tento krok, a zároveň cítia ľahkosť a veľa novej energie. Celková úľava však prichádza až po niekoľkých terapiách. Vážnejšie problémy si vyžadujú väčší počet terapií, jednorazová terapia zvyčajne pomáha pri riešení krízových situácií. Cieľom terapie je však zvýšiť celkovú kvalitu života človeka, čo si vyžaduje niekoľko rozhovorov s množstvom otázok a hlbšie preskúmanie svojho vnútra.