Reklama

Hľadáte letné dobrodružstvo a aktívnu dovolenku? Slovenka má tip na raj, ktorý si zamilujete

Azorské ostrovy sú dobrodružstvo a aktívna dovolenka

Zdroj: archív N. M., shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Noemi Mikleová (24) pochádza z Veľkého Cetína pri Nitre, no domovom jej bolo už mnoho rôznych krajín. Momentálne sa vďaka štúdiu nachádza na Azoroch. Čím ju krajina očarila?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dovolenka môže byť aj na balkóne! Ponúkame vám najlepšie tipy na letný relax v pohodlí domova

    Azorské ostrovy, známe ako Havaj Európy, sú autonómnou oblasťou Portugalska. Nájdeme ich v strede Atlantického oceánu medzi Európou a Amerikou a v roku 2016 boli vyhlásené za najkrajšie miesto na planéte. Súostrovie sa skladá z deviatich ostrovov, pričom najväčším je Sao Miguel, na ktorom Noemi študuje. Vášnivá cestovateľka mi rozpráva, že jedna z prvých aktivít, na ktorej sa po presťahovaní na ostrov zúčastnila, bolo pozorovanie delfínov a veľrýb.

    „Vo vodách ich tu šantí až 28 druhov. Delfíny vidieť dennodenne, veľryby tiež často, rolu však hrá aj ročné obdobie. Počasie na ostrove je veľmi nevyspytateľné. Napríklad my sme za dobrodružstvom odchádzali za ligotajúceho sa slnka, ale v priebehu desiatok minút sa všetko zmenilo a skončili sme na mori v obrovskom lejaku na malom, nekrytom člne. Ale aj tak to bol obrovský zážitok,“ vraví s nadšením.

    Dokonalá exotika

    Nedotknutá príroda a zeleň, lagúny v sopečných kráteroch, pozorovanie delfínov či veľrýb, potápanie a prenádherný podmorský život, surfovanie, naturálne geotermálne pramene, vodopády či turistika sú hlavné atrakcie, ktoré lákajú čoraz viac zahraničných turistov. „Je to vulkanické súostrovie so strmými útesmi, nie je to miesto, kde by sa chodilo kvôli nádherným plážam. Pláže majú buď čierny piesok, alebo sú kamenisté, oceán má silné prúdy, na druhej strane, ideálne miesto na surfovanie. Azorské ostrovy sú dobrodružstvo a aktívna dovolenka.“

    Obľúbenou činnosťou, nielen medzi domácimi, je vraj kempovanie, všade po ostrove sú stanoviská, nádherné lagúny či dramatické výhľady. „Rastie tu exotické ovocie od výmyslu sveta, o existencii niektorých druhov som ani len netušila. Pestuje sa tu i ananás, je to symbol ostrova.“ Mladá žena hovorí, že domáci nie sú až takí otvorení ako Portugalci žijúci v kontinentálnom Portugalsku. „Je ťažšie sa skamarátiť, hlavne ak neovládate portugalčinu.“ Aj preto väčšinu času trávi so zahraničnými študentmi, čo nie je vôbec problém, pretože tu študuje veľmi veľa študentov z Brazílie, zo Španielska i z Talianska.

    Zdroj: archív N. M., shutterstock

    Ananás je symbolom ostrova a plantáže stoja za osobitnú návštevu.

    Vysoká miera násilia

    Čo ju vraj, naopak, nepríjemne prekvapilo, bolo, že na ostrove sú obrovským problémom drogy. „Veľmi veľa ľudí užíva omamné látky. S tým úzko súvisí aj ďalší problém, a to domáce násilie, hlavne násilie na ženách. Po tom, ako sme na ostrov pricestovali, nás na tieto skutočnosti upozorňovala aj univerzita a silno zdôrazňovala, že nie je bezpečné, hlavne pre dievčatá, chodiť osamote večer po meste.“

    Oceán ako na dlani

    A aký je ostrov? Vraj celkovo veľmi kontrastný. „Hlavné mesto Ponta Delgada je veľmi moderné a oveľa rušnejšie ako ostatné časti ostrova. V rade parkujú smart vozidlá a postavili i obrovské nákupné centrum v ‚americkom štýle‘ s najznámejšími zahraničnými obchodmi.“ Noemi vraví, že netreba zájsť ďaleko, aby ste zažili kontrast, ktorý ostrov ponúka. „Stačí ísť do susednej dediny. Na vidieckych cestách sú každé ráno stáda kráv (vraj šťastných) a medzi malými dedinami sa mlieko preváža na kočiaroch alebo oslíkoch.

    Často sa tadiaľto bicyklujeme, vedú tu super cyklotrasya okrem toho – výhľady sú na nezaplatenie. Cesta postupne stúpa a k tmavomodrému oceánu sa ťahajú farebné domčeky, rastliny Aloe vera, kaktusy a figovníky. Na konci je oceán ako na dlani.“ Veľkou atrakciou sú tam aj prírodné bazény v oceáne, v ktorých sa mieša termálna voda s chladným Atlantikom. Pred návštevou však treba sledovať, či je odliv alebo príliv, aby voda nebola veľmi horúca alebo studená,“ dodáva.

    Zdroj: archív N. M., shutterstock

    Na ostrovoch viete robiť veľa vodných aktivít, napríklad aj pozorovať delfíny a veľryby.

    Vyučuje sa večer

    Noemi ako študentka trávi týždeň v hlavnom meste alebo v okolí. Študuje na fakulte medzinárodných vzťahov a euroatlantických štúdií a univerzita sa nachádza práve v hlavnom meste Ponta Delgada. „Na magisterskom stupni štúdia prebieha vy­učovanie večer od 18.30 do 22.30, na čo som si zo začiatku musela zvykať, ale má to i svoje výhody. Takto mám veľa voľného času počas dňa a ten trávim surfovaním, športovaním a učením na pláži.“

    Cez víkendy cestuje po ostrove. „Jedným z mojich najobľúbenejších miest na ostrove je obec Nordeste s tmavozelenými pastvami, ktoré sa ťahajú až na vrchol kopcov.“ Ďalšou veľmi zaujímavou časťou ostrova pre Noemi v Sao Miguel je Furnas, najaktívnejšia vulkanická oblasť z celého ostrova. „Na určitých miestach sa parí zem, a ak sa popri jazere prechádzate bez topánok, cítite, že zem je sem-tam teplá,“ opisuje miestne atrakcie, ktoré by odporučila navštíviť.

    Varia vo vulkanickej zemi

    Gastronómia je tu vraj veľmi jedinečná. „Vraví sa, že tu žije viac kráv ako ľudí. Na ostrove sa vyrábajú rôzne druhy syrov a mliečnych výrobkov. Typickou špecialitou sú steaky – hovädzie či z tuniaka. Okrem toho sú veľmi chutné ostatné ryby a morské plody. Každá oblasť na ostrove má niečo typické. Napríklad v meste Furnas je to jedlo nazývané cozido, ktoré sa varí priamo v zemi, hrniec sa zakope do vulkanickej pôdy a jedlo sa tam varí asi šesť hodín. Je to mix rôzneho mäsa, klobásy a zeleniny.

    Z mesta Furnas pochádza aj tradičné sladkasté pečivo typické pre ostrov Sao Miguel – bolo levedo. Je to pre Azorčanov viac než jedlo. Je to tradícia pochádzajúca z údolia Furnasu. Bolo levedo si predstavte ako niečo medzi koláčom a chlebom.“ A čo si na Azoroch vychutnáva? „Veľmi si užívam lokálne ovocie, rastie tu všetko od avokáda a marakuje až po figy, banány a citrusy. Nakupovať chodíme na miestny trh, kde sa dajú zohnať všetky lokálne produkty,“ hovorí na záver a pridala aj zoznam, čo treba navštíviť. 

    Zdroj: archív N. M., shutterstock

    Cestovanie miluje, tu si užíva divokosť ostrovov aj surfovanie v oceáne.

    Čo navštíviť?

    1. Sete Cidades – výhľad do kaldery sopky, v ktorej sa nachádzajú dve jazerá. Jedno modré a druhé zelené. Okrem dvoch spomenutých jazier možno vidieť ďalšie dve lagúny.

    2. Ostrov Vila Franca – ostrovček situovaný asi kilometer od pobrežia je považovaný za „prírodný zázrak“.

    Zdroj: archív N. M., shutterstock

    Sopka Sete Cidades je súčasťou prírodnej rezervácie.

    3. Pláž Santa Barbara – je najlepšia pláž na surfovanie na ostrove.

    4. Ponta da Ferraria  – prírodné bazény v oceáne, kde sa stretáva termálna voda so studeným Atlantikom.

    5. Návšteva ananásových skleníkov a čajových plantáží 

    Zdroj: archív N. M., shutterstock

    Prírodné bazény v oceáne, v ktorých sa mieša termálna voda s chladným Atlantikom, sú veľmi obľúbené

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.