5 najkrajších miest v Dalmácii: Táto dovolenka vás nesklame! Prečo sa sem oplatí ísť?
15. 8. 2015, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:18)

Zdroj: iStock
Azúrové more, stredomorská zábava, čerstvé delikatesy a veľa histórie je pre Slovákov na dosah v Chorvátsku.
Stačí si do kufra pribaliť dobrú náladu, chuť spoznávať nové miesta a stredná Dalmácia je pripravená pohostiť aj toho najnáročnejšieho turistu.
VODICE – pre mladých Uličky len pre jedného
Pri vstupe do mesta ma víta Hacienda, najvyhľadávanejšia diskotéka na pobreží. Muzika nevyhráva len tam. Živá hudba sa ozýva takmer z každej reštaurácie. Milovníci džezu a bluesu by si mali dovolenku naplánovať koncom júla. Na hudobnom festivale sa stretávajú chorvátske a svetové špičky.
Už samotný názov mesta napovedá, že vody je v tejto oblasti dostatok a kedysi bola zdrojom príjmov do mestskej kasy, dnes je to turizmus.
Na svoje si prídu najmä aktívni návštevníci. Požičať si môžete bicykel a brázdiť okolie po značkách cyklotrás.
Komu sa viac páči pod vodou, na dne mora uvidí vraky lodí, ktoré do svojho cieľa nedorazili. Dobrodružnejšie povahy vezmú rybári na lov tuniakov či žralokov. Ako vo vode sa cítim i pri návšteve akvária a morského múzea. V prízemnom akváriu žije asi 50 druhov rýb a 150 druhov ďalších morských živočíchov.
To všetko je v centre mesta otvorené denne až do desiatej hodiny večer. Poprepletám sa tam úzkymi kamennými uličkami. Dvaja ľudia naraz nimi veru neprejdú. Hlavným dôvodom, prečo domy stavali tak blízko seba, bola obrana pred nepriateľmi.
TROGIR – pre romantikov
Kedysi kozy, dnes turisti
Útulné mestečko neďaleko letoviska Split je ideálnou cieľovou stanicou pre zamilovaných. Historickými uličkami sa túlajú ruka v ruke tínedžeri, štyridsiatnici i dôchodcovia. Míňajú renesančné paláce, gotické kostoly a fotia si čarovné zelené drevené okenice. Aj to patrí k atmosfére Trogiru, ktorého historické centrum je od roku 1997 na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Tisíce návštevníkov počas hlavnej sezóny mieria ku Katedrále sv. Vavrinca. Vďaka nezameniteľnej atmosfére a množstvu historických pamiatok aj ja mám pocit, že som v múzeu pod holým nebom.
Nie nadarmo obyvatelia Trogir prezývajú Malé Benátky. Na to, aby som si pozrela mesto zhora, nepotrebujem objednávať prelet helikoptérou.
Opatrne sa po klzkom a úzkom kamennom schodisku vyštverám do jednej z veží mestského hradu Kamerlengo.
A viete, čo Trogir v preklade znamená? Koza. Prvými osídlencami boli totiž Gréci. Keď sem prišli, územie bolo plné kôz, a tak ho po grécky nazvali Tragos.
ŠIBENIK – pre starších
Domy s miskou na vodu
Všetky cesty v tejto oblasti vedú do Šibenika. Motívom na fotografiách i pohľadniciach najstaršieho chorvátskeho mesta na pobreží je renesančná radnica. Je hneď vedľa Katedrály sv. Jakuba. Turisti chodia obdivovať, prečo je zaradená do zoznamu UNESCO. Dôvod je jasný – ide o jediný chrám v Európe, ktorý je postavený len z kameňa. Keď sa stratíte v meste s foťákom v ruke, dávajte poriadne pozor pod nohy. Kamenná dlažba je mimoriadne klzká aj za suchého počasia. Dvíhať nohy sa oplatí aj kvôli množstvu schodov.
Centrum overuje moju kondičku. Po jeho prejdení mám v nohách 2 500 schodov. V suvenírových obchodíkoch dominujú výrobky z olivovníkov i morské špongie. Ich výlov má 300-ročnú tradíciu najmä na neďalekom ostrove Krapnja. Kamenné domy na prvý pohľad vyzerajú ako všetky ostatné v ďalších chorvátskych mestách. Tieto však majú niečo navyše. Súčasťou ich fasád sú misky s vodou. Slúžia pre psy a mačky, aby nezomreli od smädu.
PRIMOŠTEN – pre rodiny
Najlepší výhľad
Malé rybárske mesto bolo kedysi na ostrovčeku. Na mieste dnešného historického centra boli len polia, a tak ho obyvatelia kvôli ľahšej dostupnosti spojili mostom. Cieľom každého návštevníka je vyšliapať na najvyšší bod ku kostolu, odkiaľ je nádherný výhľad na pláž, prístav i na náprotivný zelený ostrov Smokvica, ktorý patrí súkromníkovi. V trojtisícovom mestečku budete mať pocit, že ste sa práve začlenili do jednej veľkej rodiny.
Pri prechádzke popri mestských hradbách míňam taverny a reštaurácie, kde majú najmenší o zábavu postarané. Šantia na trampolínach, preliezačkách či hojdačkách. Rodičia ich berú aj do najvychýrenejšej zmrzlinárne u Mikiho, kde im profesionál predvedie doslovné divadlo. Kopčeky zmrzliny lietajú takmer na všetky strany a výsledkom sú figúrky na zjedenie. V reštaurácii ochutnávam peku. Je to jedlo špeciálne pripravené v železnej zapekacej mise, typické práve pre Primošten. Pod žeravým popolom sa vyše hodiny miešajú chute chobotnice a mladých zemiakov. Nápojom číslo jeden je v každej reštaurácii červené víno Babić. Vďaka suchej pôde a silnému slnku cukornatosť hrozna je až okolo 23 %. S pitím teda opatrne!
NÁŠ TIP
PIROVAC – pre gurmánov
Olej má páliť
Dvojtisícová obec sa môže pochváliť jedným z najmladších starostov v Chorvátsku. Ivana Gulama zvolili do funkcie ako 26-ročného. K miestnym pokladom patrí olivový olej. Rodina Ireny Lazarovej už roky obhospodaruje olivový háj so stovkou olivovníkov. Ročne z plodov zelených olív vyrobí 200 litrov oleja. To, že patrí medzi špičku, svedčí aj minuloročná zlatá plaketa z Milána. Tu sa učím spoznať špičkový olivový olej. „Pohárik s olejom si najprv zohrejte v rukách na telesnú teplotu, uvoľní sa z neho vôňa. Zacítite olivy aj lístky. Treba ho pomaly srkať. Keď vám bude stekať dolu hrdlom, musí trošku páliť,“ hovorí farmárka.
Zdroj: archív Lucie Lukušovej
Zmrzlinár Miki predvedie ku každej zmrzline aj
Zdroj: archív Lucie Lukušovej
Miestne umeniev Trogire.
Zdroj: archív Lucie Lukušovej
Dubrovník na obrázkoch spoznáte aj podľa tohto
Zdroj: archív Lucie Lukušovej
Dubrovnícky most: z výšky 56 metrov sa tu skáče
Zdroj: archív Lucie Lukušovej
Kto by mal chuť plaviť sa, môže si prenajať loďku.
Zdroj: iStock
V dalmatínskych prístavoch kotvia prevažne
Zdroj: archív Lucie Lukušovej
Domáce likéry idú medzi turistami na dračku.