Odporúča šéfredaktorka Ema Pospíšilová Tekelyová

Do tejto obce som sa presťahovala pred viac ako 15 rokmi z centra hlavného mesta. Miestna príroda ma tak očarila, že z rodenej Bratislavčanky sa stala vidiečanka.

Ema Pospíšilová Tekelyová
Zdroj: archív E.T.

1. Mesto Svätý Jur

Malebné vinohradnícke mestečko na úpätí Malých Karpát stojí za návštevu nielen v čase otvorených pivníc. Ide o najzachovalejšie vinohradnícke mesto na Slovensku. Na bicykli sa tam pohodlne dostanete po cyklotrase z Rače aj z Vajnôr. Možností na prechádzku je tu hneď niekoľko. Svätojurský náučný chodník vás prevedie pomedzi vinohrady či po lese v Karpatoch. Mestský okruh vám ukáže miestne šľachtické kúrie, kaštieľ či zvonicu. V strmom svahu nad mestom objavíte zrúcaninu ranogotického hradu Biely Kameň. Za zmienku stojí aj vinohradnícky skanzen v lokalite Panciere.

Mesto Svätý Jur
Zdroj: archív E.T.

2. Jazero Ivanka

Miestne jazero je už roky tajný tip Bratislavčanov, ktorí sa nechcú kúpať na Kuchajde či Zlatých pieskoch. Nájdete ho na konci Hviezdoslavovej ulice. Jazero je najkrajšie zrána, keď sú tam iba rybári a má pokojnú hladinu. Na strane pri bufete je pláž, ktorú vyhľadávajú hlavne rodičia s malými deťmi pre jednoduchý prístup do vody. Ak sa chcete „zašiť“, tak súkromné pláže obkolesené rákosím nájdete okolo celého jazera.

Jazero Ivanka
Zdroj: archív E.T.

3. Korzo Zálesie

V susednej obci Zálesie po revitalizácii nábrežia Malého Dunaja vznikol projekt Korzo Zálesie. Drevenú stavbu na ľavom brehu rieky nájdete na konci dediny smerom na Malinovo hneď pri ceste. Drevené mólo sa rozprestiera na ploche 4 400 m2 s malým amfiteátrom, posedeniami a majákom s rozhľadňou. Priestor slúži aj na nalodenie a vylodenie vodákov na Malom Dunaji.

Korzo Zálesie
Zdroj: archív E.T.

4. Cyklochodník JuRaVa

Po rokoch sa Ivančania dočkali cyklospojenia s Vajnorami a so Svätým Jurom. Cyklotrasa JuRaVa II sa pri letisku napája na bratislavskú Vrakuňu a vedie popri Pamätníku generála M. R. Štefánika. Meria sedem kilometrov a vybudovali ju pri Šúrskom kanáli obklopenom krásnou prírodou. Ak sa vyberiete z Ivanky smerom do Jura, naskytne sa vám výhľad na Malé Karpaty. Opačným smerom sa dostanete k jazerám Zelená voda.

Cyklochodník JuRaVa
Zdroj: archív E.T.

5. Cyklochodník do Novej Dedinky

Obec Bernolákovo s Novou Dedinkou spája cyklotrasa, ktorá je súčasťou Seneckej cyklomagistrály. Je trochu iná ako tie ostatné, ktoré poznáme z okolia Bratislavy. Prečo? Vedie popri toku riečky Čierna voda, obkolesenej vysokými stromami, a je citlivo vsadená do nádherného prostredia. Mohli by sme ju nazvať aj verejnou zoo, pretože tu bežne zazriete ondatry, bobry, volavky či labute. Aj preto je jej súčasťou náučný prírodopisný chodník s tabuľami, ktoré informujú o vzácnych druhoch miestnych rastlín a živočíchov.

Cyklochodník do Novej Dedinky
Zdroj: archív E.T.