Kam vziať partnera na romantický výlet? Nezabudnuteľné zážitky môžete prežiť aj na Slovensku
15. 2. 2020, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 21:29)

Zdroj: Trenčín Region/ Juraj Majerský
Deň zaľúbených je tu a mnohí premýšľajú, kam vyrazia. Nezabudnuteľné zážitky môžete prežiť aj na Slovensku. Máme pre vás zopár tipov, kam vziať svoju polovičku na romantický výlet.
Gemerský Tádž Mahal
Nemusíte ani cestovať do Indie, aby ste na vlastné oči videli Tádž Mahal. Mauzóleum grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov je secesná hrobka postavená v rokoch 1903 až 1904 v Krásnohorskom Podhradí a unikátna je v tom, že vyjadruje hold láske manžela k svojej zosnulej žene. Dionýz pochádzal z urodzeného rodu v Uhorsku a očakávalo sa, že si za manželku vezme šľachtičnú. Ten sa však zaľúbil do Františky Hablawcovej, devy s meštianskym pôvodom. Rodina sa tejto láske postavila na odpor, ale napriek tomu si ju v roku 1866 vzal za manželku. Následne ho rodina zavrhla a vydedila. Po smrti mladšieho brata a neskôr i otca majetok i postavenie opäť pripadlo Dionýzovi.
Zdroj: Košice Región Turizmu
Interiér vám vyrazí dych, kupolu zdobí 9 kg zlata.
Pomáhali chudobným
Bezdetní manželia veľa cestovali, štedro podporovali chudobných, chorých, prispievali na chod škôl, nemocníc, chudobincov i sirotincov. Po 36 rokoch ich lásky, v roku 1902, Františka náhle zomrela. Grófa pohltil obrovský smútok a dočasne ju pochoval v Mníchove, ale keď dokončil mauzóleum, priviezol ju domov. Keď gróf o 11 rokov neskôr skonal na Sicílii, previezli jeho telesné pozostatky k manželke.
Zdroj: Košice Región Turizmu
Gemerský Tádž Mahal
Láska až za hrob
Vstup do hrobky strážia dve sochy anjelov v nadživotnej veľkosti. Zvonka pôsobí stavba z bieleho vápenca jednoducho, zato interiér vám svojou výzdobou a umeleckým spracovaním vyrazí dych. Rôzne mramorové dekorácie, 9 kg zlata vo výzdobe kupoly a najkvalitnejší biely kararský mramor na sarkofágoch pôsobí veľkolepo. Dionýzovu lásku vystihuje aj nápis: „Precítený hlbokými pocitmi veľkej vďačnosti, milosti a bezhraničnej lásky požehnaným pozostatkom mojej drahej ženy a na dôkaz môjho večne trvajúceho žiaľu staviam tento panteón.“ Po prehliadke vám odporúčame ešte malú prechádzku parkom okolo mauzólea. Za hrobkou je pochovaný ešte jeden člen ich rodiny, verný jazvečík Tascherl, ktorý manželov sprevádzal 20 rokov.
Zdroj: Košice Región Turizmu
Aj ich verný psík si zaslúžil pomník.
Studňa lásky
Keď sa povie Trenčín a Trenčiansky hrad, mnohým v momente napadne vari najznámejšia romantická legenda o tureckom pašovi Omarovi, ktorý v snahe vykúpiť slobodu svojej snúbenice Fatimy z rúk Štefana Zápoľského musel v 16. storočí splniť náročnú podmienku – vykopať do hradnej skaly hlbokú studňu. Zaľúbený a vytrvalý Omar rúbal tvrdú skalu so svojimi tristo druhmi tri roky. Keď Omar konečne narazil na prameň, načrel z neho do čaše a podal pánovi so slovami: „Zápoľský, vodu máš, ale srdce nie!“ Zápoľský slovo splnil a krásnu Fatimu prepustil. Bohužiaľ, tento romantický príbeh je len legenda. Až 80-metrovú studňu kopali vojaci a poddaní z hradu a netrvalo im to tri, ale štyridsať rokov. Dokončili ju v roku 1570 a v studni sa nenachádza prameň, ale iba stečená dažďová voda. Napriek tomu studňu lásky vyhľadávajú zaľúbenci a pre upevnenie lásky hádžu do nej mincu.
Zdroj: Pavol Urbánek
Studňa lásky na Trenčianskom hrade.
Verona uprostred Slovenska
Zažili ste niekedy v živote nešťastnú lásku, ktorá bola neopätovaná, zakázaná či nežiaduca? Mnohé z nás sa s podobným prípadom stretli minimálne v romantických príbehoch, spomedzi ktorých je azda najznámejší ten z Verony. Tušili ste však, že príbeh nešťastnej a nenaplnenej lásky máme aj na Slovensku? A nie hocijaký! Ten náš nevzišiel z pera spisovateľa, ale napísal ho sám život. Banskoštiavnickým Rómeom bol chudobný študent a neskorší básnik Andrej Sládkovič a jeho Júliou bola dcéra mešťanostu Mária Pischlová.
Zdroj: Banka lásky
Banka lásky v Dome Marínany
Náš príbeh Rómea a Júlie
Proti ich vzťahu však bola jej matka, ktorá Máriu prinútila zobrať si za muža bohatého pernikára a voskára Juraja Gerzsöa. Z tejto nešťastnej lásky nevzišla smrť, ale ľúbostná báseň – Marína. Súčasných milencov však do Banskej Štiavnice viac ako príbeh ich ľúbosti láka jediná Banka lásky na svete. V dome, kde prežila väčšinu života Mária Pischlová, sa nachádza zážitková expozícia venovaná najdlhšej ľúbostnej básni na svete. Zažijete tu 60 minút romantiky, smiechu i zimomriavok. Najsilnejšie tieto pocity precítite v miestnosti, ktorej dominuje klavír, na ktorom niekto neviditeľne stláča klávesy, ale prekvapia aj hovoriace obrazy na stene.
Lásku si môžete zmerať
Súčasťou zážitkovej expozície je aj „láskomer“, prístroj schopný zmerať silu vašej lásky. A na záver prehliadky vstúpite do bankového trezoru, ktorý tvorí vyše stotisíc schránok lásky. Každá z nich reprezentuje jedno písmenko, znak alebo medzeru básne Marína. Uschovať si do nich môžete aj počas Valentína malú spomienku na svoju zamilovanosť. Prenájom schránky na jeden rok stojí 50 eur, a ak sa rozhodnete si ju zakúpiť navždy, zaplatíte 100 eur.
Zdroj: Banka lásky
Láskomer, ktorý zmeria silu vašej lásky