Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Kam vziať rodinu v zime? Objavte najkrajšie hrady v okolí, na tieto výlety budete dlho spomínať

Vďaka knihe a filmu patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Transylvánii.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Zimná atmosféra sa dá vychutnať aj na zámkoch, nielen na lyžiarskych svahoch. Vybrali sme tie najkrajšie a aj navštevovanejšie hrady v okolitých štátoch.

Nedecký hrad v Poľsku

Hraničná obec Nedeca bola pôvodne na Spiši a takmer výlučne osídlená slovenským etnikom, ale v roku 1920 a opätovne v roku 1945 ju pričlenili k Poľsku. Práve nad ňou sa týči hrad, ktorý leží v nadmorskej výške 560 metrov nad morom a jeho atmosféra, zvlášť v zime, je nezameniteľná.

Hraničná obec Nedeca bola pôvodne na Spiši a takmer výlučne osídlená slovenským etnikom.

Zdroj: Shutterstock

Hraničná obec Nedeca bola pôvodne na Spiši a takmer výlučne osídlená slovenským etnikom.

Edinburský hrad v Anglicku

Majestátny hrad postavený na vrchole Castle Rock dominuje hlavnému mestu Škótska Edinburghu. Patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky a najstaršou stavbou na hrade je malá Kaplnka svätej Margaréty z 12. storočia. Na hrade môžete obdivovať aj korunovačné klenoty škótskych kráľov.

Zdroj: Shutterstock

Edinburský hrad patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky.

Hrad Chillon vo Švajčiarsku

Ide o ostrovný hrad, ktorý sa nachádza na Ženevskom jazere. Nájdete ho na východnom konci, na úzkom brehu medzi Montreux a Villeneuve, ktorý poskytuje prístup do alpského údolia Rhône. Na začiatku 19. storočia hrad navštívili básnici George Gordon Byron a Percy Bysshe Shelley. Básnika Byrona návšteva inšpirovala k známej básni Chillonský väzeň a dodnes sa zacho- val básnikov podpis na treťom žalárnom pilieri.

Zdroj: Shutterstock

Hrad Chillon je ostrovný hrad, ktorý sa nachádza na Ženevskom jazere.

Pražský hrad v Českej republike

Pražský hrad patrí medzi najvýznamnejšie stavebné pamiatky v celom Česku, je sídlom prezidenta Českej republiky a najcharakteristickejšou dominantou Prahy. Ale možno ste nevedeli, že tento hrad má rozlohu 7,28 hektára, čo z neho robí najväčší hrad na svete a má aj zápis v Guinessovej knihe rekordov.

Zdroj: Shutterstock

Pražský hrad je najväčší hrad na svete a má aj zápis v Guinessovej knihe rekordov.

Hrad Neuschwanstein v Nemecku

Hrad dal postaviť bavorský kráľ Ľudovít II. v roku 1869, hoci už v tej dobe boli hrady nepraktické a nestavali sa. Nad dedinkou Hohenschwangau v Bavorsku tak vznikol unikát v štýle starých rytierskych hradov a inšpirovaný operami Richarda Wagnera. Najznámejšou z miestností je napríklad Trónna sála, ktorá je vyzdobená v byzantskom štýle ako chrám Hagia Sofia v Istanbule.

Zdroj: Shutterstock

V Bavorsku vznikol unikát v štýle starých rytierskych hradov a inšpirovaný operami Richarda Wagnera.

Pevnosť Hohensalzburg v Rakúsku

Pevnosť Hohensalzburg tróni na vrchole Mníšskej hory, vysoko nad strechami barokového starého mesta. Najväčší kompletne zachovaný hradný komplex v strednej Európe a súčasne dominanta Salzburgu je každoročne obdivovaný miliónmi návštevníkov. Na celoročne otvorený hrad sa dostanete aj lanovkou.

Zdroj: Shutterstock

Zachovaný hradný komplex v strednej Európe a súčasne dominanta Salzburgu je každoročne obdivovaný miliónmi návštevníkov.

Drakulov hrad Bran v Rumunsku

Majiteľ Branu Vlad Narážač bol podľa historikov tyran, ale spravodlivý vládca, ktorý chcel zlepšiť úroveň krajiny a nepoznal zľutovanie s nepriateľmi. Samozrejme, nemal nič spoločné s Drakulom, ale napriek tomu hrad všetci volajú Drakulov. Vďaka knihe a filmu patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Transylvánii.

Vyberáme pre vás niečo PLUS