V posledných rokoch nastal karavanový boom. Lovci dobrodružstiev a zberači záberov do rodinného fotoalbumu zistili, že trasy cestovných agentúr len málokedy vedú za originálnejšími úlovkami. Zároveň je tu pocit slobody a neobmedzených možností. Do cieľovej destinácie sa dostanete, ale až po tom, čo preskúmate zaujímavosti na trase. Ak sa vám niekde zapáči, pokojne tam strávte niekoľko hodín alebo dní. Veď všetko, čo potrebujete, máte poruke. My sme sa rozhodli preskúmať Istriu.

Život v kempingu
Zdroj: Archív Simony Štroncerovej
Život v kempingu
Zdroj: Archív Simony Štroncerovej

Neobjavené vnútrozemie

Po niekoľkých hodinách jazdy prechádzame slovinsko-chorvátskymi hranicami. Keď vystúpime z karavanu, hneď pocítime zmenu – intenzívna vôňa borovíc, slanej morskej vody a rýb na grile. Vo vnútrozemí sa objavia olivové háje a malebné vinice. A práve tam máme na mierené! Na slnečných stráňach vnútrozemia sa vinič a olivové háje striedajú s horskými dedinami a alejami lemovanými cyprusmi. Kto chce spoznať miestne vína, môže sa vydať po vínnej ceste označenej ako Visnka cesta. Okrem vína sa oplatí ochutnať olivový olej. Podľa talianskej biblie olivového oleja pochádza až 61 z 500 najlepších olejov práve z Istrie.

Chorvátske mesto Grožnjan, Nedotknuté stredoveké jadro s úzkymi a malebnými ulicami vydláždenými kameňom, romantickými kaviarňami a námestíčkami chytia návštevníka za srdce.
Zdroj: archív Simony Štroncerovej

Umelecký Grožnjan

Je to jedno z najkrajších mestečiek neobjavených turistami, aké som kedy videla. Jeho nedotknuté stredoveké jadro s úzkymi a malebnými ulicami vydláždenými kameňom, romantickými kaviarňami a námestíčkami chytia návštevníka za srdce. Vďaka početným umeleckým podujatiam a umelcom, ktorí sa zabývali v starých kamenných domoch, aby sa zabránilo vymieraniu mesta, je Grožnjan od roku 1965 vyhlásený za mesto umelcov. V letných mesiacoch sa uličky a početné pamiatky stávajú jedným veľkým javiskom, na ktorom sa striedajú zvuky džezu a klasiky, gitár a klavírov, huslí a violončiel, bicích a vibrafónov.

Chorvátske mesto Grožnjan, Nedotknuté stredoveké jadro s úzkymi a malebnými ulicami vydláždenými kameňom, romantickými kaviarňami a námestíčkami chytia návštevníka za srdce.
Zdroj: archív Simony Štroncerovej

Motovun, mesto v horách

Motovun, mesto v horách
Zdroj: archív Simony Štroncerovej

Vďaka svojej jedinečnej polohe na kopci vysokom 270 m, krásnej prírode a stredovekému kúzlu je Motovun povinnou zastávkou pri objavovaní vnútrozemia. Charakterizujú ho vysoké hradby v tvare kruhu, ktoré obklopujú mesto a dnes slúžia ako promenáda, z ktorej je krásny výhľad do všetkých štyroch strán centrálnej časti Istrie. Špeciality z podzemných húb (tartufi), ale aj rôzne iné delikatesy môžete ochutnať v miestnych reštauráciách.

Pohľad na Motovun.
Zdroj: archív Simony Štroncerovej

Limský záliv

Ide o obľúbenú destináciu turistov a pri pohľade na pestrofarebný záliv naplnený modrozelenou vodou a lemovaný hustou zelenou vegetáciou sa zdá neuveriteľné, že vznikol v ľadovej dobe, a to zatopením jedného úseku krasového kaňonu. Jeho steny dnes dosahujú výšku až 100 metrov a je z nich krásny výhľad na jedinečnú prírodnú rezerváciu. Nie div, že sa objavil aj v niekoľkých filmoch vrátane snímok o Vinnetouovi. A ak dostanete chuť na ustrice, ste na správnom mieste. V sladkoslanej vode sa im mimoriadne darí a reštauráciách na brehu zálivu ich vedia chutne pripraviť.

Limsky pestrofarebný záliv naplnený modrozelenou vodou a lemovaný hustou zelenou vegetáciou vznikol v ľadovej dobe.
Zdroj: archív Simony Štroncerovej

Kempovanie v Rovinji

Kemp v Rovinji, vnajromantickejšom istrijskom meste, je úžasný. A mestečko tiež.
Zdroj: archív Simony Štroncerovej

Dorazili sme do cieľa, kempu v najromantickejšom istrijskom meste. Nájdeme tam potraviny, zelovoc, pekáreň, reštaurácie, kaviareň so zmrzlinárňou, bazény aj atrakcie na vode. Rovinj je obklopený storočným cédrovým, borovicovým a píniovým lesom. Dominuje mu najväčší barokový kostol na Istrii – Kostol svätej Eufémie –, ktorý sa vypína na vrchole starého mesta, ktoré pôvodne stálo na ostrove. Od kostola sa vinie ulica Grisia s veľkým počtom umeleckých galérií. Umelci tu žijú vo veľkej komunite a v auguste sa tu každoročne koná prehliadka diel výtvarníkov, maliarov, keramikárov a sochárov.

Život v kempingu - pre deti je v kempe aj dostatok zábavy.
Zdroj: Archív Simony Štroncerovej

Oplatí sa vedieť pred cestou

• Kým si požičiate obytné auto, overte si, či vám podľa jeho veľkosti stačí vodičský preukaz skupiny B.
• Plánujte si trasy vopred, pretože na rozdiel od cestovania osobným autom si musíte dávať pozor na výšku vozidla pre niektoré mosty a podjazdy.
• V Chorvátsku je kempovanie na voľných priestoroch mimo zaregistrovaných kempov alebo parkovísk pre karavany zakázané. Počas letnej sezóny si kempovacie miesto zarezervujte vopred.

Viac fotiek z Istrie si pozrite v galérii!