Z vtáčej perspektívy

Najkrajší pohľad je ten z výšky a aj v Bratislave si ho môžete užiť na viacerých miestach. Na Hlavnom námestí je sprístupnená 45 metrov vysoká veža Starej radnice, kde sídli od roku 1868 najstaršie mestské múzeum na Slovensku. V jedinej dochovanej stredovekej mestskej bráne, Michalskej bráne, sa nachádza Múzeum zbraní. Po zdolaní 113 schodov sa vám z jej ochodze naskytne výhľad na centrum, Bratislavský hrad i Malé Karpaty. Vyhliadky nájdete aj na Bratislavskom hrade, ktorý návštevníkom pripomína obrátený stôl. Jedna z nôh tohto stola je iná.

 

Ide o najstaršiu časť Hradu – Korunnú vežu. Dnes v nej nájdete repliku svätoštefanskej koruny, ale tiež fantastický výhľad. Tým lenivejším, ktorým sa nechce po schodoch, bude musieť stačiť hradné nádvorie. Obľúbeným vyhliadkovým miestom je Slavín, najväčší vojenský pamätník v strednej Európe. Ak vyhladnete a nebudete mať ešte dosť pohľadov z výšky, odporúčam návštevu 194  metrov vysokej televíznej veže na Kamzíku, kde sa nachádza panoramatická reštaurácia.

Zrúcanina hradu Devín sa týči  na mohutnom skalnom brale nad  sútokom riek Dunaj a Morava.
Zrúcanina hradu Devín sa týči na mohutnom skalnom brale nad sútokom riek Dunaj a Morava.
Zdroj: Bratislava Region Tourism

O adrenalín nie je núdza

Sám som vyskúšal najnovší adrenalínový zážitok Skywalk vo vyhliadkovej veži s reštauráciou UFO na Moste SNP. Nič podobné v strednej Európe nezažijete. So sprievodcom a zaistením sa prejdete vo výške 85  metrov po vonkajšej okennej rímse po obvode reštaurácie. Maximálny adrenalín zažijete na susednom Moste Lafranconi, kde môžete vyskúšať kyvadlový zoskok voľným pádom z 25 metrovej výšky a zostanete sa hojdať len 4  metre nad hladinou Dunaja.

Medzi dobrodružné zážitky patrí aj areál Divoká voda v Čunove. V ponuke majú rafting, školu kajaku, hydrospeed, surfing, vodné skútre, wakebord, vodné lyže, flyboard, ale aj ďalšie atrakcie ako lukostreľba, paintball, jazdu na štvorkolke či na koni. Tri rozlične náročné okruhy môžete absolvovať na 423 metrov dlhej lanovej dráhe v korunách stromov v Lanolande na Kolibe.

Najnovšia atrakcia na Moste  SNP je Skywalk, kde sa prejdete po obvode reštaurácie UFO.
Najnovšia atrakcia na Moste SNP je Skywalk, kde sa prejdete po obvode reštaurácie UFO.
Zdroj: UFO Skywalk, autor

Na krásnom modrom Dunaji

Nie nadarmo sa Bratislave vraví krásavica na Dunaji! Ak sa chcete o tom presvedčiť, vyhliadkové plavby po Dunaji sú na to ako stvorené. V ponuke je hneď niekoľko trás. Či už vyrazíte k hradu Devín alebo skúsite legendárny Propeler, ktorý spája dva brehy Dunaja, určite budete mať na čo spomínať. K najobľúbenejším trasám patrí plavba k vodnému dielu Gabčíkovo alebo do Čunova ku galérii moderného umenia Danubiana. Pre milovníkov objavovania nedotknutých prírodných miest Malého Dunaja odporúčam celodenný výlet na kanoe alebo nafukovacom člne.

Člnom sa  dostanete až  k Danubiane.
Člnom sa dostanete až k Danubiane.
Zdroj: BTB/MS AGENCY

Prešporské mňamky

K najtypickejším lokálnym maškrtám patria bratislavské rožky s tradičnou makovou a orechovou plnkou či ťahaná štrúdľa s makovo-višňovou alebo jablkovo-orechovou plnkou. K mestskému koloritu patria aj kaviarne a cukrárne s výbornými zákuskami – Zeppelin, Messerschmidt, Mayer – či zmrzlinárne Koun, Luculus, Arthur, či najnovšie výborné zmrzlinové miesto na mape Bratislavy Timi Amo Gelato & Coffe v Ružinove.

Dobrým tipom je aj Stará tržnica, kde sa každú sobotu koná trh s čerstvými lokálnymi potravinami. Prešporok má aj stáročnú tradíciu dorábania vín, ktoré sa ponúkali v slávnych viechach. Mária Terézia preslávila najmä Račiansku frankovku, ktorá ju podľa legendy vyliečila z kiahní.

K najtypickejším lokálnym maškrtám patria bratislavské rožky s tradičnou makovou a orechovou plnkou.
K najtypickejším lokálnym maškrtám patria bratislavské rožky s tradičnou makovou a orechovou plnkou.
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Tipy rodeného Bratislavčana

Ako rodený Bratislavčan vám odporúčam návštevu prírodnej rezervácie Devínska Kobyla s paleontologickou lokalitou Sandberg, kde sa ocitnete o milióny rokov dozadu, keď bolo územie Bratislavy pod hladinou mora. Mojím obľúbeným miestom je aj rekreačná lokalita v údolí potoka Vydrica – Železná studnička s Partizánskou lúkou, kde nájdete ihriská, možnosti na opekanie a športové vyžitie.

Zo Železnej studničky sa môžete lanovkou aj s bicyklom vyviesť na Kolibu, kde sa nachádza napríklad bobová dráha a vysoká drevená rozhľadňa. Ak chcete prežiť noc ako Robinson, tak vám odporúčam rezervovať si nocľah v korunách stromov – v domčeku Pod dubmi alebo v domčeku pod Kačínom. Na takúto noc tak skoro nezabudnete. 

Ako rodený Bratislavčan vám odporúčam návštevu prírodnej rezervácie Devínska Kobyla s paleontologickou lokalitou Sandberg.
Ako rodený Bratislavčan vám odporúčam návštevu prírodnej rezervácie Devínska Kobyla s paleontologickou lokalitou Sandberg.
Zdroj: Bratislava Region Tourism