Najkrajší zámok

Hovorí sa o ňom ako o najkrajšom slovenskom zámku a je lákadlom pre návštevníkov Bojníc. Vyskúšajte prvý okruh prehliadky, ktorý pozostáva z takzvaného Grófskeho bytu, Stredného hradu, hrobky rodiny Pálfiovcov, francúzskeho parku a jaskyne. Prehliadka trvá 60 až 75 minút. Druhý, galerijný okruh zahŕňa priestory Stĺpovej siene, Huňadyho sály, priľahlých klubovní, zámockej kaplnky a salónikov zámockého apartmánu. Určite si nezabudnite pozrieť takzvaný Bojnický oltár od stredovekého florentského majstra zo 14. storočia či Zlatú sieň. Najväčší drevený barokový luster na Slovensku nájdete v Huňadyho sále. Súčasťou prehliadky je aj prírodná travertínová jaskyňa. V zámku sa organizujú aj nočné prehliadky
a množstvo špeciálnych akcií.

Najkrajší zámok
Zdroj: Peter Vrabel

Dobrodružstvo aj v dinoparku

Ak patríte k milovníkom dravcov, ohňových šou či rôznych šermiarskych predstavení, navštívte prírodný amfiteáter, kde nájdete sokoliarov Aquila. Alebo sa choďte pozrieť na ďalšiu atrakciu – Dino Adventure park, ktorý sa nachádza pri zámku. Stoja tu obrovské sochy dinosaurov. Niektoré sa pohybujú a vydávajú zvuky.

Dobrodružstvo aj v dinoparku
Zdroj: autor, OOCR Región Horná Nitra Bojnice, Múzeum praveku Slovenska, TASR RADOVAN STOKLASA, Trenčín Región, AdebeStock, viac o atrakciách nájdete na www.trencinregion.sk

Park pre romantikov

V zámockom parku rastie jeden z najstarších stromov na Slovensku, lipa kráľa Mateja, ktorá má viac ako 700 rokov. Podľa historickej tradície ju zasadil Matúš Čák Trenčiansky v roku 1301 a pod jej košatou korunou usporadúval kráľ Matej Korvín snemy. V strede parku sa nachádza umelé jazierko, ktorému dominuje vežovitá stavba. Dostanete sa k nej po mostíku, ktorý sa využíva na fotenie a vešanie zámkov lásky. Miesto ako stvorené pre romantikov a svadobné obrady.

Park pre romantikov
Zdroj: Picasa

4 extra tipy

Pieskové kráľovstvo
Na výstave pieskových hradov a zámkov nájdete deväť hradov a tri rozprávkové bytosti vyrobené zo 130 ton piesku.

Bojnice z vtáčej perspektívy
Pohľad na Bojnický zámok z malého motorového lietadla vám vrelo odporúčam, je to zážitok na celý život. Aeroklub Prievidza ponúka možnosť bezmotorového alebo motorového lietania, prípadne parašutizmu.

Pravek uprostred Bojníc
Múzeum praveku sa nachádza pri Prepoštskej jaskyni. Našli sa tam zvieracie kosti mamuta, nosorožca, jaskynného leva či pravekého koňa, ale aj kamenné nástroje a zvyšky ohnísk. Populárna je nočná návšteva s fakľami či bosá prehliadka po stopách neandertálcov.

Pravek uprostred Bojníc
Zdroj: Picasa

Banský skanzen
Baňa Cigeľ je najväčšou atrakciou trenčianskeho regiónu. Prehliadka sa začína vyše dvojkilometrovou jazdou banským vláčikom do hnedouhoľnej bane, pokračuje pešou prehliadkou v hĺbke 80 až 300 m pod povrchom. Novinkou je povrchová prehliadka banského areálu, kde si tiež zajazdíte banským vláčikom. Táto exkurzia je vhodná aj pre menšie deti.

Zoo má aj zážitkové programy

Najstaršia, najnavštevovanejšia zoo na Slovensku sa rozkladá na 42 hektároch a nachádza sa tu vyše 360 druhov zvierat, čo predstavuje zhruba 2 700 jedincov. Medzi najzaujímavejšie expozície patria pavilóny opíc a slonov, terárium, akvárium či motýlia záhrada. Deti si prídu na svoje v kontaktnej zoo, kde sa môžu voľne pohybovať medzi domácimi zvieratkami. Zoo ponúka aj zážitkové programy, a tak sa môžete na jeden deň stať chovateľom, záhradníkom alebo kuchárom, prípadne absolvovať komentovanú prehliadku areálu a môžete sa pozrieť aj do zázemia pavilónov.

Zoo má aj zážitkové programy
Zdroj: autor, OOCR Región Horná Nitra Bojnice, Múzeum praveku Slovenska, TASR RADOVAN STOKLASA, Trenčín Región, AdebeStock, viac o atrakciách nájdete na www.trencinregion.sk

Čajka v oblakoch

V kúpeľnom parku sa nachádza aj jedna z najväčších bojnických atrakcií – vyhliadková veža Čajka v oblakoch. Neprehliadnuteľná stavba s prevýšením asi 30 metrov má aj tobogan, ktorým sa môžete spustiť z vrcholu veže nadol. Je z nej nádherný výhľad na Rudniansku kotlinu, Bojnice, susednú Prievidzu a pohorie Vtáčnik.

Čajka v oblakoch
Zdroj: Picasa

Kde sa okúpať

Po náročnom programe je ideálnou voľbou oddych v kúpeľoch. Môžete tam vychutnávať termálne bazény, wellnessový a saunový svet a viaceré procedúry, ktoré vás uvoľnia, a načerpáte novú energiu na spoznávanie atrakcií mesta. Návštevníci Bojníc sa môžu vybrať aj na verejné termálne kúpalisko Čajka. Počas sezóny má termálna voda teplotu 26 až 33 °C.