Do ktorej generácie patríte? Zaraďte sa a porovnajte: SEDÍ TO? Ste boomer a čo čaká deti alfa
4. 3. 2023, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:14)

Zdroj: Shutterstock
Viete, čo znamená generácia X alebo Y? Kto je boomer a čo to znamená? A prečo sú deti narodené po roku 2010 generáciou alfa?

Tichá generácia (narodení 1925 – 1945)
Bola vychovávaná rodičmi a starými rodičmi, ktorí zažili hrôzy prvej a druhej svetovej vojny a sami čelili nástupu studenej vojny. Názov tichá je preto, lebo deti vyrastali v čase, keď nebolo bezpečné navonok vyjadrovať svoj názor a postoje. Táto generácia nemá veľké ambície, ale naučila sa, ako čo najlepšie prežiť v tých najťažších situáciách.
Baby boomers (narodení 1946 – 1964)
Voláme ju aj povojnová generácia. Baby boomers má dva významy – prudký rozmach počtu detí, ale aj deti, ktoré zažili prudký rozmach. Na západe sa táto generačná skupina vyprofilovala ako najbohatšia, najaktívnejšia a najviac fyzicky zdatná. Aj u nás tieto deti, keď vyrástli, mali vlastný byt či dom, no zvyčajne mali len základné či neúplné stredné vzdelanie a celý život pracovali v jednom podniku. Nefrflali na životné podmienky ani na nízky plat. Počúvali autority. Knihy boli pre nich všetkým, hudbu počúvali najmä v rádiu, televízor nebol v každej rodine.
Zdroj: Shutterstock
DO ktorej generácie patríte vy, vaši rodičia a deti?
Generácia X (narodení 1965 – 1979)
Často do tejto generácie patria aj deti z 80. rokov. A v prípade bývalého Československa sa začiatkom tohto obdobia vyskytol fenomén, ktorý je známy ako Husákove deti. Túto generáciu prezývajú aj „deti s kľúčom na krku“. Keďže boli často samy vonku a bez dohľadu rodičov. Pili vodu z vodovodu, jedli mastný chlieb s cibuľou, nikto im nezakazoval cukríky a sladkosti. Dospelí generácie X sú väčšinou klientmi cestovných kancelárií a využívajú all inclusive služby. Doháňajú cudzie jazyky a u nás sú prvou podnikateľskou vlnou.
Generácia Y (narodení 1980 – 1995)
Deti milénia alebo mileniáli majú sedem základných vlastností – detailizmus, izolovanosť, smelosť, orientáciu na tím, dôraz na konvencie, nátlak a presadzovanie sa. Nemajú problém s modernou technológiou, problémy majú skôr s medziľudskými vzťahmi, pretože väčšina z nich neuznáva autority. Často majú nereálne očakávania, depresie z porovnávania a neschopnosť prežiť blízkosť s druhými. Milujú peniaze a radi sa fotia na sociálne siete a zverejňujú presne, čo robia.
Zdroj: Shutterstock
Generáciu X vytlačili mileniáli... a dnes už sa formuje silná generácia Z - zoomeri.
Generácia Z (narodení 1996 – 2009)
Hovoria im aj zoomeri - sú to dnešní dospievajúci. Patria k prvej generácii, ktorá nezažila svet bez internetu, preto sú väčšinou prilepení na mobile. Milujú stravu vo fast foodoch a nerobí im problém vyštudovať aj dve vysoké školy, aby nemuseli pracovať. Využívajú aj zahraničné pobyty. Nechápu, prečo ich niekto núti písať rukou, ovládať gramatiku, používať interpunkciu a čítať knihy. Ich druhým jazykom je angličtina a ich domovom je celý svet. Ich autoritami sú známi a obľúbení youtuberi. Sú leniví a nesústredení, ale nie rebelujúci. Sociálne siete využívajú skôr pre zábavu.
Generácia alfa (narodení 2010 – súčasnosť)
Táto generácia je prvá, ktorú tvoria ľudia narodení výhradne v 21. storočí a budúci nositelia veľkých zmien. Technológie ako smartfóny či tablety sú súčasťou ich života od narodenia. Už na tíšenie týchto detí sú používané technológie namiesto cumlíka. Vyrastajú vo virtuálnom sociálnom prostredí. Zmení sa tak koncept nakupovania, vzdelávania, nadväzovania a udržiavania kontaktov, a to najmä na pracovnom trhu. Čo znamená, že budú pracovať v zamestnaniach, ktoré dnes ešte neexistujú. Tieto deti budú slobodnejšie a kreatívnejšie. Budú sa viac starať o seba aj o duševné zdravie.
Zdroj: Shutterstock
Tieto deti čakajú aj zamestnania, ktoré dnes ešte neexistujú.