Len máloktorá mamička odolá pokušeniu pochváliť sa dieťatkom (často ešte v maternici!) na sociálnej sieti. Práve rastie generácia detí, ktorej život je zachytený na internete do najmenších detailov. Deti nemajú šancu vyjadriť sa k tomu, čo o nich uverejňujeme.

Informácie, fotky aj videá, nad ktorými zaľúbene ochkáme, môžu neskôr veľmi zle vplývať na vývoj dieťaťa aj jeho postavenie medzi rovesníkmi. Zamysleli ste sa už nad tým, či ste na Facebook nedali fotku, ktorá bude pre dieťa o pár rokov zahanbujúca? Alebo fotku, ktorú môže niekto zneužiť?

Z parentingu sharenting

Parenting (z angl. rodičovstvo) sa zmenil na sharenting (z angl. slova share, teda zdieľať). Máme potrebu deliť sa o všetko, aj o najintímnejšie detaily. Je to však fenomén, ktorý v sebe ukrýva veľa nástrah. Dokonca aj zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg tvrdí, že budúcnosť by mala byť súkromná. Ak sa nabudúce budete chcieť pochváliť fotkou dieťaťa či prezradiť nejakú roztomilú príhodu, skúste porozmýšľať, či mu to nemôže neskôr ublížiť.

Pred tým, než zverejníte fotku

● zdieľajte ju radšej len v úzkom kruhu – s rodinou či priateľmi,
● nikdy nezverejňujte fotky nahých detí, oblečených len v spodnej bielizni alebo v plavkách,
● neodporúča sa uverejňovať fotky v obtiahnutom športovom oblečení,
● predstavte si, či by vám bolo príjemné, keby vás iní videli tak, ako je na fotke zachytené dieťa.

Dávate fotky svojich detí  na sociálne siete?

Zuzka (44)
– Mám doma dvoch tínedžerov a tí by ma poslali kadeľahšie. Mám zakázané objímať ich na verejnosti a zverejňovať akékoľvek ich fotky. Mali sme o bezpečnosti na internete veľkú debatu a mal by ju absolvovať každý rodič.

Jarka (27)
– Priznám sa, že ako novopečená mamička to robievam. Niekedy nedokážem odolať a musím sa pochváliť. Ale dávam si pozor, aké fotky uverejňujem. Snažím sa vyberať tie decentné.

Dáša (43)
– Robievala som to, ale už nie. Čítala som článok, ktorý ma vystrašil a upozornil, aké riziká to prináša. To mi za to naozaj nestojí. Veď je to, ako keby som vylepila plagát  svojej dcéry na výťah, aby ju všetci videli.