Keď rodičia slováci žijú v zahraničí...

Monika (40) a Peter (40) žijú v Írsku, majú dve dcérky

Do Írska sa prisťahovali pred dvanástimi rokmi z úplne jednoduchého dôvodu – ako mladá rodina s dieťatkom si chceli zlepšiť finančnú situáciu. „Teraz, s odstupom času, hodnotíme tento krok ako jediné a správne riešenie vtedajšej situácie. Dieťa bolo malé, my mladší, plní energie a odhodlania začať nový život v cudzine,“ spomína na začiatky Monika. „Samozrejme, bola tu rečová bariéra, ktorú sa nám podarilo odstrániť dodatočným vzdelávaním. Za necelé tri roky sme si zlepšili konverzáciu v anglickom jazyku a našli vhodné bývanie,“ hodnotí retrospektívne situáciu hlava rodiny Peter.

Deti sú trojjazyčné

„Po piatich rokoch sme na svete privítali druhú dcérku. Staršia dcéra začala v štyroch rokoch navštevovať školu. Napriek slabej znalosti angličtiny úspešne ukončila v dvanástich rokoch povinnú osemročnú dochádzku a pokračovala na druhom stupni vzdelávania. Budúci rok bude mať skúšky na Junior Certificate. Ďalšie štyri roky sa bude pripravovať na maturitu na tej istej škole. Naše deti sú prakticky trojjazyčné. Doma hovoríme väčšinou po slovensky, v škole majú povinný anglický a írsky jazyk.

Slovenský jazyk študujeme povinne doma a na konci každého školského roku zažiadame o komisionálnu skúšku v našej spádovej škole na Slovensku, ako zákon káže,“ vysvetľuje Peťo. Je tu však jeden problém.

Anika túžila žiť v zahraničí a spievať a nakoniec sa jej to aj podarilo.
Anika túžila žiť v zahraničí a spievať a nakoniec sa jej to aj podarilo.
Zdroj: Shutterstock