Reklama

Liečivky od potoka: TOTO sú 3 zdravé vlhkomilné bylinky! TÚTO môžete využiť aj v kuchyni, WAU

bylinky od potoka

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Jar je obdobie, keď sa príroda prebúdza z dlhého zimného spánku a pomaly začína rozkvitať. Dary z Božej lekárne sú s nami už odnepamäti a ponúkajú nám úžasné schopnosti. Skúšali ste už tie pri potoku?

Bylinky nájdeme na lúkach, v záhonoch, ale nemali by sme obísť ani tie pri vodných tokoch, ktoré majú rady vlhko. Ak obľubujete prechádzky v prírode, zájdite troška ďalej, prejdite sa popri brehu rieky či potoka a hľadajte pokojné a odľahlejšie miesto. Poobzerajte sa a určite natrafíte na množstvo byliniek, z ktorých si môžete nazberať liečivé kvety, listy či korene a využiť ich vo svoj prospech.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako si pomôcť už pri prvých príznakoch ochorení? TOP osvedčení domáci bojovníci proti chorobám!

    Na prechádzke pri vode

    Aj v okolí vodných tokov rastie veľa užitočných bylín, ktoré viete využiť sušené či čerstvé v kuchyni aj vo vašej prírodnej lekárničke. Dôležité je mať na pamäti, že miesto, kde rastú, nesmie byť znečistené. Ideálne sú také, ktoré rastú dostatočne ďaleko od mesta a mimo rušných, frekventovaných ciest. V neposlednom rade je dôležitá aj neznečistená, čistá voda.
    Poznáte tieto bylinky pri potoku?

    Potočnica lekárska

    Hneď prvá bylinka vám už podľa názvu napovie, kde ju vždy nájdete. Potočnica lekárska je veľmi stará liečivka, ktorú niektoré z vás možno poznajú pod názvom žerucha potočná. Vyskytuje sa bežne pri potokoch a jej chuť oceníte aj v kuchyni. Listy majú jemne pikantnú chuť a skvele sa hodia do šalátov alebo nátierok. Potočnica obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, napríklad A, B, C, E, zinok, mangán, železo, draslík, vápnik či kyselinu listovú. Sušené listy potočnice sú skvelé na prípravu zdravého čaju. Látky, ktoré obsahuje, podporujú imunitu a znižujú krvný tlak. Môžete si z nej pripraviť aj obklad, ktorý pomáha liečiť rany a odreniny. Túto bylinku treba užívať s mierou, pretože sa neodporúča konzumovať ju čerstvú vo veľkom množstve.

    Vratič obyčajný

    Ďalšia bylinka, ktorú ľahko zbadáte pri vode, je vratič obyčajný. Rozkvitnutý ho nájdete od júna do septembra, keď neprehliadnete jeho zlatožlté okrúhle kvety. Ale nedajte sa oklamať ich pekným vzhľadom, pretože nemajú práve najpríjemnejšiu vôňu. Má viacero využití v domácnosti. Jednotlivé časti sa jednoducho a rýchlo vysušia pri teplote do 35 °C. Sušený sa využíva ako súčasť dekorácií a aranžmánov. Vratič odpudzuje kliešte, dokonca aj blchy a iný nepríjemný hmyz. Môžete ho umiestniť do pelechu svojho domáceho miláčika. Listy a kvety sú skvelým pomocníkom pri reumatických ťažkostiach a vďaka svojim antiseptickým účinkom aj na zapálené rany. Vratič pomáha ničiť črevné parazity a podporuje trávenie. Pri vnútornom užívaní treba byť veľmi opatrný a pre tehotné ženy je dokonca úplne nevhodný.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Viete, ktoré bylinky by nemali chýbať vo vašej magickej záhradke? TOTO sú oni…

      Túžobník brestový

      Počuli ste už o prírodnom aspiríne? Túžobník brestový sa tak často označuje. Keďže podporuje potenie, je výborný pri prechladnutí. Čaj z tejto vlhkomilnej bylinky sa využíva na znižovanie horúčky. Zároveň je skvelým pomocníkom pri liečbe ochorení močového mechúra či obličiek, pretože je močopudný. Pôsobí aj protizápalovo, podporuje trávenie a mierni kŕče. Kvitne od júna do septembra drobnými bielymi kvetmi, ktoré sú spolu s vňaťou vhodné na zber. Túžobník sušte pri teplote 40 °C.

      Ako ich pripravovať?

      1. Čaj: Využívať môžete sušené aj čerstvé bylinky. Zalievajú sa horúcou vodou a lúhujú 5 až 10 minút. Bylinkové čaje sa neodporúča zohrievať v mikrovlnnej rúre, ale piť čerstvé. Taktiež nepite jeden druh čaju dlhšie ako tri týždne, ale vystriedajte ho s iným.
      2. Tinktúra: Na prípravu tinktúry môžete použiť čerstvé, ale rovnako aj sušené byliny. Zalievajú sa alkoholom, v ktorom sa rastliny lúhujú.
      3. Macerát: V tomto prípade sa bylinky zalievajú studenou vodou, ktorej je dvojnásobok ako byliniek. Nechávajú sa potom macerovať, ideálne cez noc.
      4. Odvar: Pripravíte ho zo sušených i z čerstvých koreňov. Varí sa približne 20 minút a následne sa ešte necháva asi 10 minút lúhovať. Odvar môžete pripraviť aj z listov a iných častí, no v tomto prípade trvá varenie od 5 do 15 minút.

      Autor článku

      Soňa Andrisíková

      redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
      Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.