Zmeny naštartovalo jedno stretnutie a dnes pomáha ľuďom nájsť „druhý dych“.

„Všetko sa začalo v jednej kaviarni v magickej Prahe. Vždy bola pre mňa návšteva tohto mesta predzvesťou zmeny v živote,“ začína rozprávať svoj príbeh. Vtedy bola advokátkou na plný úväzok. A hoci naplnila očakávania rodičov, pretože chcela, aby boli na ňu hrdí, a dobre zarábala, nebola spokojná. „Bola som oddelená od seba, partnera, nechápala som trápenia otca a traumy v rodine. Bol to povrchný život so zábleskmi jasnosti,“ vysvetľuje Kornélia.

Slobodný život ju lákal čoraz viac

„V kaviarni som sedela s kamarátmi, ktorí mi oznámili, že sa s nami stretne jedna zaujímavá žena. Bola som zvedavá,“ hovorí, pritom ani netušila, ako veľmi ju to ovplyvní. „Vošlo veselé pekné žieňa plné života. Porozprávalo nám príbehy, pri ktorých mi behali zimomriavky po tele. V tom najlepšom slova zmysle. Uvedomila som si, že som si nikdy nedovolila žiť tak slobodne ako ona. A akú odvahu to chcelo.

Žila život presne tak, ako ho chcela žiť, a robila len to, čo ju bavilo. Jedným z príbehov bola aj šamanská ceremónia, ktorú absolvovala pomocou zmesi rastlín z Amazónie. Nikdy som sa o niečo podobné nezaujímala. Ale ona o tom rozprávala tak podrobne, že som tam bola v tom momente s ňou. Cítila som, že táto žena mi ukáže niečo zaujímavé, a nasledujúci mesiac som ju kontaktovala, lebo mi neschádzala z mysle,“ opisuje stretnutie.

Prišla tajomná ceremónia

Prešiel rok a tá žena sa jej ozvala s tým, či by sa nepridala k rituálu s rastlinkami, ktoré sú považované za domácu medicínu, pretože rastú na Slovensku. Kornélia váhala, má veľký rešpekt pred niečím takým, a tak začala študovať. Tri týždne si hľadala informácie o ceremónii a konkrétnej rastlinke. Keď mala pocit, že vie, čo má vedieť, súhlasila. „Miesto, kam sme prišli, malo zvláštnu atmosféru, a to, čo prišlo potom, by som si nedokázala predstaviť. Prišla som s jasným zámerom niečo sa o sebe dozvedieť. Kam mám kráčať, prečo som tu, čo je mojím darom? Ako môžem byť prospešná pre tento svet?

Cítila som, že to nie je práca, ktorú som robila, pretože z nej nebol takmer žiadny úžitok pre všeobecné blaho. Pomáham tým vôbec niekomu?“ Dávala si mnohé otázky a dostala jednoznačnú odpoveď: Cesta, po ktorej kráčala, už nebola vhodná. Bola na rázcestí a musela si vybrať!

Na zmenu nie je nikdy neskoro
Na zmenu nie je nikdy neskoro
Zdroj: archív K. Š.

Choroba veci urýchlila

Kornélia nevedela, ako s takou odpoveďou naložiť. Čo má teraz robiť, aké kroky podniknúť? Nehovoriac o prirodzenom strachu opustiť zabehané koľaje a dobrý príjem. Ale to, čo ju nasmerovalo, boli určité znamenia, ktoré začala nasledovať. „Napríklad človek, ktorý nás sprevádzal počas ceremónie, robil aj terapie dychom. Tak som sa rozhodla, že to vyskúšam. Zážitok bol opäť neskutočne silný. Prekvapila ma sila vlastného dychu. Vďaka dychu som sa dostávala na nové miesta. Ukázal mi, že musím pochopiť vzťahy v rodine, aby som sa dokázala posunúť ďalej,“ opisuje svoje skúsenosti s novým zameraním.

„Z práce som čím ďalej, tým viac chcela odísť. Všetko sa začalo vyhrocovať. Moje telo začínalo byť choré. Lekári nevedeli určiť diagnózu. Nevládala som ani chodiť, nieto ešte rozmýšľať. Kamaráti už nado mnou zalamovali rukami. Duša cez telo jednoznačne hovorila: „Nie si na správnom mieste.“ Prišla som za šéfom a povedala, že odchádzam. Netrápilo ma ani to, či budem mať na hypotéku. Proste som vedela, že jediná možnosť, ako veci zmeniť, je vyjsť z komfortnej zóny ,istej‘ práce a príjmu,“ vysvetľuje, ako opustila starý život.

Našla si učiteľa v zahraničí

Po odchode sa pustila do štúdia terapie dychom. Nájsť učiteľa nebolo ľahké. Pol roka popri drobnej právnickej práci študovala z dostupných zdrojov a pomáhala organizovať ďalšie ceremónie. „Jedného dňa sa objavil na obrazovke môj učiteľ. Na druhý deň sme už spolu telefonovali. Bol zo zahraničia, takže rozhovor prebiehal v angličtine. Aj to bolo prekročenie komfortnej zóny. Nemala som prostriedky na to, aby som si dovolila ročné štúdium, tak mi navrhol, že mu môžem pomôcť s právnymi vecami. Jeho láskavý prístup a podpora ma presvedčili.“

Rok, ktorý nasledoval, bol jeden z najťažších, ale aj najmagickejších, ako hovorí Kornélia. Na konci kurzu facilitátora breathworku Alchemy of Breath mala zložiť poslednú skúšku a vtedy jej zomrel otec. „Toto ťažké obdobie, keď som musela byť oporou mamke a miestami som mala pocit, že je to nad moje sily, som nakoniec zvládla. Úžasnou oporou mi bol priateľ. Vytvorili sme si oveľa hlbší vzťah.“

Mala pocit, že ako advokátka žila povrchný život bez skutočnej pomoci druhým. Dnes žije aj 
pomáha naplno.
Mala pocit, že ako advokátka žila povrchný život bez skutočnej pomoci druhým. Dnes žije aj pomáha naplno.
Zdroj: archív K. Š.

Prekonala aj posledné pochybnosti

Posledná skúška sa konala na Ibize. Asi 3 týždne po tom, ako jej zomrel otec. „Keď lietadlo pristálo na ostrove, nechápala som, čo tam robím,“ priznáva pochybnosti. Ale nevzdala to a urobila dobre. Zmenilo jej to život. Nielenže počas štúdia spoznala komunitu, ktorá ju podporovala a s ktorou dodnes spolupracuje, ale aj samotná skúška a stretnutie s 50 ľuďmi z celého sveta bolo neskutočne krásne. „Skúšku som zložila a bol to nádherný pocit. Vďaka tým ľuďom som nabrala odvahu robiť túto úžasnú prácu. Po skončení štúdia som sa stala na rok aj mentorkou nových študentov a vidieť ich absolvovať tú cestu bolo, akoby som ju znovu prežívala ja sama. Veľmi dojímavé a obohacujúce.“ 

Čo odkazuje ženám

Verím, že ak sa odvážime nasledovať to, čo nás láka, ak si dovolíme nielen nazrieť za dvere, ale aj ich dokorán otvoriť a vykročiť, všetko sa akoby samo poskladá. Keď si prestaneme stáť v ceste a začneme viac dôverovať, že život môže vyzerať inak, mágia sa začne ukazovať v bežných každodenných veciach. Keď si dovolíme sledovať znamenia, ktoré nám ukazujú cestu, môžu sa začať diať zázraky.

V čom pomáha terapia dychom

● Uvoľňuje bolesti – dýchanie dokáže odstrániť chronické bolesti a upraviť napríklad držanie tela.
● Odstraňuje úzkosť, depresiu, stres – terapia oslobodzuje a postupne vracia pocit rovnováhy.
● Detoxikuje telo – až 70 % toxínov sa z tela uvoľňuje dýchaním.
● Zbavuje tráum – trauma vzniká, keď je náš systém preťažený, omráčený konkrétnou situáciou alebo životnými okolnosťami, a vedomé prepojené dýchanie dokáže pomôcť organizmu vyrovnať sa 
s následkami traumy.
● Dodáva energiu – ako sa vraví, chytíte „druhý dych“.
● Podporuje kreativitu – tak ako myseľ ovplyvňuje dych, funguje to aj naopak, preto vedomé dýchanie „prevetrá“ myseľ a prichádzajú nové nápady.