Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Mali na vás už muži nepríjemné NARÁŽKY? Aj to patrí k násiliu či OBŤAŽOVANIU! Ako sa BRÁNIŤ?

Mali na vás už muži nepríjemné NARÁŽKY? Aj to patrí k násiliu či OBŤAŽOVANIU! Ako sa BRÁNIŤ?

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Viete „čítať“ nebezpečné prostredie? Môže vám to ušetriť množstvo sĺz, ba dokonca i modrinu po boľavej facke. Máme pre vás cenné rady, ako sa nepoddať vlastnému strachu a v pokoji konať ešte skôr, ako dôjde k agresii.

Zrejme každá z nás sa už ocitla v situácii, keď sa cítila nepríjemne. Možno na vás pokrikovali nejakí neznámi muži, ktorí mali nepríjemné narážky, alebo ste boli v situácii, keď ste sa cítili nekomfortne napríklad v práci, kde vaši kolegovia na vašu adresu smerovali nevhodné poznámky. Aj toto všetko patrí k násiliu alebo obťažovaniu. Nejde totiž iba o násilie fyzické, ale patria k nemu aj nevhodné vtipy, narážky, manipulácia či sexistické poznámky.

Moderná sebaobrana
Manželia Jasmína a Pavel Houdekovci sa venujú práve tejto problematike. Jasmína sa s násilím v živote stretla osobne – v jeho najkrutejšej forme. Manželia sa rozhodli napísať knihu, v ktorej opisujú najbežnejšie situácie. Jasmína je dlhoročnou inštruktorkou v centre Moderní sebeobrana.

Ak ste ešte nepočuli tento pojem, sama lektorka ho dokáže vysvetliť prakticky: „Väčšina z nás bola niekedy terčom hlúpych komentárov, oplzlých vtipov, obťažovania. Veľa z nás narazilo na onanistu alebo na dotieravého kamaráta. Niektoré z nás vrátane mňa boli znásilnené a boli v toxických vzťahoch s manipulátormi. Moderná sebaobrana nás učí, ako zastaviť násilie skôr, než vypukne. Ako mu predísť a ako riešiť to, keď sme sa už ocitli uprostred konfliktu,“ vraví a dodáva, že na začiatku musíme pripustiť, že násilie sa týka aj nás, a potom si musíme dovoliť sa brániť. „Bez odhodlania a presvedčenia o tom, že mám právo brániť sa, nám budú akékoľvek poučky nanič. Viete, že väčšina ľudí v krízovej alebo nepríjemnej situácii zamrzne? To je ten stav, keď nie sme schopné si vybaviť odpoveď ani vlastné telefónne číslo. Totálnou paralýzou trpí 50 % obetí sexuálneho násilia. Aby sme sa mohli brániť, musíme pracovať so všetkými týmito informáciami.“

Sama zažila agresiu
Ako sme už spomínali v úvode, násilie nie je len fyzické, to je všetkým jasné. Ako však rozoznať to psychické? Podľa Jasmíny treba počúvať svoj vlastný vnútorný hlas a ten „divný“ pocit, ktorý vám našepkáva, že tu niečo nehrá alebo že sa vám to nepáči. „Zbystrite pozornosť zakaždým, keď si toto pomyslíte. Každý agresor sa prejaví dávno predtým, ako vám dá prvú facku. Bola som rok vo vzťahu s mužom, ktorý ma na konci tohto vzťahu napadol. Škrtil ma a ťahal za vlasy. V tom čase som robila thajský box. A aj napriek tomu, že som dokázala dať silnú ranu a mohla kopnúť súpera do hlavy, pri domácom násilí mi bol tento bojový šport nanič. Keby som bola poznala metódu modernej sebaobrany, tak by som s ním na to tretie rande nebola šla. Pretože na druhé rande prišiel neskoro, opitý a neospravedlnil sa. Nechala som sa vtedy oklamať jeho aurou introvertného intelektuála. Ľudia ho mali radi, bol to taký ten šikovný, tichý ajťák. Doma ma potom týral tichom, výčitkami, hádkami, opilstvom, nedodržiaval naše dohody, zhadzoval ma. To všetko vyústilo do fyzického násilia. „Red flags“ (červené vlajky, pozn. red.) som videla dávno predtým, ale dúfala som, že sa mýlim, že sa zmení, že to bude dobré, že to spolu zvládneme,“ zveruje sa s vlastnou bolestivou skúsenosťou.

Strach je kamarát
Autorka knihy Moderná sebaobrana vysvetľuje, že strach je náš priateľ a že práve vďaka nemu alebo divnému pocitu vieme, že máme spozornieť. „Aby nás však strach neparalyzoval, je dobré zaujať silný postoj – rozkročiť sa, ruky dať pred seba a dôrazne povedať ‚NIE!‘ Správnou komunikáciou vyriešite 90 % všetkých konfliktov,“ vraví smelo a objasňuje, že to platí nielen pri tých na ulici s cudzími ľuďmi. Podľa jej slov dôraznou a nekompromisnou komunikáciou odradíte aj dotieravého kolegu, opitého strýka na rodinnej oslave alebo oplzlého lekára.

Hrozivé fakty
Jej skúsenosti s násilím ilustrujú, bohužiaľ, realitu. To, čo prežila ona, má za sebou väčšina Sloveniek. Na Slovensku je každý rok znásilnených zhruba  12 000 žien. V drvivej väčšine páchateľa osobne poznajú. Domáce násilie prežíva až jedna tretina žien. „Svojím príbehom môžem posvietiť na miesto, od ktorého spoločnosť odvracia zrak. A moderná sebaobrana je založená na dátach, pretože keď chcete proti niečomu bojovať, tak to musíte zmerať. Ja by som už najradšej o tom, čo sa mi stalo, nehovorila. Ale zároveň cítim, že je to dodnes tabu. Takže s tým chcem otravovať, kým násilie nezastavíme,“ vraví odhodlane

Čo všetko ponúkajú na svojich kurzoch?
Ich misiou je zastaviť násilie. Preto sa na Slovensku usilujú o to, aby sa moderná sebaobrana stala súčasťou výučby v školách. „Zároveň chceme, aby lektor alebo lektorka boli v každom slovenskom meste. Nábor do tímu prebieha neustále, tak do toho poďte.“

Ako si vyberajú korisť?
Keď ide zlodej kradnúť, vyberie si dom, ktorý nemá alarm alebo kde za plotom nie je pes, prípadne ten, kde nie je nikto doma. Rovnakú príležitosť si podľa Jasmíny hľadá aj hulvát, manipulátor alebo agresor. Tí všetci potrebujú, aby sme boli ticho, aby sme sa nebránili. „Keď sa žena bráni proti sexistickým komentárom alebo proti hrubému násiliu, má 80 % šancu, že bude úspešná. Keď sa brániť nebudeme, tak tá nepríjemná alebo nebezpečná situácia bude eskalovať. Rozhodne sa oplatí brániť aj proti nechutným vtipom. Proste sa bráňte vždy, keď niekto narúša vaše hranice.“ Jasmína uvádza jednoduchý príklad toho, ako dokážeme vytušiť, že určitý človek môže byť nebezpečný. „Čo urobíte, keď si všimnete, že človek, na ktorého siahate, sa odťahuje? Väčšina z nás prestane. Pokračuje len ten, kto chce ublížiť. Pokiaľ sa ohradíte a ten človek vás začne zhadzovať, zosmiešňovať, ponižovať, ohovárať atď., tak ste práve odhalili hulváta, manipulátora alebo agresora. Nehovorím, že každý človek, ktorý nám siaha na rameno, je agresívny psychopat. Ale ak pokračuje aj napriek vášmu NIE, tak ste práve odhalili niekoho, kto nemá dobré úmysly. A preto sa bráňte ešte viac,“ zároveň však pridáva varovanie, že títo ľudia majú tendenciu vytvárať okolo seba dymovú clonu. „Môže vás začať ohovárať alebo vám bude škodiť inak. Nenechajte sa odradiť: z výskumov vyplýva, že nie ste jediná, komu oplzlé alebo nevhodné poznámky prekážajú. Ibaže nie každý našiel odvahu sa ozvať. Budete vy tou prvou, kto prelomí ticho?”

Tenká hranica?
Ako teda môžu muži zistiť, kde je zdravá hranica medzi flirtovaním a sexuálnym obťažovaním? Jasmína hovorí, že je to celkom jednoduché: „Komu je to nejasné, ten nech použije teta test. Predstavte si, že chcete niekam pozvať svoju tetu. Ani tej predsa nepoviete: Hej, ty, cicuška, poď si užiť. Ale poviete skôr: Ahoj, môžem ťa pozvať na kávu? V ďalšom kroku môžete s rešpektom a pekne povedať napríklad to, že sa vám páči, môžete sa pokúsiť o fyzický dotyk. V každom prípade prioritou je byť citlivý voči tým, s ktorými flirtujeme. Ak sa druhá strana odťahuje alebo je jej to jednoducho nepríjemné, tak prestaňte.“

Prejav moci
Prečo sme práve my ženy častejšími obeťami násilia? Jasmína vysvetľuje, že násilie je prejav moci. „Kto má moc, môže skĺznuť k tomu, aby utláčal druhých. Domáce násilie, obťažovanie aj znásilňovanie sú prostriedkami, ako niekoho vlastniť, ponížiť, zničiť. Stereotypná výchova, keď chlapcom hovoríme, aby neplakali, a dievčatám, aby boli poslušné, je súčasťou tohto veľmi zložitého problému,“ vraví a dodáva, že by pomohlo, keby sme deti rešpektovali a netlačili ich do škatuliek. „V modernej sebaobrane sa zameriavame na to, aby sa každé dieťa dokázalo za seba postaviť. A keď vidí, že je terčom šikany niekto iný, aby zasiahlo. Prišli sme na Slovensko s revolučným prístupom v sebaobrane a chceme, aby bola slovenská spoločnosť silná. Keď naučíme deti správne reagovať na násilie, vyrastú z nich zdraví, silní, sebavedomí ľudia, ktorí nebudú zaťažení traumatickými zážitkami.“

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.