Odporúča editorka Beata Suchá
Moje výletné aktivity sa spájajú najmä s prostredím Malých Karpát. Keďže žijem neďaleko, mám ich pochodené krížom-krážom a rada sa tam vraciam.
Poďme sa báť do jaskyne Driny!
Jediná sprístupnená jaskyňa na území západného Slovenska v Malých Karpatoch je síce menej priestranná, no svojim návštevníkom má čo ponúknuť. Tvorí ju sústava užších puklinových chodieb a prehliadkový okruh má dĺžku asi 500 metrov. Jej kvapľová výzdoba je však nádherná a jedinečná – záclony so zúbkovitým lemovaním sa v takom množstve nenachádzajú v žiadnej inej jaskyni ako práve v Driny. Nájdete tu slonie uši, zajace, trpaslíka, stalagmitový lesík, sintrové vodopády i jazierka. Trochu strašidelnú atmosféru dotvárajú netopiere, ktoré sem prilietajú cez takzvaný objavný komín. Žije ich tu až 11 druhov! Potešujúcou informáciou je, že pobyt v jaskyni je aj veľmi zdravý. Po 35 minútach získate toľko kalcia, koľko z jednej injekcie.
Slnečné jazerá v Senci
Prezývku „Slovenské Tahiti“ si naozaj zaslúžia, pretože aj počas bežného víkendu sa tam budete cítiť ako na dovolenke. Jazerá sú rozdelené na severnú a južnú časť a lemujú ich veľké trávnaté a kamienkové pláže, na ktorých si pohodlne nájdete miesto na ležanie aj počas sezóny. Letovisko je dobre vybavené, možností na šport a občerstvenie je neúrekom. Ak nemáte rady masové kúpanie, požičajte si kanoe, vodný bicykel alebo paddleboard a objavujte jazero priamo z hladiny. Vynikajúca, takmer prímorská atmosféra tam vládne hlavne večer. Z podnikov hrá hudba, príjemne si posedíte pri chutnej večeri či pive. Ak ste v Senci na dovolenke, určite si pozrite múzeum v renesančnom kaštieliku Turecký dom a židovskú synagógu, v ktorej prebieha rekonštrukcia na multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum.
Z Marianky cez Borinku na Pajštún
Že v okolí Bratislavy nie je priestor na dobrú turistiku? Uf! Vyskúšajte si výstup na zrúcaninu Pajštún! Najskôr však navštívte čarovnú obec Marianka. Najstaršie pútnické miesto na Slovensku má svoju baziliku, kláštor i krížovú cestu so sochami v životnej veľkosti. Miestny prameň má podľa legendy schopnosť navracať zdravie, preto si pred túrou nezabudnite naplniť fľašky. Hore na Pajštúne budete mať pocit, že by ste vypili aj studňu. Od zastávky pred kláštorným areálom sa vydajte po červenej turistickej značke do obce Borinka, prejdite jej stredom a napojte sa na bočnú cestu. Od studničky nasleduje úsek strmého výstupu až po hradné bralo. Ak budete mať pocit, že leziete štvornožky, chyba nie je vo vašej kondícii! Z hradu Pajštún, ktorý postavili v 13. storočí, zostali len ruiny. No výhľad na Malé Karpaty a Záhorskú nížinu je nádherný! Za dobrého počasia sa vám podarí uvidieť aj predhorie rakúskych Álp .
Medvedia skala
Ak máte chuť na kompromis medzi túrou a prechádzkou a chceli by ste sa ocitnúť v krajine ako z Pána prsteňov, odvezte sa na turistickú križovatku Malých Karpát – Zochovu chatu. Namiesto frekventovanej Veľkej homole sa vyberte opačným smerom po červenej značke pozdĺž Vištuckého potoka. Už táto prechádzka lesom je veľmi príjemná a budú vás sprevádzať strašidielka vyrezané do kmeňov a drevené mostíky. Asi po troch kilometroch prejdete cez hradskú cestu a hneď ako sa ponoríte do lesa, ocitnete sa pod Dolnou Medveďou skalou. Po chodníčku po modrej značke stúpate na Hornú Medvediu skalu. Trávnaté kopce obsypané skalami a riedko porastené stromami poskytujú nádherný pohľad ako z fantastického filmu. Na skalách sa príjemne vyhrieva, trávnaté priestranstvo a ohniská sú ako stvorené na piknik v prírode. V okolí sa nachádzajú dnes už zasypané banské štôlne. Po oddychu na „Medveďke“ pokračujete po modrej na Tri kopce a odtiaľ sa po žltej pohodlne vrátite cez Komárku na Zochovu chatu.
Červený Kameň a jeho lákadlá
Ak vás a vaše deťúrence zaujíma, ako sa v minulosti žilo na hrade, Červený Kameň je ideálna lokalita. Dostanete sa sem po asfaltke z obcí Častá i Píla a pri hrade môžete bezplatne parkovať. Komentované prehliadky momentálne nie sú možné, hradným interiérom a podzemím sa za určitých opatrení môžete prejsť samy s textovým sprievodcom. Zariadené miestnosti prezradia, ako žila, spala a stolovala šľachta od obdobia renesancie až po secesiu. Pozrite si aj hradné podzemie, rozľahlé pivnice, bašty a unikátne zachovaný obranný systém hradu zo 16. storočia. Červený Kameň je atraktívny aj početnými podujatiami, ktoré organizujú pre malých i veľkých návštevníkov. Mojím obľúbeným je burza starožitností, ktorá sa koná vo vybrané soboty od mája až do októbra. Milovníci starých vecí si tu prídu na svoje – nájdete tu všetko od hračiek cez súpravy riadu, obrazy, zrkadlá, nábytok až po šperky a oblečenie. Haraburdie či ozajstné skvosty? To už nechám na vás, ale už len prezeranie vystaveného tovaru je ozajstným zážitkom!