Načo sú nám sny?
11. 1. 2008, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: Archív
Sú nevyspytateľné, absurdné, šialené, komplikované, inokedy naopak jednoduché a banálne. Desia nás, občas zneistia, ale aj uchlácholia. Prečo? A načo nám vlastne sú?
Snívanie je priestor, v ktorom sa dá všetko: v snoch sa môžeme vznášať a dokázať úžasné veci, milovať sa, zabíjať, lietať, všetko bez následkov. Naše sny zdanlivo nemajú logiku, nerešpektujú zákony ani čas. Keď spíme, sme vlastne v krajine nikoho.
Prečo sa každú noc ponárame do tohto čudesného sveta? Už vyše 3-tisíc rokov ľudia pátrajú po tom, akú majú sny vlastne funkciu. S výkladom sna sa stretávame napríklad i v Starom zákone, skúmali ho psychológovia, psychoanalytici, myslitelia, alchymisti, astrológovia. Napriek početným výskumom o snoch stále ešte viac nevieme, ako vieme. Pravdepodobne je to jedna z otázok, ktorú ľudia tak skoro nerozlúštia. Niečo o nich však predsa už vieme.
Sníva sa každému z nás
Mnohí ľudia tvrdia, že sny vôbec nemajú. Každý človek má sny, len si si ich nepamätá. Dva-tri razy za noc máme niekoľko fáz, v ktorých sa nám sníva. Hoci to znie neuveriteľne, že si ráno ani na jeden sen nespomenieme, snívame viac ako tri hodiny, takmer sto minút. Sníva sa úplne každému, je však veľký rozdiel, ako si ľudia vybavujú svoje sny. Sníva sa dokonca aj zvieratám.
Majú zmysel
Profesor psychológie Anton Heretik tvrdí, že sny sa nám nesnívajú náhodou, že majú svoj význam. Vôbec to nie je náhodná zmes obrazov. Táto pravidelnosť dokazuje, že sny musia mať nejakú funkciu. Podobne ako rozbor krvi môže predstavovať cenné diagnostické vodidlo pre lekára, môžu sny napovedať psychoterapeutovi o duševných pochodoch človeka. Mnohí vedci a lekári sú dokonca presvedčení, že sny nás varujú a upozorňujú na choroby. Môžu byť zakódovanou výstrahou, ktorú k nám vysiela mozog.
Správa v cudzom jazyku?
Sen je ako správa našej duše. Takáto správa sa však musí správne prečítať. Je to totiž text v cudzom jazyku. Na jeho prelúštenie nepostačí len slovník. A už vôbec nestačí nalistovať si v snári príslušné heslo. Ľudia si ich už po celé stáročia kupujú, aby sa dozvedeli, ako si vyložiť svoje sny. Sú stále populárnejšie, vychádzajú nové a nové verzie, podľa psychológov však hlbší význam nemajú. Sú skôr zdrojom zábavy.
Obrazy, ktoré sa opakujú
Možno aj vy máte sen, ktorý sa neustále opakuje. Chodíte po dome plnom izieb, letíte výťahom donekonečna. Ide o známy fenomén, že máme sny, ktoré sa nám celý život opakujú. Dokonca máme sny, ktoré sa nám opakujú od detstva v rôznych verziách do dospelosti. To sú práve tie dôležité sny, s ktorými sa často pracuje v psychoterapii. „V snoch, čo sa opakujú, je pravdepodobne nejaká správa, nejaké posolstvo, nejaký obsah, ktorý je pre nás dôležitý,“ hovorí profesor Heretik. Možno sa vám sníval sen, na ktorý by ste radšej ihneď zabudli. Aj ten môže byť dôležitý.
Môžu avizovať aj choroby
Podľa niektorých odborníkov môžu sny upozorňovať alebo varovať pred blížiacou sa chorobou. Ruský neurofyziológ profesor Kropotkin na základe analýzy svojich snov tvrdí, že o ľahších chorobách sa nám sníva niekoľko týždňov či len dní predtým, ako ochorieme. Informácie o vážnejších chorobách nám však vraj sny signalizujú podstatne skôr.
Napríklad sny, ktoré upozorňujú, že organizmu hrozia problémy so srdcom či cievami, sa objavujú už niekoľko mesiacov dopredu. Infarktu či mozgovej porážke často predchádzal sen o ťažkých predmetoch, ktoré padali postihnutému na prsia. To isté sa týka rakovinových nádorov. Pred vypuknutím nádorového ochorenia sa napríklad pacientom často vo sne zjavoval útočník, ktorý ich ohrozoval nožom alebo sekerou.
Kanadský lekár Colin Shapiro v renomovanom časopise British Medical Journal v prípade opakovania určitých snov dokonca odporúčal podrobiť sa potrebným vyšetreniam a podniknúť preventívne kroky.
Zápal kĺbov často signalizoval sen, v ktorom snívajúci chodil po horúcom piesku alebo žeravom uhlí. Pred zápalom pľúc, priedušiek, astmou či prejavom iných chorôb dýchacích ciest mali pacienti vo sne vízie, že ich niečo vťahuje pod vodu alebo že vchádzajú do jaskyne.
Počúvaj, čo sa mi dnes snívalo
Je dobré sadnúť si a porozmýšľať, čo to malo znamenať, alebo si o tom s niekým pohovoriť. Na to, aby človek pochopil, čo jeho sny znamenajú, často potrebuje s niekým spolupracovať. Psychoterapeut vám môže poskytnúť uhol pohľadu, o ktorom snívajúci ani netušil. „Práca so snami je v podstate aj práca človeka na sebe samom, na vlastnom sebaspoznávaní. V snoch je totiž veľké množstvo ‚materiálu‘, nie všetko môžeme pochopiť a spracovať.
Tiež platí, že nie všetky sny sú dôležité," hovorí profesor Heretik . Mnoho ľudí intuitívne a pravidelne pracuje so svojimi snami. Určite je dobré, ak máme šancu o tom s niekým hovoriť. Dostaneme tak od niekoho druhého iné nápady a iné pohľady na svoj sen. Nemusí to byť vždy práve psychológ či psychiater.
Prečo si na nič nespomenieme?
Spánok, v ktorom sa nám sníva, je podľa neurológov najnestabilnejším štádiom spánku. Preto sa z neho najspontánnejšie a najprirodzenejšie prebúdzame. Ak sa prebudíme zo sna, vieme si spomenúť, že sa nám práve niečo snívalo. Ale čo to bolo? Kým sa posadíte či prejdete do kúpeľne, väčšina snov sa akoby vygumuje z pamäti.
Ako si zapamätať svoje sny
Psychoterapeuti, ktorí sa zaoberajú pri liečbe pacientov aj výkladmi snov, celkom vážne radia, že najľahšia cesta, ako zlepšiť zapamätanie snov, je ich zapisovanie:
● Založte si tzv. snový denníček.
● Pripravte si k posteli zápisník, aby ste si mohli zapísať počas noci.
● Keď sa v noci zobudíte, zapisujte to ihneď, inak si ráno nespomeniete na žiadne zaujímavé detaily.
● Predtým, ako sa pokúsite zapísať si sen, prehrajte si ho v zrýchlení vo vlastnej mysli.
● Keď si spomeniete na jednu scénu, skúste si spomenúť, čo sa odohrávalo pred ňou a ešte skôr tak, že si zjavujete sen pospiatky.
● Zapíšte si hoci len detail, miestnosť, zviera alebo tvár, ktoré ste videli.
● Niekedy stačia kľúčové body toho, čo sa dialo.
● Zapíšte si aj obsah každého dialógu, ktorý sa v sne odohral.
● Ak si zo sna zapamätáte iba pocit, popíšte do záznamníka aj ten.
● Ak si nepamätáte prakticky na nič, možno počas dňa vám nejaká udalosť sen pripomenie, zaznamenajte si ho aj potom.