Prekvapuje svojím zjavom každého návštevníka, obdarí ho pokojom mimo masového turizmu. Národný park Vysoké Taury, ktorý sa tu rozprestiera, patrí jednoznačne k najúchvatnejším a najjedinečnejším v strednej Európe.

Garancia snehu až do apríla

Vo Východnom Tirolsku je slnečné počasie celých 2 000 hodín v roku a od začiatku decembra až do konca marca je tu stopercentná garancia snehu. Lyžiarske strediská ponúkajú kvalitne upravené svahy, náročnejšie pre skúsenejších lyžiarov, miernejšie pre začiatočníkov a rodiny s deťmi. V Rakúsku sa stáva trendom, že si lyžiarsku výstroj neprinesiete z domu, ale požičiate si ju. Prečo? Požičovne lákajú na najnovšie modely, výstroj v najlepšej kvalite, a to cenovo dostupný. Pre rodiny s deťmi je ideálne stredisko Hochpustertal – Sillian s 22 kilometrami zjazdoviek. Vyskúšať sa tiež oplatí raz taký veľký lyžiarsky rezort Kals-Matrei, ktorý sa nachádza neďaleko najvyššieho vrchu Rakúska Grossglockner (3 798 m). Často o ňom hovoria, ako o tajnom tipe, kam sa vybrať na lyže. A to hneď pre niekoľko dôvodov: zjazdovky sú tu veľmi mierne a široké, ideálne aj pre lyžiarov začiatočníkov, lanovky sú moderné a nezvykne sa čakať. Uchváti vás jedinečný pohľad na vrchole lanovky pri takzvanej Adler Lounge. Zo sklenej vyhliadky sa okolo vás rozprestrie až šesťdesiat trojtisícoviek. Mimochodom, dolná stanica lanovky leží v horskej dedinke Kals, ktorá dýcha pôvodnou alpskou atmosférou.

Či už budete lyžovať alebo len vychutnávať zimnú prírodu, prostredie je tu ideálne.
Či už budete lyžovať alebo len vychutnávať zimnú prírodu, prostredie je tu ideálne.
Zdroj: Silvia Kovačičová

Zábava aj pre nelyžiarov

Ďalšia možnosť, ako si zašportovať alebo vytráviť výdatnú rakúsku kuchyňu, je túra na snežniciach. Môžete ju absolvovať so sprievodcom, takzvaným rangerom, ktorý vás prevedie vrcholmi hôr, ukáže tie najkrajšie zákutia a nedotknutú prírodu. Veľký zážitok je aj túra počas noci, keď uvidíte na nebi nespočetné množstvo hviezd, o akých sa vám ani nesnívalo. To, že ich vidieť tak jasne, spôsobuje čistota ovzdušia s minimálnym svetelným smogom. Nielen lyžovanie je vo Východnom Tirolsku obľúbené. Ďalšie športové aktivity na vysokej úrovni sú bežky. V ponuke je veľa denne upravovaných špičkových bežeckých dráh. Vedeli ste, že pri „bežkovaní“ zapájate 90 percent svalov, a keď sa pri tom usmievate, tak 98?

V jednoduchosti je krása, v Tirolsku to platí doslova.
V jednoduchosti je krása, v Tirolsku to platí doslova.
Zdroj: Austria Turismus

Regionálne je lepšie

Gastronómia sa v tejto časti Rakúska nenechá zahanbiť – či už na kopci, alebo dole v dedine, či už v penzióne, alebo vo štvorhviezdičkovom hoteli. Kulinári objavia svoj raj už na raňajkách, kde servírujú iba domáce produkty najvyššej kvality. Lokálni pestovatelia si dávajú záležať a snažia sa pestovať pôvodné odrody ovocia, zeleniny, ale aj obilnín. Navyše vďaka alpskej klíme a vysokým počtom pasienkov sa tu už niekoľko stoviek rokov darí chovu oviec. Ich mäsko má korenistú chuť, je nízkotučné a bohaté na bielkoviny. Ďalšou typickou špecialitou je ovocná pálenka Pregler pripravená z miestnych odrôd jabĺk a hrušiek. Ak máte rady jednoduchú a rodinnú atmosféru, určite zájdite na chatu Roatz Bodn Hitte, ktorú prevádzkuje rodina Presslaber. Naopak, ak vyhľadávate kuchyňu vyššej kvality, ani v tom sa v Kalse nedajú zahanbiť a odporučia vám reštauráciu hotela Gradonna Mountain Resort, ktorú ocenili jednou hviezdou Gault & Millau.

Túru na snežniciach môžete absolvovať aj so sprievodcom.
Túru na snežniciach môžete absolvovať aj so sprievodcom.
Zdroj: Austria Turismus

Borovica prospešná pre zdravie

V údolí Defereggen vo Východnom Tirolsku rastie najväčší limbový les v celých Alpách. Volá sa Oberhauser Zirbenwald a viac ako 100 hektárov z neho je prírodnou rezerváciou. Borovici limbovej domáci pripisujú liečivé účinky, volajú ju dokonca kráľovnou Álp. Rastie totiž od nadmorskej výšky 1 500 metrov a jej drevo patrí medzi najzdravšie. Vyrába sa z neho nábytok, obloženie, pilinami sa plnia vankúše, opracované kúsky dreva sa lúhujú v pitnej vode a páli sa z neho dokonca šnaps. Prečo je také zdravé? Výskumy potvrdili, že znižuje nadmerné búšenie srdca, stabilizuje tep, zlepšuje spánok, pôsobí protizápalovo a celkovo ozdravuje náš organizmus.

Konečne čistý vzduch – poviete si na tomto mieste.
Konečne čistý vzduch – poviete si na tomto mieste.
Zdroj: Austria Turismus