Vraví sa, že keď prší, nebo plače. Zem sa však so svojím plačom zdôverí iba vyvoleným. Vodopád vyplaví jej smútok a svojou krásou neraz dojíma k slzám.

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív

Zdroj: Archív
Galéria k článku
Na každom kontinente sa zem, voda a vzduch spájajú, aby symbolicky preliali svoju ťarchu. Amen.
Afrika: Viktóriine vodopády
Kontinent: Afrika
Štát: hranica Zambie a Zimbabwe
Šírka: 1 800 m
Rieka: Zambezi
Keď sadnete do lietadla a inšpirovaní lastovičkami sa vydáte na juh, na hranici medzi štátmi Zimbabwe a Zambia si môžete vychutnať hlboký stotridsaťmetrový pád rieky Zambezi. V srdci čierneho kontinentu vám Mosi oa tunya (dym, ktorý hrmí) pohladí zmysly. To je názov Národného parku Viktóriine vodopády v domácom jazyku. Od roku 1855, keď ich objavil David Livingston, nesú meno britskej kráľovnej Viktórie.
Všetko spojené s turizmom je citlivo vsadené do prostredia buša, a tak ani ubytovanie nepôsobí ako päsť na oko. Väčšinou ide o murované kruhové chatky so slamenou strechou, pričom všetok komfort, ako splachovacia toaleta či teplá tečúca voda, je zabezpečený. Ak vás pohľad na bielu moskytiéru privádza na hriešne myšlienky, treba mať na pamäti, že celosvetová kampaň v boji proti aids sa týka aj vás. Ten je v centrálnej Afrike rozšírený v podobnom rozsahu ako nádcha na starom kontinente.
Vodopád je široký takmer dva kilometre. Najideálnejším miestom, odkiaľ si jeho neutíchajúcu silu možno vychutnať, je druhá strana zlomu. Cestu naprieč džungľou, ktorá sa tu vďaka permanentnej vlhkosti drží uprostred suchého buša, sprevádza hučanie vodopádu, prívaly vody a neustále nové dúhy. Na moste ponad rozbúrenú odtekajúcu rieku spájajúcu Zambiu so Zimbabwe sa skáče asi najvyšší bungee jumping na svete. Pri skoku letíte smerom ku kaňonu a v momente, keď máte pocit, že sa už-už dotknete hladiny, vás lanko krásne vytiahne hore. Spomenúť treba aj rafting v kaskádach pod vodopádmi či samozrejmá možnosť denného, nočného i vodného safari. Stáda slonov, šelmy na nočnom love alebo plavba medzi obrovskými hrochmi? Krásy i nástrahy Afriky sľubujú jedinečný zážitok. Ak nájdete v sebe štipku odvahy opustiť civilizovaný svet, divoký kontinent vás zaručene nesklame.
Amerika: Niagarské vodopády
Kontinent: Severná Amerika, hranica s Kanadou
Štát: New York
Šírka: 790 m
Rieka: Niagara
Na ich mieste by ste asi pred desaťtisíc rokmi obdivovali masu tuhého skupenstva vody, ktorá by ako inšpirácia poslúžila tvorcom animovaného filmu Doba ľadová. Keď sa ľadovec začal topiť, matka príroda v spolupráci s časom a eróziou vytvorili veľdielo, prístupné nielen dospelým, ktoré má názov Niagarské vodopády. Nebola by to Amerika, aby nevyťažila z tohto potenciálu. Okolie vodopádov je plné obchodíkov so suvenírmi, rôznych fast foodov, hotelov a reštaurácií.
Na 56 kilometrov dlhej rieke Niagara, ktorá preteká medzi Erijským jazerom a jazerom Ontario, nájdete túto perlu svetových vodopádov. Rozdelená je na tri časti. Horseshoe Falls, čo je kanadská časť vodopádov v tvare podkovy, American Falls a Bridal Veil Falls, ktoré svoje hektolitre nechávajú padať po území Spojených štátov amerických. Hlavnou príčinou, prečo sú pozoruhodné, nie je ich výška. Prvé miesto patrí ich prietoku – 168-tisíc m3/min, vďaka ktorému ich bez obáv možno označiť za najmohutnejšie vodopády Severnej Ameriky.
Vodné prírodné divadlo možno pozorovať z oboch brehov rieky, rôznych vyhliadkových veží, lodí, no nepochybne najkrajší výhľad ponúka Rainbow Bridge (Dúhový most). Ak si spojíte princíp lomu svetla s miestnou vlhkosťou a odparovaním, výsledkom bude farebné spektrum – dúha. Nielen pre tento fyzikálny jav je toto územie s patričnou dávkou pravého amerického gýču vyhľadávaným miestom na trávenie medových týždňov. A keď vám už med pretečie ponad hlavu, svoj „honeymoon“ si môžete osviežiť plavbou na lodi Made of Mist priamo pod vodopádmi. Pri nalodení síce vyfasujete modrý pršiplášť, no vystupovať budete celí mokrí.
Nesmieme zabúdať, že Niagarské vodopády sa zrodili na kontinente, kde Johnny Knoxwille na MTV zabáva svojou šou Jackass davy Amíkov. Preto nebuďte prekvapení, ak počas vašej romantickej plavby na hladinu plesne sud ukrývajúci (možno ešte) živého milovníka adrenalínu, ktorý sa rozhodol na vlastnej koži vyskúšať voľný pád.
Amerika: Anjelský vodopád
Kontinent: Južná Amerika
Štát: Venezuela
Výška: 979 m
Rieka: Churun, Carrao
Od nepamäti ho poznali domorodci, no zvyšok sveta ho objavil v roku 1935. Vtedy americký pilot James „Jimmie“ Crawford Angel letel ponad spomínané územie. Jeho lietadlo pristálo na vrchu hory, no nešťastne uviazlo v džungli. Jimmie musel prejsť 11 míľ, aby nadviazal kontakt s civilizovaným svetom. A práve takto sa ľudstvo dozvedelo o poklade skrytom v džungli a na počesť objaviteľa nesie vodopád jeho anjelské meno.
Tento skvost nájdete v Národnom parku Canaima, kde platí pravidlo „na dĺžke záleží“. Anjelský vodopád, Salto Angel so svojimi 979 metrami je najdlhším vodopádom na Zemi. Domorodci mu dali meno Parekupa-meru, čo v preklade znamená „vodopád najhlbšieho miesta”. Mystickosť lokality podčiarkuje i Aiyantepui – územie, na ktorom sa vodopád nachádza, nazvali Diablovou horou. Časť padajúceho prúdu vody unáša vietor a kým sa kvapky tohto toku stihnú stretnúť s hladinou, rozplynú sa v hmlistom opare, ktorý jemne zahaľuje vodopád.
V porovnaní s Niagarskými vodopádmi je toto miesto omnoho autentickejšie. Na výlet, ktorý zvyčajne trvá 24 hodín, možno vyraziť z Ciudad Bolívaru, čo je najbližšie mesto pri vodopádoch, z letiska Ciudad Bolívar Airport, prípadne z Caracasu. Pristáva sa v Canaime – kempe, ktorý je vstupom do národného parku. V júni až decembri si môžete zabezpečiť jazdu na motorizovanom kanoe.
Canaima National Park vám však okrem iných skvostov ponúka pohľad na horu Roraima. Slávna hora s plochým vrchom a oblo tvarovanými útesmi ponorenými do hmly sa pýši čiernymi skalami i záhradami z divorastúcich kvetov. Čarokrásna divoká príroda nasiaknutá exotikou, vlhký vzduch a obrovský živel už roky opantávajú svojou krásou cestovateľov i dobrodruhov zo všetkých kútov sveta. Pridáte sa k ich zástupu?
Európa: Krimmelské vodopády
Kontinent: Európa
Štát: Rakúsko
Výška: 400 m
Rieka: Krimmel Ache
Ak sa vám alpská príroda doteraz spájala s vidinou zimnej lyžovačky alebo s fialovými kravami, je načase vziať na vedomie fakt, že tieto európske veľhory ukrývajú piate najväčšie vodopády sveta. Nachádzajú sa v hornej časti údolia Salzachtal asi 1 300 kilometrov juhozápadne od Salzburgu pri obci Krimmel. Vďaka 400-metrovej výške sú najvyššími vodopádmi Rakúska.
Názov Krimmel Ache označuje alpskú rieku prameniacu v pohorí Venedigergruppe, ktorá je hlavným vodným zdrojom vodopádov. Počas svojej cesty sa spája s potokmi Windbach a Rainbach, ktoré jej pridávajú na objeme a ten po pätnástich kilometroch padá dole v trojstupňových kaskádach. Spenený prúd Krimmelských vodopádov možno pozorovať zospodu v Salzašskom údolí, prípadne sa môžete vybrať serpentínovým chodníkom hore popri vodopáde. Ten ponúka veľa vyhliadkových miest, ktoré si za brilantný výhľad vyberajú mokrú daň. Ďalším variantom je prenajať si mikrobus a okružnou cestou sa vyviezť až hore k vodopádu. Hukot a burácanie vody v jej tesnej blízkosti, odkiaľ cítite mohutnú silu vodopádu, stoja za to. Krimmel Tauernhaus je konečná stanica. Výletný hostinec je postavený priamo pri zrode vodopádu, odkiaľ začína svoju štyristometrovú gravitačnú šou.
V dávnej minulosti cez tieto miesta viedla cesta, ktorou obchodné karavány putovali zo severu na juh až do ďalšej historicko-vodnej oázy – Benátok. Návštevníci Krimmelu okrem tohto prírodného skvostu môžu navštíviť WasserWunderWelt – vodné múzeum. Nájdete v ňom Aqua centrum i audiovizuálnu multimediálnu šou. Oblasť Krimmelských vodopádov je vynikajúcim útočiskom pred mestským ovzduším. Dominantným živlom je voda a v spojení s čarom Álp vo vás zanechajú maličkú, zato však intenzívnu tekutú stopu.