Stredoveké v Trnave
30. 11 – 22. 12. 2019

Centrum Trnavy na Trojičnom námestí zdobia svetielka, stromček, drevený betlehem a stánky s dobrotami a výrobkami. Môžete sa tešiť na bohatý sprievodný program a vyskúšať klzisko, k dispozícii je aj požičovňa korčúľ a šatňa. Počas štvrtkov a nedieľ o 17.30 a 19.00 skúste špeciálne výstupy na Mestskú vežu so sprievodcom v historickom kostýme a s lampášom v ruke. Oboznámi vás s príbehmi mesta. Úžasné sú aj adventné prehliadky mesta so sprievodcom, ktoré sa začínajú každú sobotu o 16.00 pod vežou. Od 13. do 15. decembra pri Bazilike svätého Mikuláša sa budú konať Stredoveké adventné trhy. Vianočný punč ochutnáte z dobových krčahov a pochutnáte si na makových či bylinkových šporheltových dolkách. Tieto trhy sú unikátne aj tým, že tu nájdete živý adventný kalendár.

V centre Trnavy nájdete aj pekný drevený Betlehem.
V centre Trnavy nájdete aj pekný drevený Betlehem.
Zdroj: Matúš Koprda

Pohodové v Prešove
25. 11. – 31. 12. 2019

Až 80 vianočných stánkov si organizátori Prešovských POhodových Vianoc pripravili pre návštevníkov mesta. Nebude chýbať ani tradičný primátorský punč s charitatívnou myšlienkou. Z trhov vymizli plastové riady, nápoje sa podávajú v papierových pohároch a všetky príbory sú drevené. Tie najekologickejšie z vás si môžu zakúpiť za symbolickú cenu 2,50 € porcelánové hrnčeky a sú vhodným suvenírom či darčekom. Úplnou novinkou je zóna na sedenie s kapacitou 130 miest v blízkosti stánkov s  občerstvením. Dokonca sú k dispozícii deky a ohrievače. Samozrejme, nájdete tu stánky s vianočným tovarom, štyri nadačné stánky s tovarom od neziskových a občianskych združení. Obohatením bude sprievodný program, ktorého dejiskom je Floriánova ulica. Záver tradične patrí silvestrovskému programu s ohňostrojom.

V Prešove na vás čaká 80 stánkov.
V Prešove na vás čaká 80 stánkov.
Zdroj: Mesto Prešov

Čarovné v Trenčíne
5. 12. – 22. 12. 2019

Vianočný festival Čaro Vianoc pod hradom vypukne v Trenčíne a prinesie so sebou okrem sviatočnej atmosféry množstvo chutí, vôní a hudobných zážitkov. Tešiť sa môžete na vystúpenia Katky Knechtovej, skupiny La Gioia či Katky Koščovej. Sedemdesiat stánkov ponúkne darčeky, ozdoby a remeselné výrobky. Môžete ochutnať niekoľko noviniek – okrem sladkých belgických aj vafle naslano, s bryndzou, cibuľkou a čiernymi olivami, vegánske burgery s hranolčekmi a rôznou čerstvou zeleninou či kapustnicu so seitanom a s lesnými hubami. Klasika však musí byť a nájdete tu bryndzové halušky, jaterničky, cigánsku či grilovaný oštiepok. K stánkom s vareným vínkom, punčom a medovinou pribudol stánok, ktorý ponúka horúce nealkoholické limonády z vlastnoručne vyrobených sirupov.

Na trhoch v Trenčíne sa určite zabavíte.
Na trhoch v Trenčíne sa určite zabavíte.
Zdroj: Juraj Majerský

Folklórne v Banskej Bystrici
29. 11. 2019 – 2. 1. 2020

V metropole stredného Slovenska si môžete pochutiť na plnených langošoch, grilovaných oštiepkoch, klobáskach, cigánskej, podplamenníkoch, medovníkoch či trdelníkoch. Tradičný vianočný charitatívny punč sa bude podávať v piatok 13. decembra. O dobrú náladu sa postará swingová kapela Funny Fellows aj heligonkár Paľo Majerník. Súčasťou programu budú folklórne súbory, ktoré priblížia tradičné ľudové zvykoslovia, 16. 12. ožije vianočný príbeh maľovaný pieskom a premietaný na LED obrazovku.

Súčasťou programu v Banskej Bystrici bude množstvo folklórnych súborov.
Súčasťou programu v Banskej Bystrici bude množstvo folklórnych súborov.
Zdroj: Mesto Banska Bystrica

Ekologické v Bratislave
22. 11. – 22. 12. 2019

Najnavštevovanejší trh je na Hlavnom námestí a priľahlom Františkánskom námestí a na nádvorí Starej radnice. Tento rok poteší viacero noviniek. Jednou z nich je možnosť bezhotovostnej platby kartou, mobilom, pričom jeden cent z každej takejto transakcie ide na charitu. Trhy sú ekologické, používajú sa tu vratné poháre a kompostovateľný riad. K dispozícii sú tri triediace stanice, kde sa separuje odpad. Usporiadanie stánkov je tiež nové, stánky s jedlom a nápojmi sú na Hlavnom námestí a programové pódium na Františkánskom. Sortiment jedál je rozšírený o medzinárodné vianočné špeciality a medzi stánkami s darčekmi nájdete starožitnosti či dizajnové výrobky. Jeden stánok má k dispozícii aj Bratislava Tourist Board, kde získate nielen informácie o vianočných podujatiach v niekoľkých cudzích jazykoch. Ďalšie vianočné trhy nájdete na Hviezdoslavovom a Dulovom námestí, na Bratislavskom hrade a pri obchodnom centre Eurovea. Vegáni si prídu na svoje na Vegánskych vianočných trhoch v Umelke.

Bratislavské trhy berú ohľad na prírodu.
Bratislavské trhy berú ohľad na prírodu.
Zdroj: Tourist Boardvisitbratislava.com

Rozprávkové v Košiciach
1. – 23. 12. a 26. 12. 2019 – 6. 1. 2020

Košická pešia zóna sa premenila na rozprávkovú krajinku plnú stánkov s lahodnými nápojmi, jedlami a darčekovými predmetmi. Tešiť sa môžete na primátorský punč, varené vínka, ovocné čaje, horúce čokolády, medovníky, placky, živý betlehem aj sprievodný program. K tomu si môžete zakúpiť ručne vyrábané ozdoby a pozrieť si vyrezávaný betlehem pri Dolnej bráne. Dňa 21. decembra rozvonia trhy anjelská kapustnica. Výťažok z nej poputuje rodinám v núdzi. Tisíclitrový hrniec zasýti každého a dostanete ju za symbolické 1 €. V posledný deň trhov sa zapojte do charitatívneho Košického trojkráľového behu, ktorý pritiahne na Hlavnú ulicu desiatky Mikulášov.

Anjelskú kapustnicu môžete ochutnať v Košiciach.
Anjelskú kapustnicu môžete ochutnať v Košiciach.
Zdroj: Visit Košice

Špeciálny tip: Vianoce na zámku

Neopakovateľnú atmosféru Vianoc môžete zažiť na Bojnickom zámku do 5. 1. 2020. Zámok vyzdobili množstvom žiaroviek a rozvoniavať bude ihličie vianočných stromčekov. Počas prehliadok sa dozviete zaujímavé informácie o vianočných zvykoch našich predkov spojených s mágiou svätej Barbory a svätej Lucie. Detskí návštevníci si odnesú z hradu sladkú odmenu. Zámok bude počas sviatočných dní otvorený denne okrem pondelkov a termínov 24. 12., 25. 12. 2019 a 1. 1. 2020.