Nemajte zo stresu stres
28. 2. 2015, 1:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:24)

Zdroj: PR článok
Ste zo všetkého nervózni? Necháte sa ľahko vytočiť? Neviete sa sústrediť, často vás bolieva hlava, žalúdok alebo vám zvykne búšiť srdce ako o preteky? Nie ste náhodou v strese?
Rýchle životné tempo, veľa povinností, takmer žiadny čas na oddych si niekde svoju daň vybrať musí. Stres patrí medzi epidémie 21. storočia a postihuje čoraz viac ľudí. Aby sme vás hneď na začiatku nevystresovali, stres nemusí byť len negatívny, ale môže byť aj pozitívny. Pozitívny stres, tzv. Eustres nás motivuje k lepšiemu výkonu, vďaka ktorému môžeme dosiahnuť vytýčený cieľ. Prežívame ho, keď nás niečo pekné čaká, keď sa na niečo veľmi tešíme. Máte sa napríklad stretnúť s milovanou osobou, kúpiť si niečo pekné, na čo ste sa dlho tešili alebo sa neviete dočkať dovolenky. Negatívny stres, inak povedané aj Distres má naopak na človeka negatívny vplyv. Jeho výsledkom môže byť celkové vyčerpanie a celý rad rôznych ďalších zdravotných problémov.
„Stres vyvoláva v ľudskom tele reakciu, pri ktorej sa aktivuje mozog, žľazy s vnútornou sekréciou, nervový a imunitný systém. Organizmus sa pripravuje, aby zvládol záťažovú situáciu, v minulých dobách išlo často o útok alebo útek. Prehlbuje sa dýchanie, stúpa srdcová frekvencia, zvýši sa prekrvenie kostrového svalstva, stúpa hladina cukru v krvi. Ak sme dlhodobo vystavení stresujúcim podnetom, organizmus sa vyčerpáva a stres sa v konečnom dôsledku môže podieľať na rozvoji rôznych civilizačných chorôb, najmä srdcovocievnych ochorení, ochorení tráviaceho systému alebo psychických ochorení“, vysvetľuje MUDr. Katarína Babinská, PhD. z Fyziologického ústavu LFUK v Bratislave.
Aké sú prejavy stresu?
- Bolesti hlavy, migréna
- Búšenie srdca
- Zvýšený krvný tlak
- Oslabená imunita
- Svalové napätie, kŕče
- Zvýšená únava, podráždenosť
- Nesústredenosť a zmeny nálad
- Kožné problémy
Dá sa žiť bez stresu?
Ak nežijete na opustenom ostrove, so stresom sa jedného dňa určite stretnete a budete musieť proti nemu bojovať. Napriek tomu, že ide o dlhodobý boj, vedzte, že aj nad stresom sa dá vyhrať. Stačí poznať tajný recept proti stresu.
5 krokov k víťazstvu nad stresom
- 1. Doplňte si hladinu magnézia
Magnézium je minerálna látka, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie ľudského organizmu. Lekári zistili, že keď ste v strese, máte zvýšenú spotrebu magnézia, a preto je potrebné túto látku doplniť. Magnézium ideálne pôsobí v kombinácii s kyselinou orotovou, ktorá umožňuje jeho efektívnejšie vstrebávanie v bunkách organizmu. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická telu vlastná látka, ktorá je obsiahnutá napríklad aj v mlieku a kolostre. Pre magnézium pôsobí ako nosič, zlepšuje jeho vstrebávanie, ale aj vstrebávanie ďalších pre organizmus dôležitých minerálov zo zažívacieho traktu. Navyše podporuje tvorbu látok s vysokým obsahom energie, čím ovplyvňuje zlepšenie tvorby energie v bunkách organizmu.
- 2. Začnite pravidelne cvičiť
Pohyb je prirodzenou životnou potrebou a jeho nedostatok môže mať nepriaznivý dopad na naše zdravie. Spomaľuje trávenie a môže dôjsť k vzniku nadváhy či obezity. Funkcia svalov, kostí a srdca je oslabená. Človek bez telesnej a duševnej kondície sa cíti unavený a spomalený. Pohyb je pre mnohých najlepšia forma relaxácie, dokáže kompenzovať stres a psychickú únavu. Okrem pocitu zdravia a pokoja zaplavuje telo endorfínmi „hormónmi šťastia“, ktoré pôsobia proti depresívnej nálade.
- 3. Naučte sa relaxovať
Nie nadarmo sa hovorí: „Zhlboka dýchaj.“ Psychické uvoľnenie spolu so správnym dýchaním dokáže neutralizovať negatívne účinky stresu, posilňuje imunitný systém, spomaľuje látkovú výmenu a hĺbkovo regeneruje bunky nervového systému. Navyše napomáha k sebapoznaniu, sebareflexii a k rozvoju osobnostného rastu. Relaxačné cvičenia sú rôzne a je len na každom z nás, ktoré nám bude najviac vyhovovať, aby nás dokázali čo najviac zregenerovať a potešiť naše zmysly.
- 4. Jedzte pestrú a vyváženú stravu
Pokojne si myslite, že už takéto odporúčania patria medzi klišé, ale je to tak. Nedostatok času mení naše stravovacie návyky a keď sa najete len raz denne a aj to až večer, keď sa vrátite z práce, svojmu zdraviu veľmi nepomôžete a nie je divu, že ste v strese. Správna výživa znamená stravovať sa pravidelne. Základom sú raňajky a ďalšie dve hlavné jedlá dňa, doplnené čerstvou zeleninou a ovocím. Pri výbere potravín myslite na dostatok bielkovín, tukov a správnych sacharidov, vrátane mliečnych výrobkov a mäsa. Denne si doprajte vlákninu, ktorá správne pôsobí na trávenie a nezabúdajme ani na vitamíny a minerály, ktoré získame z ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných potravín.
- 5. Usmievajte sa
Ľudia, ktorí sa usmievajú dokážu zlepšiť náladu nielen ostatným, ale aj sebe. Je to taký začarovaný kruh. Takže naša rada znie – usmievajte sa a aj na vás sa budú usmievať.
Magnerot® – váš recept na boj so stresom
Magnerot® je voľnopredajný liek s obsahom jedinečnej kombinácie magnézia a kyseliny orotovej (magnéziumorotát), ktorý je určený na vnútorné použitie. Pred jeho použitím si pozorne prečítajte príbalový leták a poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom.
Magnerot® si teraz môžete objednať za zvýhodnenú cenu cez e-shop na www.magnerot.sk
Viac informácií nájdete na webovej stránke www.magnerot.sk a www.zivotbezstresu.sk