Smartfón je dnes už pomaly výbavou každého školáka a detí, ktoré trávia čas surfovaním po internete a na sociálnych sieťach, pribúda. Vieme, že používanie internetu a technológií sa nedá zastaviť a je pre deti nevyhnutné, a preto Orange, ako zodpovedný operátor, chce, aby aj v online svete boli v bezpečí a vedeli, ako sa tam správať. 

Čo sa deťom v online svete môže stať

Ak ste v online svete aj vy trochu stratení, dobré rady od psychologičky, pomôcky, testy, náučné videá a novinky nájdete na www.detinanete.sk.

Kyberšikana

Kyberšikana je šikana v online priestore. Ide o rôzne urážky, vyhrážky, výsmech, videá alebo správy s nevhodným obsahom a ponuky na schôdzky od neznámych ľudí aj vydieranie. Problematické môže byť to, že dieťa sa s takýmito zážitkami nechce alebo hanbí zdôveriť dospelému.

Kyberpredátori

Zatiaľ čo šikana je skôr medzi rovesníkmi, v tomto prípade zneužívajú detskú dôverčivosť a nevinnosť dospelí. Môžu striehnuť na rôznych fórach, ale taktiež pri hraní online hier, kedy sú deti veľmi zraniteľné.

Online hry

Väčšina dnešných detí „fičí“ na online hrách. Pre mnohé deti je únik do online sveta oddychom od reálneho života. V online hrách nikto nevie, kým sú, ako vyzerajú a podobne. Niektorí hráči môžu využiť skrývanie sa za inú identitu a skúšať aj nepekné veci. Aj vo svete online hier sa môže vyskytnúť šikana.

Aj online hry môžu byť nebezpečným miestom.
Aj online hry môžu byť nebezpečným miestom.
Zdroj: Shutterstock

Nevhodný obsah

Dnešné digitálne deti sledujú bežne videá na YouTube či Tik Toku. Okrem milých a vtipných videí zvieratiek či ich obľúbených influencerov a youtuberov tam však môžu naďabiť aj na sexuálny obsah, či videá, ktoré podporujú násilie a útočia na psychiku.

Influenceri

Spomínali sme ich už vyššie. Slovíčko, ktoré nám bolo ešte donedávna neznáme, má dnes v slovnej zásobe každý tínedžer. Netreba podceňovať vplyv influnecerov na deti. Samotný názov je odvodený od slova „influnece“, teda ovplyvniť, mať vplyv. Pýtajte sa detí, koho sledujú, prečo ho obdivujú a prelúskajte s nimi sledované profily aj obsah.

Zneužitie osobných údajov

Vysvetlite deťom, ktoré údaje sú citlivé. Týka sa to nielen mena, adresy, ale aj súkromných fotiek a videí. Povedzte im, že keď ich neuvážene zavesia na internet, je to ako keby prezradili cudziemu človeku na ulici všetko o sebe. Vysvetlite im, ako sa dajú fotky či citlivé informácie zneužiť a pomôžte im s nastavením súkromia.

Hovorte s deťmi o tom, ktoré údaje sú citlivé.
Hovorte s deťmi o tom, ktoré údaje sú citlivé.
Zdroj: Shutterstock‎

Čo môžete urobiť

To všetko znie síce hrozivo, ale zakazovať deťom internet, ani sliediť im neustále za chrbtom, nie je riešenie. Zhrnuli sme pre vás zopár užitočných rád, ktoré vám môžu pomôcť.

1. Vzťah medzi vami a dieťaťom musí byť založený na dôvere. Dieťa by nemalo mať pocit, že ho špehujete, ale vy by ste zároveň nemali strácať prehľad a dohľad nad ním aj v online svete. Robte to prostredníctvom rozhovorov, všímajte si prípadné zmeny v správaní. Psychologička Mária Tóthová Šimčáková radí: "Ak chcete poznať, ako sa dieťa cíti, tak mu dovoľte, aby rozprávalo. Nehovoríme len my, ale počúvame a kladieme otázky: Čo si o tom myslíš? Si v poriadku? Máš pocit, že je to pre teba bezpečné?"

2.U mladších detí je dobré mať heslá k ich účtom a spoločne, s ich povolením, občas skontrolovať históriu, aby ste mali prehľad, čo dieťa robí, s kým a ako komunikuje. Psychologička odporúča: "Spolu s deťmi kontrolujte, čo sa v telefónoch nachádza a kam informácie odosielajú."

3. Vysvetlite deťom princípy nastavenia súkromia aj to, že nie každému môžu dôverovať.

Dieťa by nemalo mať pocit, že ho špehujete, ale vy by ste zároveň nemali strácať prehľad a dohľad nad ním aj v online svete.
Dieťa by nemalo mať pocit, že ho špehujete, ale vy by ste zároveň nemali strácať prehľad a dohľad nad ním aj v online svete.
Zdroj: Profimedia

4. Povzbudzujte ich k tomu, aby s vami hovorili o všetkom, čo robia na internete – aj o tom, čo ich hnevá a nie je im príjemné.

5. Vysvetlite im, že písať si s cudzími ľuďmi, ktorých nepoznajú, môže byť nebezpečné, rovnako ako otvárať maily od neznámych odosielateľov či reagovať na podozrivo znejúce ponuky.

6. Pri hraní online hier sa neodporúča vytvárať užívateľské mená, ktoré sú odvodené od skutočných mien, alebo ktoré by mohli prezradiť bydlisko alebo vek dieťaťa. Väčšina hier umožňuje hráčom zablokovať rozhovory a obťažujúce správy od iných používateľov. Vždy je dobré urobiť fotku nevhodného rozhovoru a nahlásiť správcom.

7. Čas strávený online by mali deti striedať  s reálnym sociálnym kontaktom.

Program www.detinanete.sk v spolupráci so psychologičnou Máriou Tóthovou Šimčákovou vám prináša ďalšie dobré rady a tipy, ako naučiť deti správať sa v online svete zodpovedne a bezpečne a ako zvládnuť aj taký "oriešok" ako digitálne rodičovstvo.