Neoceniteľný POMOCNÍK v domácnosti: Spoznajte rastlinu s jedlými plodmi. Využijete ju na upratovanie, no aj vaša pokožka bude za ňu vďačná
1. 4. 2023, 8:55

Zdroj: Getty/Lazy_Bear
Na úvod vám túto zaujímavú zeleninu trochu priblížime. Lufa rastie podobne ako šalátová uhorka. Aj chuťovo je niečo medzi ňou a cuketou. Čo neskonzumujete, viete využiť pri umývaní a čistení. Od svojho tela po celú domácnosť. Naozaj stojí za pozornosť.

Zdroj: Getty/Lazy_Bear

Zdroj: Pexels/Quang Nguyen Vinh

Zdroj: Getty/Nelly Senko
Galéria k článku
Ale nepredbiehajme. Lufa je tekvicovitá tropická rastlina obľubujúca teplo a slnko, ale viete ju dopestovať aj u nás - ideálne v skleníku či fóliovníku. Od začiatku leta tak môžete mať plody, ktoré výborne chutia surové aj tepelne upravené. Ak ich nestihnete zjesť a necháte ich vysušiť, získate neoceniteľného pomocníka - prírodnú špongiu.
Pestovanie v skratke
Veľké a tmavé semienka lufy kúpite cez internet alebo v pestovateľských či hobby obchodoch. Teraz je ten pravý čas na vypestovanie priesad v interiéri. V čase sadenia paradajok (druhá polovica mája), treba rastlinky vysadiť von na teplé miesto. Lufa sa rada popína, preto jej treba dať pri raste oporu po ktorej sa môže šplhať.
Zdroj: Pexels/Quang Nguyen Vinh
Ilustračný obrázok
Lufa v kuchyni
Len čo budú mať plody aspoň 4 cm, môžete ich konzumovať. Výborné sú surové ako súčasť šalátov alebo príloh. Dajú sa spracovať aj tepelne na grile (ako baklažán). Ak budete mať tak bohatú úrodu, až vám pôjde von ušami, môžete nechať plody narásť do maximálnej dĺžky (10+ cm) a na rastlinke postupne usušiť. Potom ju jednoducho ošúpete a získate drsnú dužinu vhodnú na čistenie.
Škrabka aj hubka
Vysušené lufy využijete v kuchyni rôznorodo. Jednou môžete čistiť zemiaky a koreňovú zeleninu. Druhou pekne umyjete riad aj drez. Pritom rýchlo schne, dlho vydrží a netreba ju dezinfikovať. „Lufou sa dá umývať aj kuchynský nábytok a spotrebiče, ale treba byť opatrný na povrchoch, ktoré sú citlivé na poškriabanie. Radšej si reakciu materiálu na lufu vopred vyskúšajte na malom, nenápadnom kúsku,“ odporúča Ladislav Jelen z kuchynského štúdia Oresi.
Zdroj: Getty/Nelly Senko
Ilustračný obrázok
Pre zdravie a krásu tela
Má uplatnenie aj pri pokožke. Píling suchou lufou odporúčame robiť skôr v saune, je výborná aj na pedikúru. Po namočení lufa zmäkne a dajú sa ňou odstraňovať odumreté kožné bunky na celom tele. Ak netrpíte akné alebo iným zápalovým kožným ochorením, môžete si ňou očistiť aj tvár.
Kde všade viete lufu využiť?
- mladé plody do 10 cm sa konzumujú surové alebo tepelne upravené
- suchá lufa je dobrá prírodná špongia v kúpeľni aj v kuchyni
- pri umývaní nepoškodí ani sklo či keramiku
- lufou sa dajú dobre čistiť všetky druhy povrchov (riad, obuv, nábytok)
- dá sa používať v kombinácii s čistiacimi prostriedkami
- v porovnaní s bežnou špongiou sa lufa vysuší za veľmi krátky čas
- nedržia sa v nej baktérie a netreba ju sterilizovať
- po upotrebení patrí do kompostu (bio)
Zdroj: Getty/Stefan Tomic
Ilustračný obrázok
Autor: Ženský Čas