Reklama

Nepodceňujte prevenciu! Nebezpečenstvo striehne i v online svete...Ochráňte svojich najmilších…

Zaujímajte sa o to, čo robia vaše deti v inline svete.

Zdroj: David Sheppard

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Viete, s kým vaše dieťa komunikuje na sociálnej sieti? Aké fotky a informácie zverejňuje? Pani Julia Szymańská, ambasádorka vzdelávacieho programu Buď safe online Nadácie Avast, globálnej charitatívnej organizácie technologickej spoločnosti Avast, vám v rozhovore poskytne dôležité informácie.

Firma Avast robila prieskum ohľadne využívania internetu deťmi, čo tento prieskum preukázal?

Tento prieskum preukázal, že 90% detí vo veku 9-13 rokov je zaregistrovaných na sociálnych sieťach, a to i troch naraz. Najčastejšie to boli Youtube, Instagram a Messenger. Samotné zistenie, že deti v rannom veku, ktoré by na sociálnej sieti nemali byť bez dozoru dospelých, viac ako 60% z nich komunikuje s cudzími ľudmi. Problém je, že väčšina z týchto detí sa dostane do takej úrovne komunikácie, že zabudnú na pôvodnú vec, pre ktorú sa s „cudzincom“ zoznámili a zdieľajú s nimi dôverné informácie z mimo-herného sveta, ako napríklad osobné údaje. A to skutočne nevedia, kto na druhej strane je. Potom sme zistili, že ¼ detí poskytla kamarátom svoje prihlasovacie heslo k účtu a takto často dochádza k situáciam, že za účelom žartov sa mu prihlasujú do účtu a zverejňujú príspevky v jeho mene. Ďalšia dôležitá vec, ktorú sme zistili je, že deti sa prihlasujú tam, kde sú nechránené wifi siete, teda obchodné centrá, kaviarne, stanice, vlaky. Nebezpečie spočíva v tom, že neviete, ako sú tieto siete zabezpečené a môžu byť vytvorené podvodným spôsobom a užívateľov lákajú k tomu, aby sa prihlásili a podvodník sa dostane k informáciam, ktoré nie sú zašifrované. Toto sú základné javy, ktoré sme zistili a sú potenciálne nebezpečné. Tento trend sa mení a vedomosti narastajú, ale je to proces, ktorý treba vnímať tak, že nejde o jednorazovú záležitosť. Preto deti treba pravidelne o bezpečnosti na internete vzdelávať. Technológie sa vyvíjajú, vstupujú nové platformy, hry, sociálne siete a deti je potrebné na tejto ceste sprevádzať a vnímať to ako proces.

Ak sa chcete dozvedieť viac, pustite si video s ambasádorkou Buď safe online a youtuberkou Sandrou:

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Sú vaše deti v online prostredí v bezpečí? Pýtame sa za vás .

     

    Pre koho je program Buď safe online určený?

    Hlavný produkt, ktorý sme vytvorili je online kurz pre deti vo veku desať až pätnásť rokov. Je interaktívny a napodobňuje chat, kde sa bavia dvaja priatelia, ktorí riešia problémy v online svete. Komunikácia je prirodzená a nevstupuje tam dospelý. Sú to deti, ktoré sa snažia vysporiadať s náročnou situáciou, do toho tam vstupujú influenceri, ktorí v chate tiež vystupujú vo forme napríklad krátkych videí. Deti si videá v chate zdieľajú. Vystupuje tam napríklad Jirka Král alebo Selassie a to je vec, ktorou sa snažíme deti osloviť. Tento kurz doporučujeme rodičom a učiteľom a je dostupný zdarma na našom webe. Rodičom aj učiteľom pomáha vyznať sa v tom, čo deti v online svete riešia, aké platformy využívajú či a aké problémy tam môžu nastať. Pre nich máme na webe blog, kde zverejňujeme články, ktoré sú sčasti určené pre deti sčasti pre ich rodičov. Takto sa snažíme priblížiť im danú problematiku. Pre deti je online a offline svet totožný. Presúvajú sa plynulo z komunikácie do komunikácie. Niečo sa odohrá online, ale prelína sa im to do reálneho života. Kyberšikana sa odohráva síce online, ale dieťa to zažíva v offline svete. Preto je dôležité urobiť prevenčné kroky, aby sa tak nestalo.

    Viem, že tento program vznikol v roku 2018 v Česku. Nastali v ňom tento rok nejaké novinky?

    Program zaznamenal obrovský posun od roku 2018 a to, že je rozšírený už aj na Slovensku. Snažíme sa týmto programom dostať do povedomia slovenských detí, učiteľov a rodičov. Tento kurz je vhodný aj pre učiteľov v rámci vyučovania online bezpečnosti a môžu s ním pracovať . V roku 2018 sme s Jirkom Králom jazdili po školách v Českej republike a robili interaktívne workshopy. Ako posun vnímam zapojenie influencerov, aby sme sa dostali viac k skupinám detí a taktiež sme vytvorili práve online kurz, ktorý pomáha deťom vzdelávať sa online. Za rok 2018 a 2019 pri interaktívnych workshopoch, sme oslovili 3000 detí. Online máme dosah už takmer 50 tisíc účastníkov. Posledných pár mesiacov sme sa zamerali na propagáciu celého projektu v spolupráci s influencerom Selassiem a snažíme sa čo najviac spropagovať kurz. Cieľom je dostať ho do povedomia širšej verejnosti, ale najmä detí vo veku 10-15 rokov, práve prostredníctvom známych influencerov. Je pre nás dôležité s kým spolupracujeme a zainteresovaných si vyberáme podľa toho, že vyznávajú naše hodnoty. Je to dlhodobá a úzka spolupráca. Je to aj pre nich srdcovka a sami mali záujem do projektu vstúpiť, pretože to vidia ako pridanú hodnotu. Vnímajú svoju zodpovednosť voči mladšej generácii, ktorá ich sleduje a chcú týmto spôsobom pomáhať aj oni. Preto je pre nás kľúčové to, koho si vyberáme a spolupracujeme i s internetovou  poradňou IPčko a projektom E-bezpečie. Našim cieľom je široký záber vzdelávania v oblasti digitálnej gramotnosti a zároveň, aby boli užívatelia schopní kritického myslenia v oblasti používania internetu.

    Niektorí rodičia nevedia, pred čím vlastne by deti mali chrániť. Môžete to troška objasniť?

    Rozdelila by som to na dve časti. Prvá časť je technologická, a to ako chrániť účet, pretože do účtov sa pravidelne nabúravajú, dochádza k úniku hesiel, prihlasovacích údajov, a je jedno či máte 100 odberateľov na instagrame alebo 10 000, každý dokáže byť obeťou takéhoto útoku. Jedna vec je chrániť si účet v online prostredí a druhá nástraha, ktorá je dôležitá a podceňovaná, je akým spôsobom sa šíria internetové hrozby. Napríklad, ak vás žiadajú o vyplnenie veľkého množstva osobných údajov a potom máte možnosť vyhrať najnovší iPhone a podobne. Ďalšia hrozba je, keď sa šíria infikované aplikácie alebo príde k vlámaniu sa do účtu. Často si dieťa počas hrania hry aj niečo stiahne. Ale to je technická časť, ktorá sa dá obstarať a to antivírusovou ochranou vo všetkých zariadeniach, VPN ochranou. Online účet môžete ochrániť, ak máte silné heslo s dvojfázovým overovaním. A potom sú to mäkké znalosti, kedy je dieťa vystavené komunikácii v online svete, a to keď dieťa prezrádza príliš mnoho informácií a kedy je účet slabo zabezpečený. Môže dôjsť aj k online šikane. V Čechách a na Slovensku je až 7 % detí vystavených kyberšikane. Môže k nej dochádzať i tak, že dieťa prezrádza veci, ktoré môžu byť zneužité proti nemu. Je dôležité, aby rodičia šli príkladom. Pokiaľ rodičia budú sami zdielať veľa osobných informácií, nemôžu to zakazovať dieťaťu. Je nutné túto tému s deťmi preberať a nastaviť si v rámci rodiny jasné pravidlá. Každá rodina má inú hranicu, čo je súkromná informácia a čo nie, ale je dôležité sa o tom baviť a naučiť dieťa vnímať, že niektoré veci na internet nepatria. Čo sa snažíme deti učiť je, že ak dáte niečo už raz na internet, prestávate mať nad tým kontrolu. Viackrát si treba rozmyslieť, čo zdieľate na internete.

    Test online bezpečnosti: Viete seba a svoje deti správne chrániť? OTESTUJTE SA a zistite to!

    Je v dnešnej dobe vôbec možné a najmä vhodné zakázať zo strachu deťom internet?

    Rozhodne nie, nedáva to zmysel. Ak dieťaťu zakážete používať internet a sociálne siete, bude vyčlenené z komunity, kde sú na nej všetci. Tak bude terčom kyberšikany za jeho chrbtom. Ak má dieťa nutkanie patriť do takejto komunity, aj tak si nájde spôsob, ako sa na sociálnu sieť prihlásiť. Akurát bez vedomia rodiča a ten nebude mať dosah na jeho aktivitu na sociálnej sieti a ešte viac dieťa vystaví nebezpečenstvu. Zákaz môže byť veľmi kontraproduktívny. IT odborníci, s ktorými na Slovensku spolupracujeme v rámci tejto problematiky odporúčajú, sprevádzať dieťa v tomto online svete. V prípade, že 11-13 ročné deti, ktoré by na sociálnej sieti teoreticky ešte byť nemali, prídu za rodičmi, a tí im ju odsúhlasia, je dobré im nastaviť súkromie na profile. Spoločne riešiť obsah, ktorý chcú zdieľať a získavať od nich informácie, čo ich na sociálnych sieťach baví, čo sledujú, čo ich zaujalo a prečo tam chcú vystupovať. Lepšie je dodať dieťaťu kritické myslenie, aby si samo kládlo otázky tipu - prečo tam potrebujem byť? Takto zistíte, čo ho láka a baví a týmto spôsobom dieťa vťahujete do tohto procesu. Je to lepší spôsob, ako nejaké zákazy.

    Kliknite na Buď safe online

    Je podľa vás nutná „internetová gramotnosť“ rodičov a učiteľov v ochrane detí pred nástrahami siete?

    Určite áno, ale často majú rodičia strach z toho, že online svetu nerozumejú alebo ich to nebaví a majú k nemu skôr odpor. Skvelé odporúčanie ako toto prepojiť, je ísť za vašim dieťaťom a povedať, „Hej ukážeš mi Tik Tok? Ukážeš mi koho sleduješ na Instagrame? Ako sa tam dávajú tie filtre?". Ukážete dieťaťu záujem z vašej strany a zároveň budete držať tempo. Dieťa vás prevedie konkrétnou aplikáciou. Bude vždy istým spôsobom krok vpred, čo si budeme klamať však? Ale ide o to byť súčasťou jeho sveta a dávať na neho takýmto spôsobom pozor. Poukázať mu na hroziace riziká napríklad vetou: „Nastav si lepšie súkromie, teraz ťa môže sledovať každý“. Môžete sa pozrieť na profily, ktoré vaše dieťa sleduje a spoločne zhodnotiť, prečo ich sleduje, povedať mu, že toto je len na internete, v realite to takto nefunguje a podobne. Je to i cesta ku komunikácii o tejto problematike a pomáha dieťaťu vytvárať si kritické myslenie k tomu, čo robí na nete. Úloha rodiča je byť jeho sprievodca.

    Sú nejaké aplikácie alebo sociálne siete, na ktoré by si rodičia a učitelia mali dať špeciálne pozor?

    Som veľmi opatrná k razantným vyjadreniam, myslím si, že každá má svoje nástrahy, veľmi zlú povesť si vyslúžil Tik Tok, pretože zbiera priveľa osobných údajov a informácií. Mal pôvodne také nastavenie, že váš profil bol úplne verejný, každý vás mohol sledovať i kontaktovať. Postupom času sa toto nastavenie zmenilo, ale i tak zbiera informácie o nezletilých užívateľoch, takže tam sú 100 -percentné riziká v tejto oblasti. Ale aj Facebook čelí obvineniam z úniku dát, je dôležité uvedomiť si, že k Facebooku patrí Instagram, Whatsapp aj Messenger, takže má obrovský presah nad užívateľom, pretože sme hneď na niekoľkých platformách. V rámci spolupráce s filmom V sieti sme zaznamenali, že na sieti sa vyskytujú aj online predátori. Tí číhajú na deti a môžu sa vyskytovať na každej sociálnej sieti. Je to veľmi o prevencii a komunikácii. Mať prehľad, čo robí dieťa online a s kým komunikuje. Nie je to o niektorej platforme, každá má svoje riziká.

    Vedia z vašich skúseností deti, ako sa zachovať v nebezpečných či nepríjemných situáciach?

    Sú deti, ktoré si dokážu veľmi rýchlo so situáciou poradiť, sú schopné problém zvládnuť, ak napríklad dajú svoje heslo uvedomia si to a zmenia ho. Ale keď sa dieťa dostane do krajnej situácie na príklade filmu V sieti, ak ho niekto vydiera, ono vie, že by sa nemalo dostať do takejto situácie, ale ten tlak na neho je tak obrovský a predátori vedia, ako zmanipulovať deti. Pre ne je veľmi ťažké postaviť sa im. Je to veľmi náročné. Opäť musím zdôrazniť, že dôležitá je prevencia a zabrániť tomu, aby sa dieťa vôbec do takejto situácie dostalo.

     

    Viac informácií nájdete na Buď safe online

    A rada od vás pre rodičov na záver?

    Dôležité je ako začať konverzáciu a môj tip je, opýtať sa, ako sociálna sieť funguje, a to je fakt perfektné! To platí aj pre online hry. Nechajte dieťa nech vám ukáže, ako to funguje a môže to byť pre oboch zábava a zároveň spoločný čas. Ono vás bude do online sveta vťahovať a zároveň si vybudujete dôveru. Bude vedieť, že ak sa niečo stane, môže za vami prísť. Je to skvelé najmä pre rodičov, ktorí sa v online svete necítia až tak komfortne a nakoniec vás to môže i baviť. Pre dieťa je tento svet dôležitý a vy mu takto dávate najavo svoj záujem o neho.

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy
    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.