Nezničte si nevedome vaše malé zelené poklady: POZOR, táto zelenina, bylinky a KVETY potrebujú málo vody!
6. 3. 2023, 14:12

Zdroj: Getty/SilviaJansen
Chýbajúci sneh a absencia kvalitných zrážok už teraz napovedá, že nasledujúce letá budú extrémne suché. Ako prispôsobiť plodiny novej realite?
Vplyvom klimatických zmien sa aj v našich miernych zemepisných šírkach môže znova a znova vyskytovať dlhšie suché obdobie. A aj sa bude.
Rastliny, ktoré rýchlo rastú a produkujú veľa alebo veľké plody, majú zvyčajne vyššiu spotrebu vody. Na druhej strane, pomaly rastúca a hľuzovitá zelenina si často vystačí aj s málom. Ostatné druhy zeleniny majú obzvlášť hlboké korene, a preto sú menej závislé od povrchovej závlahy. Ktoré to sú?
- mrkva
- cesnak
Zdroj: Pexels/Skitterphoto
Ilustračný obrázok
- mangold
- paštrnák
- cvikla
- topinambur
- cibuľa
- kukurica
Väčšina týchto rastlín samozrejme neznáša extrémne sucho. Najmä koreňovú zeleninu čoraz častejšie napádajú červy a hmyz, ktorý využíva vlhkosť v plodoch na prežitie. Je to logické. Každý tvor sa predsa snaží prežiť. Koniec koncov "to sucho" spôsobili ľudia.
Výhodou je, že mnohé druhy zeleniny je možné vysievať aj niekoľko týždňov. Ak zvolíte skorý termín podľa výsevného kalendára, vyhnete sa obzvlášť horúcemu letnému obdobiu, pretože hrach, fazuľa a podobne sú už skôr zrelé. Skorý výsev, keď sú teploty ešte mierne, prospieva aj koreňovej zelenine, ktorá sa pri zvýšení teplôt už zakorenila.
Obľubujete bylinky? Kým bazalka pri nedostatku vody po krátkom čase stráca listy, iné sa veľmi dobre vyrovnávajú so suchom. Nasledujúce koreniny a čajové bylinky potrebujú relatívne málo vody:
- saturejka
- kocúrnik
- levanduľa
- oregano
Zdroj: Unsplash/Dayana Brooke
Ilustračný obrázok
- rozmarín
- rukola
- tymián
- citrónová tráva
Niektorých kvitnúcich kvetov sa nemusíte vzdávať ani v extrémnych podmienkach. Nasledujúce druhy si vo svojich hustých listoch tvoria dokonca vlastnú zásobu vody:
- Sedum
- Taričník skalný
- Gazánia
- Klinček kartuziánsky
- Krásnoočko
- Budleja dávidova
- Trávnička prímorská
Okrem správneho výberu kvetín, zlepšite kvalitu pôdy premysleným zavlažovaním - napríklad záhradným kompostom, vermikompostom alebo bokashi, alebo aj vysadením pôdneho krytu a nanesením vsrtvy mulča.
Treba si však uvedomiť, že zelenina, na ktorú sme zvyknutí, sa stane luxusom. Je to však len ďalší logický dôsledok ľudského konania. Stále sa totiž neštítime ísť do pár metrov vzdialeného obchodu autom, kúpiť pri pokladni ďalšiu igelitku, plastové fľaše, chemikálie alebo zas a znova plytvať vodou...
Autor: Petra Wachman