Reklama

Objavte Štuttgart v Nemecku, ktorý je nielen o futbale a značkách Mercedes-Benz a Porsche

Picasa

Zdroj: Picasa

Reklama

Keď sa povie Stuttgart, niekomu sa vybaví mesto umenia, skvelých múzeí a galérií, no väčšine mužov sídlo svetoznámych automobiliek. Poďme si hlavné mesto spolkovej krajiny Bádensko--Württembersko priblížiť trochu viac.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najlepší v Nemecku? Fanúšikovia Štuttgartu sa postarali o neuveriteľnú atmosféru na pochode
    Zdroj: Facebook

    Hlavné námestie Schlossplatz

    Centrom mesta je námestie Schlossplatz, ktoré obklopujú najvýznamnejšie budovy mesta a rozsiahly park. Stretávajú sa tu ľudia všetkých vekových kategórií, ktorí si užívajú slnko, pôsobivé výhľady, posedávajú na trávnikoch, piknikujú, popíjajú kávu, hrajú karty alebo sa len tak rozprávajú pri fontánach. Nájdete tu aj viacero reštaurácií, barov a obchodov. V strede námestia sa nachádza Jubilejný stĺp so sochou bohyne Concordie. Dominantou námestia je však barokový Neues Schloss (Nový zámok), bývalé sídlo württemberských panovníkov, dnes v ňom sídli regionálna vláda. V susedstve sa nachádza Altes Schloss, sídlo Württemberského krajinského múzea. Ak vás zaujíma história, je to pravé miesto pre vás.

    Zdroj: Pavol Urbánek

    Centrom mesta je námestie Schlossplatz, ktoré obklopujú najvýznamnejšie budovy mesta a rozsiahly park.

    Kunstmuseum je moderná galéria

    Historickým budovám sekunduje moderná presklená budova galérie Kunstmuseum, odkiaľ si môžete z posledného poschodia, kde sa nachádza kaviareň a reštaurácia, pozrieť námestie z vtáčej perspektívy. Následne si môžete prezrieť aj expozície múzea, ktoré obsahujú viac ako 15-tisíc exponátov, a robia z neho jedno z najvýznamnejších múzeí moderného umenia v Nemecku. Pre nákupné maniačky je rajom priľahlá nákupná ulica Königstrasse a tiež mestská tržnica, kde nájdete širokú škálu miestnych špecialít. Na susednom námestí Karlplatz sa každú sobotu od 8.00 h do 16.00 h na blšom trhu stretávajú všetci tí, ktorí obľubujú starožitnosti a rôzne zaujímavosti. Vyše 100 stánkarov tu ponúka poklady po starých rodičoch a rôzne staré nálezy.

    Zdroj: Pavol Urbánek

    Kunstmuseum obsahuje viac ako 15-tisíc exponátov a patrí medzi najvýznamnejšie múzea moderného umenia v Nemecku.

    Niečo pre pánov

    Stuttgart je domovom dvoch svetoznámych automobilových značiek Mercedes-Benz a Porsche, s ktorými sa môžete bližšie oboznámiť v ich múzeách. Ich ultramoderné stavby stoja v tesnej blízkosti výrobných hál. Len jedno múzeum na svete dokumentuje dejiny automobilov od samých počiatkov až po súčasnosť, a to práve Múzeum Mercedes-Benz. V tejto automobilke sa v roku 1886 zrodil prvý predchodca dnešných áut. Karl Benz získal v tomto roku ako prvý na svete patent na prvú trojkolku s benzínovým motorom. A jeho žena Bertha 5. augusta 1888 bez jeho vedomia s týmto „automobilom“ vykonala prvú diaľkovú cestu, keď aj s dvoma synmi prešla skoro 100 kilometrov, aby dielo svojho muža spropagovala a presvedčila verejnosť o spoľahlivosti tohto vozidla. Táto úspešná reklamná cesta odštartovala zrod automobilového priemyslu.

    Zdroj: Pavol Urbánek

    Len jedno múzeum na svete dokumentuje dejiny automobilov od samých počiatkov až po súčasnosť, a to práve Múzeum Mercedes-Benz.

    Spoznajte Mercédès Jellinekovú

    Druhá žena, ktorá už v počiatkoch ovplyvnila svet automobilizmu, bola Mercédès Jellineková. Jej otcom bol Emil Jellinek, nadšenec automobilizmu, ktorý po nej pomenoval svoje pretekárske auto z dielne neskoršej automobilky Mercedes-Benz. Ako jediná na svete má dodnes v názve ženské meno. V múzeu môžete obdivovať prvé motorové vozidlá tejto značky, staré limuzíny, športové modely, nákladné autá, autobusy, ale taktiež autá celebrít. Uvidíte tu napríklad automobil princeznej Diany, papamobil pápeža Jána Pavla II. či opancierované limuzíny japonského cisára Hirohita a kráľovnej Alžbety II. Múzeum Porsche je síce o niečo menšie, no taktiež veľmi zaujímavé, napríklad pre vzácne veterány.

    Zdroj: Pavol Urbánek

    Druhá žena, ktorá už v počiatkoch ovplyvnila svet automobilizmu, bola Mercédès Jellineková. Jej otcom bol Emil Jellinek, nadšenec automobilizmu, ktorý po nej pomenoval svoje pretekárske auto

    Nevynechajte televíznu vežu

    K najvýznamnejším pamiatkam patrí aj stuttgartská televízna veža. Už skoro 70 rokov patrí k dominantám mesta. Postavili ju v roku 1956, má výšku 217 metrov a je prvou betónovou televíznou vežou na svete. Podľa jej vzoru potom začali po celom svete stavať podobné, ale táto patrí stále k najkrajším. Po zhruba 36 sekundách jazdy rýchlovýťahom sa dostanete na vyhliadkovú plošinu, odkiaľ budete mať ú­chvatný výhľad na mesto i široké okolie. Vo veži sa nachádza aj kaviareň. Pod vežu sa môžete vyviesť zubačkou Stuttgarter Zacke, ktorá vás na stanicu Degerloch dovezie z námestia Marienplatz. Okrem zubačky má Stuttgart historickú pozemnú lanovku z roku 1929, ktorá vás z námestia Südheimer Platz dopraví na kopec, na ktorom sa nachádza lesný cintorín Waldfriedhof. Je tu pochovaných mnoho významných osobností.

    Zdroj: Pavol Urbánek

    Je prvou betónovou televíznou vežou na svete. Po jej vzore vznikali ďalšie.

    Najfotografovanejšia knižnica

    Z novodobých architektonických skvostov mesta by ste si nemali nechať ujsť návštevu Mestskej knižnice (Stadtbibliothek), ktorá má asi najfotografovanejší interiér. Je majstrovským dielom kórejského architekta Euna Young Yiho. Patrí medzi najmodernejšie v celej Európe a má rozlohu viac ako 18 000 m². Každého, kto do nej vstúpi, na začiatku privíta vysoká a veľká prázdna biela hala, takzvané srdce knižnice. Odtiaľ sa vydáte nahor, kde sa na niekoľkých poschodiach navzájom spojených schodmi nachádza obrovská čitáreň. K dispozícii je aj strešná terasa s kaviarňou.

    Zdroj: Pavol Urbánek

    Toto je knižnica, ktorú si každý pre jej architektúru fotí.