Máte dosť zlého počasia? Ohrejte sa v kúpeľoch! O týchto by ste nepovedali, že sú na Slovensku
17. 3. 2025, 18:00

Starobylé Sklené Teplice
V údolí Štiavnických vrchov sa nachádzajú kúpele známe od 16. storočia. Geotermálne pramene obsahujú veľké množstvo prospešných minerálov, ktoré priaznivo vplývajú na nervové ústrojenstvo a pohybový aparát.

Zdroj: Slovakia Travel
Odporúčame tiež navštíviť Banský termálny kúpeľ s replikou Botticeliho zrodenia Venuše alebo kúpeľ Márie Terézie vystavaný v orientálnom štýle, prekrytý krásnou vitrážou.
Toto musíte vyskúšať
„Kúpele patria k európskym unikátom vďaka jaskynnému parnému kúpeľu „Parenica“ s teplotou 42 stupňov Celzia. Zaujímavosťou je aj Banský termálny kúpeľ, nad ktorým je replika Botticelliho zrodenia Venuše alebo kúpeľ Márie Terézie vystavaný v orientálnom štýle, prekrytý krásnou vitrážou,“ prezradila šéfka Slovakia Travel Ivana Vala Magátová.
Zdroj: Slovakia Travel
Jaskynný parný kúpeľ „Parenica“ s teplotou 42°C patrí k vyhľadávaným kúpeľom domácich aj zahraničných hostí.
Smerdžonka v Červenom Kláštore
Zdroj: Slovakia Travel
Kúpele Červený Kláštor sú obklopené krásnou prírodou, vďaka čomu je tam pokoj a čistý vzduch.
Zdravá minerálna voda Smerdžonka položila základy kúpeľníctva v Červenom Kláštore. Chýry o liečivej vode sa šírili už na začiatku 14. storočia. Ako prví ju na liečenie využívali mnísi z neďalekého kláštora. Najznámejším z nich bol „lietajúci“ mních Cyprián, ktorý okrem iného spravoval kláštornú lekáreň. Aktuálne sa v kúpeľoch Pieniny v Červenom Kláštore liečia okrem kože netuberkulózne choroby dýchacích ciest či pohybové ústrojenstvo.
Aj pre rodiny s deťmi
Zdroj: Slovakia Travel
Spájajú v sebe tradičné kúpele s modernými časťami pre náročných.
Ubytovanie rôzneho štandardu, výborné možnosti trávenia voľného času, chutné jedlo alebo posedenie pri dobrej kávičke. Kúpele pozývajú aj tých, čo majú chuť rozjímať v pokoji, prejsť sa kúpeľným parkom alebo vyskúšať vonkajšiu Kneipp terapiu s balančným chodníkom.
Pokojné Bardejovské Kúpele
Rakúsko-uhorský cisár Jozef II., Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona, ruský cár Alexander I. či manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi. Tí všetci sa v minulosti liečili v týchto kúpeľoch. Najväčší rozkvet zaznamenali v prvej polovici 19. storočia a v niektorých starších listinách sa označovali ako „kúpele pokoja“. Ležia v krásnom a pokojnom prostredí lesov s výbornými klimatickými podmienkami.
Zdroj: shutterstock
Bardejovské kúpele netreba zvlášť predstavovať. Okolie, príroda a tie najlepšie služby s tradíciou z nich robia špeciálne kúpele.
Je čo pozerať
V kúpeľoch sa nachádza pešia zóna a lesopark, letné kúpalisko s vyhrievanou vodou, turistické chodníky, vyhliadková veža Kamenná hora, ale aj múzeum ľudovej architektúry – skanzen.