Reklama

Plavba po Níle za históriou a poznaním

Vítězný obelisk egyptské královny Hatšepsut.

Zdroj: SHUTTERSTOCK.COM, archiv Aleny Duškové

Reklama

Keď sa povie Egypt, väčšina z nás si predstaví potápanie v Červenom mori, pyramídy v piesku púšte alebo Níl, ktorého koryto sa točí okolo najznámejších chrámov. Ak chcete zažiť menej povrchné spoznávanie histórie Egypta, jeseň a jar sú na to ako stvorené.

Zletiska v Hurghade vás autobus dovezie na parkovisko do 50 km vzdialenej Safagy. Autobusy s turistami sa tu zhromažďujú do konvoja, aby sa bezpečne vydali na cestu do vnútrozemia. Takto sa policajti a vojaci starajú o bezpečnosť turistov po incidente spred 10 rokov, pri ktorom prišlo o život niekoľko cudzincov.

Obelisk v Paríži

V svetovom centre archeológov – Luxore sa nalodíte do päťhviezdičkového plávajúceho hotela, ktorý sa s vami vydá po stopách starého Egypta. Pri pohľade na dnešný Luxor si len ťažko dokážete predstaviť, že práve tu bolo kedysi hlavné mesto egyptskej ríše – Téby. V Karnackom chráme si spomeniete, že podobný obelisk, aký stojí tu, ste predsa už videli – áno, v Paríži, na námestí Place de la Concorde! Veru, práve odtiaľto v 19. storočí obelisk putoval do Paríža.

Keď sa budete chcieť zorientovať v egyptskej histórii (kto by si to všetko pamätal), za 45 egyptských libier si kúpte sprievodcu Naprieč Egyptom. Predávajú ho aj v českej verzii.

Záhadná kliatba

Na ďalší deň sa môžete vybrať do Údolia kráľov, na miesto, kde nenájdete ani kúsok živej prírody, len hory piesku a skál, do ktorých ukladali telá faraónov. Ich pokoj netrval večne. Údolie kráľov sa už v 13. storočí stalo cieľom vykrádačov hrobov. Mladučký Tutanchamón by bol zostal bezvýznamným faraónom, keby jeho hrobku objavili vykrádači a nie anglický archeológ Howard Carter. Keď v roku 1922 našli archeológovia vo faraónovej hrobke poklady nevyčísliteľnej hodnoty (len Tutanchamónov sarkofág zo zlata váži 200 kg), za záhadných okolností začali zomierať členovia expedície. Podľa mnohých sa tak vyplnila veštba, ktorá hovorila: „Smrť príde na tých, ktorí rušia spánok faraónov.“ Nebola to však kliatba faraóna Tutanchamóna, to „len“ z hermeticky uzavretého sarkofágu unikali baktérie a vírusy staré niekoľko tisíc rokov. Tie zabíjali.

Krokodíl v studni

Keď sa doplavíte do Edfu, zistíte, že ste sa dostali na miesto s najlepšie zachovanými chrámami z celého Egypta. Chrám v Kom Ombo uvidíte aj z lode kotviacej v prístave. Ak vystúpite schodmi do chrámu, na nádvorí sa pozriete do vodnej nádrže, v ktorej kedysi chovali posvätných krokodílov. Podľa povesti nádrž monitorovala aj výšku hladiny Nílu a podľa nej sa potom určovala výška daní.

Na ostrov Philae s chrámom bohyne Izis sa môžete doviezť aj malou loďkou. Lodivodmi sú zvyčajne Núbijci, ktorí tam predávajú náramky a prívesky z hematitu. Hoci ste sa v Egypte naučili jednať, cena náramkov je taká nízka, že za tie 3 egyptské libry, ktoré ste zjednali, hneď pocítite výčitky svedomia. Veď ich výroba tu živí celé rodiny...

Agatha a Hercule

Keď loď, na ktorej bývate, vpláva do mesta Asuán, spomeniete si na slávnu autorku detektívnych románov Agathu Christie. V tunajšom hoteli Old Cataract napísala slávna autorka svoju knihu Smrť na Níle. Odrazu si uvedomíte, že sa cítite tak ako vtedy, keď sa na lodi plavil belgický detektív Hercule Poirot. Hlas lodného zvonu vám oznámi, že je čas premiestniť sa zo salónu do reštaurácie.

Ceny

1,5 l voda v obchode 1,5 LE
v reštaurácii 5 – 9 LE
káva 5 LE
Coca-cola 2 dl 7 LE
víno 2 dl 10 LE
pohľadnica a známka 1,5 LE
cigarety 6 LE
vodná fajka od 100 LE
taxi 1 km 10 LE
prenájom auta od 200 LE/deň

1 egypská libra = približne 5,50 Sk